TYB'DE "İSLÂMCILIĞIN SEYRİ" KONUŞULDU

TYB'DE "İSLÂMCILIĞIN SEYRİ" KONUŞULDU

Alev Erkilet: "Gülenizm(FETÖ) İslâmî Bir Hareket Değildir." TYB Konya Şubesi'nin Bu haftaki konuğu Sosyolog Yazar Alev Erkilet, "İslâmcılığın...

A+A-

Alev Erkilet: "Gülenizm(FETÖ) İslâmî Bir Hareket Değildir."

TYB Konya Şubesi'nin Bu haftaki konuğu Sosyolog Yazar Alev Erkilet, "İslâmcılığın Seyri"ni anlattı.

Cumartesi günü saat 14.00'de İl Halk Kütüphanesi'nde gerçekleştirilen programda Alev Erkilet, İslâm'da ırk ve renk ayrımının olmadığını, her insana eşit haklar verildiğini, Hz. Peygamber'in, bütün eşitsizlikleri sıfırladığını ve İslâm'ın mustazafların dini olduğunu ifade ederek zenginler karşısında, güçlüler karşısında, İslâm'ın hükümlerini çiğneyenlerin karşısında, zulmeden kocaların karşısında, haksızlıklar karşısında asla itaat edilmemesi gerektiğini söyledi.

İTAAT KOŞULLUDUR

Erkilet Şöyle Dedi: "Allah'ın hükümlerine uyanlara itaat edilir. Müslüman, her şeye boyun eğen birey değildir. Mümkün olduğunca sosyal adaletçi olmalıdır. İslâmiyet mülkiyete karşı değildir; fakat bu demek değildir ki; birileri sonsuzca zenginleşsin, birileri de sonsuzca yoksullaşsın. Müslümanlar olarak iktisattan sorumluyuz, bölüşümden paylaşımdan sorumluyuz, yoksullardan sorumluyuz, zayıflardan sorumluyuz, öteki renklerden olanlardan sorumluyuz, öteki dinlerden olup da bize emanet edilenlerden sorumluyuz. Dolayısıyla itaati koşullandırmak zorundayız. İktidar İslâmî bile olsa bir hâkimiyet tarafı olduğu gibi bir de muhalefet tarafı vardır. İktidarın İslâmî olması yüzdü yüz itaati gerekli kılmaz. İtaat koşulludur.

GÜLENİZM(FETÖ) İSLÂMÎ BİR HAREKET DEĞİLDİR

Gülen(FETÖ) hareketinin İslâmcı olmadığını; aksine İslâmcılığın tam karşısında olduğunu söyleyen Alev Erkilet, "Bedîüzzaman'ı ve diğer ekolleri Gülen hareketinden ayrı tutuyorum. Gülen(FETÖ), İslamcı dili zaten hiçbir zaman benimsemediği gibi İslâm'ım tüm önermelerinin de karşısında oldu. Nurculukla Gülenizm'i birbirinden ayrı tutuyorum. Gülenizm(FETÖ), Kafkas mücahitlerini, Afgan mücahitlerini terörist olarak gördü. İslâmî cihatlara her zaman mesafeli davranmıştır. Müslümanlara zulmeden iktidarları eleştirmemiştir, aksine otorite kabul etmiştir. Dolayısıyla Gülenizm(FETÖ) hareketinin ideolojisi İslamcı olarak nitelendirilemez."dedi.

TYB Konya Şubesi Başkanı M. Ali Köseoğlu, TYB Konya Şubesi Başkan Vekili Prof. Dr. Hayri Erten, Konya Büyükşehir Belediyesi Basın-Yayın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanı Ahmet Köseoğlu, Basın Yayın ve Enformasyon Konya İl Müdürü Uz. Cemil Paslı, Eğitim-Bir-Sen Konya 2 No'lu Şube Başkanı Şenol Metin, Mevlana Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Ahmet Akman, yazarlar, öğrenciler ve kültürseverler'in yoğun katılımıyla gerçekleşen programda konuşmacı Alev Erkilet'e günün anısına Katılım Belgesini Konya Büyükşehir Belediyesi Basın-Yayın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanı Ahmet Köseoğlu takdim etti.TYB Konya Şube Başkan'ı M.Ali Köseoğlu da katılımlarından dolayı Sosyolog Yazar Alev Erkilet' teşekkür etti.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.