"YAHYA KEMAL'İN ESERLERİNİN TENKİTLİ NEŞRİ YAPILMALI!"

"YAHYA KEMAL'İN ESERLERİNİN TENKİTLİ NEŞRİ YAPILMALI!"

Türkiye Yazarlar Birliği Konya Şubesi'nin Şehir Okumaları kapsamında düzenlediği Yahya Kemal Günleri programının üçüncü haftasında İbrahim Demirci,...

A+A-

Türkiye Yazarlar Birliği Konya Şubesi'nin Şehir Okumaları kapsamında düzenlediği Yahya Kemal Günleri programının üçüncü haftasında İbrahim Demirci, şair ve eserleri hakkında görüşlerini anlattı.
Çağdaş Türk şiirinin kurucu ve etkili isimlerinden Yahya Kemal'in çok sevilen ve tanınan bir şahsiyet olmasına rağmen, bütün şiirlerinin ve nesirlerinin tenkitli bir neşrinin hâlâ yapılmamış olmasının önemli bir eksiklik olduğunu vurgulayan İbrahim Demirci, Yahya Kemal Yılı'nda bu eksikliğin giderilmesinin yararlı olacağını belirtti. Tevfik Fikret ve Ahmet Hâşim'in şiirleri için yapılan çalışmaların Yahya Kemal için de yapılması gerektiğine dikkat çeken Demirci, "Böylece, şairin sanat ve fikir dünyasının oluşum ve gelişim süreci, daha yakından ve doğru değerlendirilebilir" dedi.
Yahya Kemal'in hayatında ve eserinde inanç ve eylemden çok "temaşa zevki"nin öne çıktığını belirten İbrahim Demirci, Kendi Gök Kubbemiz, Eski Şiirin Rüzgârıyle ve Rubâîler'den şiirler okuyup yorumladı. Yahya Kemal'in bestelenmiş şiirlerinden örneklerin de sunulduğu programa, dinleyiciler de soruları ve açıklamalarıyla katkıda bulundular.
2008 Yahya Kemal Yılı nedeniyle TYB Konya Şubesi bahçesinde, 2 Temmuz'da başlayan ve her hafta Çarşamba günleri saat 17.30'da yapılan Şehir Okumaları, 30 Ağustos'ta sona erecek.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.