Ulu Hatunların izleri silinmesin!

Ulu Hatunların izleri silinmesin!

Türkiye Yazarlar Birliği Konya Şubesi'nin 2014 Kültürel Etkinlikleri, Yazar Nezahat Bekleyiciler'in Yolu Konya'dan Geçen Ulu Hatunlar konferansıyla devam...

A+A-

Türkiye Yazarlar Birliği Konya Şubesi'nin 2014 Kültürel Etkinlikleri, Yazar Nezahat Bekleyiciler'in Yolu Konya'dan Geçen Ulu Hatunlar konferansıyla devam etti. Programa TYB Konya Şube Başkanı M. Ali Köseoğlu'nun yanı sıra Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Oktay Sarı, Necmettin Erbakan Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Hayrı Erten, Aydınlar Ocağı Başkanı Dr. Mustafa Güçlü, Büyükşehir Belediyesi Müze ve Kütüphaneler Müdürü Hasan Yaşar, çok sayıda akademisyen, yazar, kültür adamı ve öğrenci katıldı. Konferansına, programla aynı ismi taşıyan kitabının hikayesini anlatarak başlayan Nezahat Bekleyiciler, konu 'hatunlar' olduğu için araştırma safhasının da oldukça meşakkatli geçtiğini belirtti. Erkekler üzerine pek çok araştırma ve kayıt olduğu halde kadınlar üzerine yapılan çalışmaların sınırlı olduğunu belirten Bekleyiciler, "Bizim çalışmamız bu yönüyle bir ilk oldu. Hatta kitabımızdaki pek çok isim, daha sonra hazırlanan Konya Ansiklopedisi için de kaynak teşkil etti" dedi.

MÜMİNE HATUN ÇOK ÖNEMLİDİR

Türk tarihi incelendiğinde, Türk kadınının devamlı olarak yönetime ortak olduğunu ve kocasının yanında yer aldığını belirten Bekleyiciler, İslami dönemde bilhassa Selçuklu, Karamanoğlu ve Osmanlı devirlerinde kadının rolünün had safhada olduğuna dikkat çekerek "Ben Yolu Konya'dan Geçen Ulu Hatunlar'ın başında Mevlana'nın annesi Mümine Hatun'u görüyorum. O hem Sultanü'l-Ûlema Bahaeddin Veled'in eşi olma şerefine erişmiş, hem de Mevlana'nın annesi olma bahtiyarlığını yaşamıştır" diye kaydetti.

TARİHİMİZİN GÜZEL ANLARI KAYBOLMASIN

Pek çoğunu eserinde zikrettiği ulu hatunlara ait mezar, sanduka ya da türbelerin içler acısı durumda olduğunu tespit ettiğini de vurgulayan Bekleyeciler, yetkililerden konuya el uzatmalarını istedi. Konya'da bir mahalleye de isim olan ve zamanın Rabiası olarak nitelendirilen Fahrün-nisa Hatunun çok büyük hayır sahibi olduğunu anlatan Bekleyiciler, "Şimdi onun türbesi bakımsız bir haldedir. Türkiye Yazarlar Birliği'nin düzenlemiş olduğu bu programlar vesilesi ile ifade etmek istiyorum: Lütfen buralara sahip çıkılsın. Tarihimizin güzel anıları yok olmasın. Yetkilerden ricamız, tarihi vesika hükmündeki mezar ve türbeleri restore etmeleridir. Yoksa tarihi zenginliklerimizin bir bölümü kaybolup gider" şeklinde konuştu. Programın sonunda seyircilerden gelen soruları cevaplandıran Bekleyiciler'e, TYB Konya Şubesi adına Katılım Belgesi'ni programın da düzenleyicisi olan Yazar Melahat Ürkmez takdim etti. Ürkmez, TYB'ye tertiplediği faydalı çalışmalardan dolayı teşekkür ederken, TYB Konya Şube Başkanı M. Ali Köseoğlu da, kültürel faaliyetlerin her zaman içinde ve destekleyicisi olacaklarını vurguladı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.