TYB’de Türkiye’nin Modernleşmesi Konuşuldu

TYB’de Türkiye’nin Modernleşmesi Konuşuldu

Türkiye Yazarlar Birliği Konya Şubesi’nin düzenlediği konferansta Prof. Dr. Mehmet Akgül, Prof. Dr. Mustafa Tekin, Cumhuriyetin 100. Yılında Türkiye modernleşmesini anlattı.

A+A-

Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) Konya Şubesi’nin Cumhuriyetin 100. Yılı münasebetiyle tertip ettiği ve Selçuklu Belediyesi’nin “Fikrin Varsa Adres Belli” projesi kapsamında desteklediği kültürel etkinliklerinin altıncısında bu hafta “Cumhuriyetin 100. Yılında Türkiye Modernleşmesi” konuşuldu Prof. Dr. Mehmet Akgül ve Prof. Dr. Mustafa Tekin’in katılıp TYB Konya Şube Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Ahmet Akman’ın düzenleyici olduğu panel Tantavi Kültür ve Sanat Merkezi’nde yapıldı.

 

Prof. Dr. Mehmet Akgül “ Dinle ilgili problemleri aynı geçmişte bıraktığımız gibi birinci sınıf zihinler ilahiyat alanına yönelirse onlar çözebilir. Siyasi iktidar dinle ilgili meseleleri çözemez. Bunlar modernleşme sürecinde geçmişte toplum olarak kaybettiğimiz dini ilimleri, sanatı, felsefeyi özellikle Osmanlı döneminde temsil eden kitlelerdir. Diyanetle ilgili yapılan tartışmalar da var. Bunlar din hizmetlerini veren kitlelerdir, dini düşünceyi temsil edecek kitleler değillerdir. Bu yüzden Cumhuriyet Diyanet İşleri Başkanlığını kurmuştur.” Dedi

 

 

Prof. Dr. Mustafa Tekin “Türkiye hala bir Eksen tartışması meselesini halledebilmiş, oturtabilmiş değil. Biz hep özdeşleştirdiğimiz bir şeyi merkeze aldık, teknoloji hep bizi büyüledi, bir şeyler geliştirdi ama batı dünyası bütün bunları inşa ederken, strateji geliştirirken sosyal bilimler artık bir nokta modernliğe geçtikten sonra onun belirleyicisi çerçevesini, perspektifini göstericisi haline geldi. Şimdi biz bütün bunların velinimetlerinden hem faydalanmak, geleceğe dair projeksiyon geliştirmek hem de önümüzde bütün bu birikimleri ve özellikle din ile ilgili de mevcut olan muhteşematımızı  geleceğe projeksiyonda değerlendirebilmek anlamında sosyal bilimlerle ciddi bir temas kurmamız gerekiyor.” Dedi.

 

Program sonunda katılım belgelerini TYB Konya Şube Başkanı Ahmet Köseoğlu, TYB Konya Şube Başkan Yardımcısı Ahmet Çaycı ve Prof. Dr. Kemal Kahramanoğlu takdim etti.

 

img-2590.jpgimg-2598.jpgimg-2617.jpgimg-2623.jpgimg-2631.jpgimg-2634.jpgimg-2639.jpgimg-2642.jpgimg-2644.jpgimg-2649.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.