KÖSEOĞLU: ŞİİRİN BAŞŞEHRİ KONYA’DA  ŞAİRLERİN SULTANININ HUZURUNDA ŞAİRLER BULUŞUYOR 

KÖSEOĞLU: ŞİİRİN BAŞŞEHRİ KONYA’DA  ŞAİRLERİN SULTANININ HUZURUNDA ŞAİRLER BULUŞUYOR 

13. MEVLÂNÂ ŞİİR ŞÖLENİ 23 EYLÜL CUMARTESİ AKŞAMI GERÇEKLEŞTİRİLECEK KARATAY BELEDİYESİ, 13. MEVLÂNÂ ŞİİR ŞÖLENİ’NE EV SAHİPLİĞİ YAPMAYA HAZIRLANIYOR

A+A-

 

ULUSLARARASI 13. MEVLÂNÂ ŞİİR ŞÖLENİ 23 EYLÜL CUMARTESİ AKŞAMI GERÇEKLEŞTİRİLECEK

KARATAY BELEDİYESİ, 13. MEVLÂNÂ ŞİİR ŞÖLENİ’NE EV SAHİPLİĞİ YAPMAYA HAZIRLANIYOR

Karatay Belediyesi ve Türkiye Yazarlar Birliği Konya Şubesi’nin her yıl birlikte organize ettiği, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın da destek verdiği “Mevlânâ Şiir Şöleni”, 23 Eylül Cumartesi akşamı muhteşem bir programla gerçekleştirilecek. Bu yıl 13’ncüsü yapılacak olan uluslararası statüdeki organizasyon, Türkiye ile dünyanın farklı şehirlerinden onlarca şairi sanatseverlerle Karatay’da buluşturacak. Hz. Mevlânâ‘nın vuslatının 750. yılı olması da bu yılki programa ayrı bir anlam katıyor.

Karatay Belediyesi ile Türkiye Yazarlar Birliği Konya Şubesi’nin her yıl birlikte organize ettiği, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın da destek verdiği “13. Mevlânâ Şiir Şöleni” bu yıl da Türkiye’nin yanı sıra dünyanın farklı ülkelerinden şairleri ve sanatseverleri Konya’da buluşturacak.

KÖSEOĞLU: ŞİİRİN BAŞŞEHRİ KONYA’DA  ŞAİRLERİN SULTANININ HUZURUNDA ŞAİRLER BULUŞUYOR 

Türkiye Yazarlar Birliği  (TYB)  Konya Şube Başkanı Ahmet Köseoğlu ise şunları aktardı; “Mevlânâ Şiir Şöleni’nin 13’ncüsünü gerçekleştirmenin mutluluğu ve heyecanı içerisindeyiz. Mevlânâ Şiir Şöleni, bu yıl yine  Karatay Belediyesi ve Türkiye Yazarlar Birliği Konya Şubemizin işbirliğiyle düzenleniyor. Şiirin başşehri Konya’da şairlerin sultanının huzurunda Türkiye ve dünyanın dört bir  yanından gelen şairler buluşuyor. Şehrimize  Hz. Pir’in gel çağrısına uyarak gelecek olan şairlerle bir arada olmayı arzulayan şiir severleri  davet ediyorum.”

Karatay Belediyesi ile Türkiye Yazarlar Birliği Konya Şubesi’nin her yıl birlikte organize ettiği, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın da destek verdiği “13. Mevlânâ Şiir Şöleni” bu yıl da Türkiye’nin yanı sıra dünyanın farklı ülkelerinden şairleri ve sanatseverleri Konya’da buluşturacak.

 

KONYA YİNE ŞİİRE DOYACAK

Bu yıl ilk defa uluslararası boyutta  yapılacak olan “13. Mevlânâ Şiir Şöleni”, 23 Eylül Cumartesi akşamı saat 20:00’de Mevlânâ Dergahı Gül Bahçesi’nde gerçekleştirilecek. Açık sema alanında yapılacak Mevlânâ Şiir Şöleni ile sanatseverlere adeta bir şiir ziyafeti verilecek. Şiir şölenine katılacak olan şairlerin okuyacağı şiirlerden oluşan şiir seçkisi şölen kitabı da geceye iştirak edecek şiir severlere hediye edilecektir.

İŞTE ŞÖLENE KATILACAK ŞAİRLER!

Mevlânâ Şiir Şöleni’ne katılacak şairler ve yazarlar da belli oldu. Buna göre; A. Ali Ural (İstanbul), Abdurrahman Ekinci (Malatya), Afra Kutluğ (Konya), Ahmet Aka (Konya), Ahmet Alkan (Konya), Arazgül Rejepova (Türkmenistan), Atakan Yavuz (İstanbul), Atilla Yaramış (Konya), Burhan Sakallı (Eskişehir), Emre Öztürk (Konya), Gülnaz Cihan (Tataristan), Hamid Ahmedzade (İran/Güney Azerbaycan), Muhammet Hanefi İspirli (Erzurum), Hüseyin Akın (İstanbul), İbrahim Demirci (Ankara), İhsan Deniz (Bursa), Kadriye Cesur (Bulgaristan), Kamil Uğurlu (Konya), Leyla Arsal (Ankara), Meryem Başkurt Sabaz (Kırım), Mustafa Sarı (Ankara), Mustafa Özçelik (Kocaeli), Mücahit Ocakden (Bursa), Nurâlâ Göktürk (Doğu Türkistan), Osman Özbahçe (Ankara), Özcan Ünlü (İstanbul), Reza A. Mehmandar (İran/Güney Azerbaycan), Sıddık Ertaş, Şemsettin Küzeci (Kerkük/Irak), Vural Kaya (Konya) ve Bursa’dan Yunus Emre Altuntaş, Mevlânâ Şiir Şöleni’nde şiir severlere kaleme aldıkları şiirlerini seslendirecekler.

VUSLAT’IN 750. YIL DÖNÜMÜNDE MEVLÂNÂ ŞİİR ŞÖLENİ AYRI BİR ÖNEM TAŞIYOR

Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, Mevlânâ Şiir Şölenleri’nin Konya için çok önemli olduğunu vurguladı.

Başkan Hasan Kılca; “Karatay Belediyesi olarak Konyamızda şiire, edebiyata ve sanata katkı vermeye gayret ediyoruz. Bu amaçla bu yıl 13’ncüsü gerçekleştirilecek olan Mevlânâ Şiir Şöleni’ne de ev sahipliği yapacağız. Bu yıl Vuslat’ın 750’nci yıl dönümü olması da programımızı ayrıca anlamlı kılıyor. Ben, tüm hemşehrilerimizi ve şiir severleri, bu yıl uluslararası statüde düzenleyeceğimiz ve dolayısıyla Türkiye’nin ve dünyanın dört bir yanından Konyamıza gelecek değerli şairlerin kendi sesinden okuyacakları şiirleri dinlemeye davet ediyorum” dedi.

 

whatsapp-image-2023-09-19-at-11-10-54.jpeg2-006.jpg1-007.jpgwhatsapp-image-2023-09-19-at-18-53-22.jpeg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.