Zarifoğlu'nun dostlarına mektupları kitaplaşıyor

Zarifoğlu'nun dostlarına mektupları kitaplaşıyor

Cahit Zarifoğlu'nun Mavera Dergisi'nde okuyucularına yazdığı açık mektuplarından sonra, şimdi de dostları ve okurları ile özel yazışmaları kitaplaşıyor....

A+A-

Cahit Zarifoğlu'nun Mavera Dergisi'nde okuyucularına yazdığı açık mektuplarından sonra, şimdi de dostları ve okurları ile özel yazışmaları kitaplaşıyor.
Son dönem Türk şiirinin ustalarından Cahit Zarifoğlu'nun Mavera dergisinde okuyucularına yazdığı açık mektuplardan sonra, yakın dostlarıyla yaptığı mektuplaşmalar da elle tutulur hale geliyor.Şairin bütün eserlerini basan Beyan Yayınları, geçtiğimiz yıl içinde Zarifoğlu'nun Mavera Dergisi'nde okuyucularına yazdığı açık mektupları kitaplaştırmıştı. Yayınevi şimdi de Zarifoğlu'nun, dostları ve okurları ile özel yazışmalarını kitaplaştırmayı düşünüyor.

Cahit Zarifoğlu, bilindiği gibi şairliğinin yanında çeşitli dergi ve gazetelere de katkıda bulunuyor; buralarda genç yazar ve şairlerin mektuplarını, gönderdikleri yazı ve şiir çalışmalarını değerlendiriyordu. Zarifoğlu, bununla da yetinmeyip, kurucu kadrosunda yer aldığı Mavera'da 'Okuyucularla' isimli bir bölümde de yazılar yazıyordu. Ayrıca, Türkiye'de ve yurtdışında dergiye abone bulunması ve ciltlerin satılması ile ilgili, eline geçen her adrese, bıkıp usanmadan mektuplar gönderiyordu. Zarifoğlu'nun bu mektuplar için yüzlerce adresten oluşan bir listesinin olduğu da biliniyor. Şimdilerde benzer bir liste Zarifoğlu'nun dostlarına gönderdiği mektuplar için hazırlanıyor. Kitabın editörlüğünü yapacak olan şair Mustafa Özçelik, Zarifoğlu'nun mektuplarının bulunması muhtemel kişilerin bir listesini yapmış ve bu isimlerle temasa geçmeye başlamış. Oluşan listede, Rasim Özdenören, Talat Sait Halman, Hasan Aycın, Seyfettin Ünlü, Nazif Gürdoğan, Ali Haydar Haksal, Mustafa Çelik, Ferman Karaçam, D. Ali Taşçı, Özcan Ünlü, Necati Polat, Şakir Kurtulmuş gibi isimler yer alıyor.

Özçelik, çalışmanın tamamlanması için Zarifoğlu'nun dostlarının katkılarına ihtiyaç duyduklarını söylüyor.

Selim Erdem İSTANBUL

ZAMAN 25.01.2010

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.