TYB’de Ödüllü Kısa Film ve Belgeseller Değerlendirildi

TYB’de Ödüllü Kısa Film ve Belgeseller Değerlendirildi

Türkiye Yazarlar Birliği Konya Şubesi ile Selçuklu Belediyesi, bu yıl 25. sini düzenlediği bilim, düşünce, edebiyat, tarih, din, kültür, musiki ve sinema...

A+A-

Türkiye Yazarlar Birliği Konya Şubesi ile Selçuklu Belediyesi, bu yıl 25. sini düzenlediği bilim, düşünce, edebiyat, tarih, din, kültür, musiki ve sinema gibi alanlarda, farklı formatlarda oluşturulan etkinlikler kapsamında 21. Hafta etkinliği olan “Ödüllü Kısa Film & Belgeseller” isimli organizasyonu gerçekleştirdi. İbrahim Can tarafından düzenlenen etkinliğin konuşmacısı olan Prof. Dr. Aytekin Can, yönetmenliğini yaptığı “Oxford’lu Ziyaretçi Gertrude Bell” isimli belgesel filmi seyirciye sundu.

 Oxford’lu Ziyaretçi, Rıza Duru’nun kaleme aldığı “Karadağ’ın Gizemli Konuğu Gertrude Bell” kitabından yola çıkılarak hazırlanan bir belgesel filmdir. Film, yaklaşık iki yıl süren çalışmanın sonucunda ortaya çıkmıştır. 20. Yüzyılın başında Anadolu’ya defalarca gelerek Osmanlı topraklarında İngiliz hükümeti için casusluk faaliyetlerinde bulunan genç casusun hikâyesinin anlatıldığı film, çekim öncesi ve çekim aşaması olarak uzun çalışmalar sonucunda ortaya çıkmıştır. Gertrude Bell’in hikâyesi, “Oxford’lu Ziyaretçi Gertrude Bell” isimli belgesel filmden bir yıl sonra “Çöl Kraliçesi” ismiyle Hollywood tarafından uzun metrajlı film olarak çekilmiştir. Belgesel gösteriminin ardından Prof. Dr. Aytekin Can; yazar, gezgin, arkeolog, araştırmacı ve aynı zamanda 20. Yüzyıl sonunda İngiliz İmparatorluğu'nda siyasi bir figür olan Gertrude Bell'in yolunun birkaç kez Konya’ya düştüğünden, orada gerçekleştirdiği faaliyetlerden bahsetti. Gertrude Bell’in eğitimine ve Osmanlı Paşalarıyla olan diyaloğuna değinen Can,  Hollywood yapımı “Çöl Kraliçesi” filminde bu diyaloğun yansıtıldığını söyledi ve konuşmasında Gertrude’nin Osmanlı’nın son dönemleri için ne kadar önemli bir figür olduğunu, bu nedenle belgeselini yaptığını vurguladı.

Etkinlikte gösterime sunulan ikinci film ise,  yönetmenliğini Batuhan Fındıklıoğlu’nun yaptığı “Sevmek Lazım” isimli belgesel oldu. Lisans eğitimini Selçuk Üniversitesi Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünde tamamlayan Fındıklıoğlu, “Sevmek Lazım” isimli belgeseliyle TRT başta olmak üzere birçok ödüle layık görülmüştür. 2017 yılında yapımı gerçekleştirilen belgesel, başlangıçta birbirlerini tanımayan farklı sosyal ve kültürel yapıdaki insanların ortak bir amaç uğruna bir araya gelerek insanlığın temel problemi olan ön yargıları ve yaşam mücadelesi kavramını farklı bir yaklaşım ile ele alarak gerçekleştirdikleri yaşam mücadele anlatmaktadır.
“Ödüllü Kısa Film & Belgeseller” isimli etkinlik, Necmettin Erbakan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi dekanı Prof. Dr. Ahmet Çaycı’nın Prof. Dr. Aytekin Can’a katılım belgesi takdimi ve fotoğraf çekimiyle sona erdi.

TYB’de Ödüllü Kısa Film ve Belgeseller Değerlendirildi

TYB’de Ödüllü Kısa Film ve Belgeseller Değerlendirildi

TYB’de Ödüllü Kısa Film ve Belgeseller Değerlendirildi

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.