TYB'de Görev Değişimi

TYB'de Görev Değişimi

Akademik yoğunluğu nedeniyle Başkanlık görevinden ayrılan Doç.Dr. Hicabi Kırlangıç'ın yerine İbrahim Ulvi Yavuz getirildi. Akademik yoğunluğu sebebiyle...

A+A-

Akademik yoğunluğu nedeniyle Başkanlık görevinden ayrılan Doç.Dr. Hicabi Kırlangıç'ın yerine İbrahim Ulvi Yavuz getirildi.

Akademik yoğunluğu sebebiyle Türkiye Yazarlar Birliği Başkanlığı'ndan ayrılan Doç. Dr. Hicabi Kırlangıç'ın yerine Genel Başkan Yardımcısı İbrahim Ulvi Yavuz seçildi. 7 Ekim'de toplanan TYB yönetim kurulu, Yavuzdan boşalan Genel Başkan Yardımcılığına da Dr. Faruk Yılmaz'ı seçti.

Romancı İbrahim Ulvi Yavuz, TYB'nin ilk üyelerinden ve on yıldan fazla yönetim kurulu üyeliği yaptığı için yönetim kurulu şeref üyesi idi. Yavuz, dört dönemdir Genel Başkan yardımcılığı görevini yürütüyordu. Eski genel başkan Hicabi Kırlangıç'ın yönetim kurulu üyeliği sürüyor.

Yeni TYB genel Başkanı İbrahim Ulvi Yavuz

Yazar, romancı
1942 Afyon Bolvadin ilçesi doğumlu.

İlk ve orta öğrenimini Bolvadin'de yaptı. Diyanet İşleri Başkanlığı'nda görev aldı.(1966). Başbakanlık, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlıklarında Özel Kalem Müdür Yardımcılığı, Sağlık Bakanlığı'nda Özel Kalem Müdürlüğü ve Müşavirlik görevlerinde bulundu. Özel Kalem Müdürlüğü'nden emekli oldu (1999).

Yazı hayatına, şiir ile başladı. Daha sonra hikaye ve romana yöneldi. Sur, Hilal, İslam, Şule, Oku, Hakses, Köprü, Kadın ve Aile, Diyanet dergilerinde şiir, hikaye ve yazıları yayınlandı. Yeni Devir gazetesinde romanları tefrika edildi. Kıyam Vakti romanı ile Bolvadin Kaymak Şenliği Özel Jüri ödülünü kazandı. Eseri piyes haline getirilerek sahnelendi."Beddua" isimli hikayesi ile 3. Kaymak Şenliği Hikaye Yarışması'nda birinci oldu. Gençlik Dergisi tarafından "1996 Yılının En Başarılı Romancısı" seçildi.

*Türkiye Yazarlar Birliği Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı.

ESERLERİ:
Roman: Dikenli Yollar (1976), Çalkantı (1978), Korkunun Bedeli (1980), Baharı Beklerken (1984), Son Kavşak (1984), Kıyam Vakti (1984), Hasretin İlk Durağı (1989), Gönlüme Cemre Düştü (1991), Düşlerin Rengi Soldu (1993), Dört Mevsim Ölüm (2002).
Hikaye: Küllenmiş Acılar (1990).
Deneme: Türkiye'de Roman Sanatı ve Gelişimi Üzerine Bir Deneme (1999).
Hatıra: Mavi Defter -Bir Bürokratın Hatıraları (2002).
Sadeleştirme: Sarı Esirler (P.S. Buck) (1990), Suç ve Ceza (Dostoveski) (1992).

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.