Yazarlar Buluşması İmza Günü

Yazarlar Buluşması İmza Günü

Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) Konya Şube Başkanlığı,47. Kütüphaneler Haftası etkinlikleri çerçevesinde Konya'da yaşayan Yazarları okurları ile buluşturdu.Kule...

A+A-
Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) Konya Şube Başkanlığı,47. Kütüphaneler Haftası etkinlikleri çerçevesinde Konya'da yaşayan Yazarları okurları ile buluşturdu.Kule site'de 2 Nisan Cumartesi günü düzenlenen etkinlikte, kitaplarıyla adlarını Dünya ya duyuran, Konyalı yazarlar okurlarıyla buluştu.

Türkiye Yazarlar Birliği Konya Şubesi ve Türk Kütüphaneciler Derneği tarafından geçtiğimiz sene ilki düzenlenen "Konya'da Yaşayan Yazarlar Sizlerle" etkinliğinin ikincisi olan imza gününe ilgi arzu edilen seviyede olmasa da güzeldi.

Kule site etkinlik alanında düzenlenen imza gününe Konyalı yazarlar; Duran Çetin, Kazım Öztürk, Nazım Peker, Nuri Şimşekler, Melahat Ürkmez, Nezahat Bekleyiciler, Ömer Lütfi Ersöz, Cemil Paslı, Vehbi Sait Gökrenk, Zeki Oğuz ve İsmail Detseli katıldı.

İlk önce, Türkiye Yazarlar Birliği Konya Şube Başkanı Bekir Şahin bir basın açıklaması yaptı. Açıklamasında "Bu yıl ikincisini düzenlediğimiz yazarlar buluşmasının amacı, kitaba dikkat çekmenin yanında okuyucularla yazarları bir araya getirmektir. Gösterilen yoğun ilgi bizi memnun etmiştir. Bundan sonraki yıllarda bu tür etkinliklerimiz devam edecektir." diyerek konuşmasını tamamladı.

Bu tür etkinliklerin Konya'da düzenlenmesi Konya'nın bir zenginliğidir.Yazarlar, kitaplarını imzalayarak okurlarıyla bol bol sohbet etme imkânına sahip oldular.

Bizleri ziyaret edip kitap imzalatan ve ziyaret eden katılımcıları hatırlayabildiğim kadarı ile aktarmak istiyorum. TYB Konya Şubesi Başkanı Bekir Şahin, AK Parti Konya Milletvekili Hüsnü Tuna, Yazar Senai Demirci, Selçuklu Belediyesi Kütüphaneler Müdürü Abdülkadir Gök, Karaman Telekom Müdürlüğünden emekli Abdurrahman Özdil, İller Bankası Bölge Müdürü Adem Kılıçarslan, Prof Dr.Şükrü Özer, AK Parti Konya Milletvekili Aday Adayları Latif Selvi, Abdi Parlak, Ahmet Akman, kendileri ile ilk defa tanıştığımız okurlarımız, Öğretmenlerimizden, Şair Yazar Sayın Yalçın, akrabalarımızdan amcaoğlu Edip Ersöz,Teyzeoğlu Murat Çakır,Ahmet Selim Kaya ve sevenlerimiz bizleri onurlandırdılar.

Ayrıca Hollanda dan,Ülkemizin çeşitli İl'lerinden arayıp hayırlı olsun dileklerinde bulunan Aşır Ahmet Tosun,İbrahim Gülkara,Hüseyin Ali Toydemir,Mustafa Gök,Fevzullah Ersöz ve mail,mesaj gönderen,telefon açan isimlerini sayamadığım tüm kardeşlerime ilgi ve alakaları nedeniyle kalb-i şükranlarımı sunarım.

Böyle bir organizeyi düzenledikleri için başta TYB Konya Şube Başkanı Bekir Şahin bey'e, Yönetimine, Duran Çetin ve Şaban Özdemir beyler'e teşekkürler ediyorum.

OKUMAK HER YAŞTA GÜZELDİR

Selçuklu Belediyesi kitap okumayı sevdirmek, okumaya ilgiyi artırmak, geleceğin düşünen, sorgulayan toplumunun tohumlarını atmak amacıyla Kütüphaneler haftası nedeniyle düzenlemiş oldukları etkinliklerin son etabında Konya Ticaret Odası Salonundaki Senai Demirci'nin konferansı 02 Nisan 20.30 da icra edildi.

Konferanstan önce Selçuklu Belediye Başkan Vekili Ahmet Apalı tarafından açılış konuşması yapıldı. Başkan Vekili Ahmet Apalı, okumanın insan için en etkili öğrenme yolu olduğunu söyledi. Apalı, "okumak beyni besler ve geliştirir. Okuyarak yetişmiş toplum başarılı ve güçlü olur. Selçuklu Belediyesi olarak okumaya büyük önem veriyoruz. Bu çerçevede çocuklarımızın ve öğrencilerimizin okumasına, okumaya teşvik ediyoruz. İlçemizde 8 kütüphane, binlerce üyesi ve on binlerce kitabı bulunmaktadır. Amacımız öğrencilerimizin kitaba karşı sevgisini artırmak ve okumaya teşvik etmektir. Artık çağımız bilgi çağı ve en önemli servet de bilgidir. Bu çalışmaların çocuklarımızın okuyan fertler ve okuyan bir toplum oluşturmasını sağlamaya yöneliktir.

'Okumak her yaşta güzeldir' konulu etkinliklerimizin son bölümü olan konferansımıza katıldığınız için hepinize teşekkür ediyorum. Ayrıca Senai Demirci'ye de programımızda yer aldığından dolayı teşekkür ediyorum" diyerek konuşmasını tamamladı. Sonrasında Konferans başladı.

Senai Demirci konferansında, Kadınların köle olarak alınıp satıldığı, kız çocuklarının diri diri toprağa gömüldüğü, koyu bir cehaletin olduğu, insanların kendi elleri ile yaptıkları putlar vasıtasıyla Allah(c.c.)'a ulaşacakları anlayışı ile bu ortak koşmaları sonucunca Müşrik oluşları ve birçok olumsuzluklar sayamayacak kadar çoktu. Bunları yok etmek için dert edinmek gerekirdi. Efendimiz (s.a.s)'in Müşrik bir toplumdaki yanlışlardan dolayı böyle olmamalıydı diye kendine dert edindiğini, sonucunda Hira (Cebel-i Nur ) dağına çıkarak ibadet ve dua halinde bulunduğu bir dönemde ilk vahiy geldiğini anlattı.

Okumak insan için büyük bir önem arz etmektedir. Dinimizde de bu konu önemle vurgulanmış ve Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed(s.a.s)'e gelen ilk vahiy de: "Yaratan Rabbinin adıyla Oku! O,insanı aşılanmış bir yumurtadan yarattı. Oku! İnsana bilmediklerini belleten, kalemle (yazmayı) öğreten Rabbin, en büyük kerem sahibidir."Alak Sûresi Âyet: 1-5) buyurulmuştur.

Okumamız için de, Kur'an-ı Kerim gönderilmiştir. Kuran, okunan demektir. Evlerimizde bir süs olarak beklettiklerimiz sadece Mushaftır. Bu kitap yalnızca okumak için değil okuyup anlamak ve yaşamak içindir. Evlerimizde Kur'an-ı Kerim'in bir kitap olarak kalmasını istemiyorsak onu okumalı, anlamalı ve yaşamalıyız. Okumak, anlamak ve yaşamak demektir. Bu bakımdan okumak hepimiz için büyük bir öneme sahiptir diyerek konuşmasını tamamladı.

Hakikaten okumak bir ayrıcalıktır. Bilgi ve birikime sahip olanlar, dünya ya hâkim olurlar. Okumak, Öğrenmek, Yaşamak beraberinde Üstün olmayı getirmektedir. Yazmak da gerçekten çok önemlidir. Bunların her biri Allah (c.c.)'ın bir ihsan'ıdır. İnsan, bunları düşünerek, Rabbine itaât etmesi, şükretmesi gerekir. Aksi halde azaba dûçar olacağı bilinen dini gerçeklerdendir.

Bu organizeyi gerçekleştiren Selçuklu Belediyesine, emeği geçenlere, Veciz bir Konferans veren, Senai Demirci bey'e kalb-i Şükranlarımı sunuyorum.

Allah (c.c.) cümlemize gerçek anlamda Kur'an-ı Kerimi okuyup, anlamayı ve en güzel bir şekilde yaşayıp iki cihanda kurtuluşa ermeyi nasip etsin. Sıhhat ve afiyetler dilerim.

http://omerlutfiersoz.blogcu.com/yazarlar-bulusmasi-imza-gunu/10129102

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.