YAZAR MELAHAT ÜRKMEZ ŞEMS-İ TEBRİZİ'Yİ ANLATTI

YAZAR MELAHAT ÜRKMEZ ŞEMS-İ TEBRİZİ'Yİ ANLATTI

Türkiye Yazarlar Birliği Konya Şubesinin 2011 Güz Dönemi Kültür Etkinliklerinin "Şems-i Tebrizi" konulu dördüncü programı TYB Konya Evin'de Cumartesi...

A+A-

Türkiye Yazarlar Birliği Konya Şubesinin 2011 Güz Dönemi Kültür Etkinliklerinin "Şems-i Tebrizi" konulu dördüncü programı TYB Konya Evin'de Cumartesi saat 14.00'te gerçekleştirildi.

Yazar Melahat Ürkmez'in konuşmacı olduğu etkinliğe Hz. Mevlana'nın yirmi birinci kuşaktan torunu, Uluslar Arası Mevlana Vakfı Kültür Bölümü Başkanı Neslipir Çelebi Sayar, Konya Aydınlar Ocağı Başkanı Dr. Mustafa Güçlü, akademisyenler, yazarlar, öğrenciler, gazeteciler ve çok sayıda dinleyici topluluğu katıldı.

Mehalat Ürkmez, konuşmasında: "İnancın zirvesinde Hakikatin özüne ulaşmış olan müstesna tefekkür insanı Şems-i Tebrizi ile tanışmam Hz. Mevlana ile tanışmamın akabinde oldu. Hz. Mevlana ile başlayan iç yolculuğumda hep şems-i Tebrizi çıktı karşıma. Biri diğerini çağrıştırdı hep. An geldi biri öteki oldu, an geldi öteki biri oldu. Ve öyle anlar geldi Şems-in çağlayanında küçücük bir nokta olup kaybolduğumu, kayboldukça yepyeni nevhalar bulduğumu, buldukça çoğaldığımı hissettim kendimce. Şems'in esrarlı kişiliğinin yörüngesine girince, hakkında daha çok bilgi edinmek istedim. Ama yeterli bilgi ve kaynak yoktu. Araştırma inceleme yapılmamıştı. Neticede kendim araştırma inceleme yaparak Şems-i Tebrizi'yi yazdım. Sizlere Şems-i Tebrizi araştırmalarımdan özet olarak bir gül deste sunacağım." diyerek Şem-i Tebrizi'nin çocukluğu, eğitim dönemleri, öğretmenliği, eserleri, Şems zaviyesi, tarikat silsilesi ve karakter tahlili hakkında bilgiler verdi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.