35. YILDA 35 KÜLTÜREL ETKİNLİK

35. YILDA 35 KÜLTÜREL ETKİNLİK

Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) Konya Şubesi, 2013 Kültürel Etkinlikler Takvimi'ni, dün kültür ve sanat adamlarıyla birlikte, İl Halk Kütüphanesi'nde...

A+A-

Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) Konya Şubesi, 2013 Kültürel Etkinlikler Takvimi'ni, dün kültür ve sanat adamlarıyla birlikte, İl Halk Kütüphanesi'nde basına tanıttı. TYB Konya Şube Başkanı M. Ali Köseoğlu, 1978'de 14 yazarın bir araya gelerek kurduğu TYB'nin bu yıl kuruluşunun 35. yılı olduğunu kaydederek, 35 yılda kültür hayatımıza damgasını vuran faaliyetler gerçekleştirildiğini belirtti. Türkiye Yazarlar Birliği Konya Şubesi'nin de Konya'da 19 yıldır önemli çalışmalara imza attığını hatırlatan Köseoğlu, Konya'daki basın kuruluşlarına, basın mensuplarına, yazarlara, Konya'nın bilgeliğine katkıda bulunan kültür-sanat adamlarına minnettar olduklarını söyledi. Geçen yıl Konya'da 38 planlı etkinlik gerçekleştirdiklerinin altını çizen Köseoğlu, bu yıl da TYB'nin kuruluşunun 35. yılında 35 kültürel etkinliğe imza atmak istediklerini ifade etti. Köseoğlu, "Bugüne kadar büyük yazarlarımızı, büyük değerlerimizi, edebiyatımıza, düşüncemize, kültürümüze değer katan büyük şahsiyetleri Mehmet Âkif, Mevlâna, Necip Fazıl, Cahit Zarifoğlu başta olmak üzere hep hatırladık ve hatırlattık. Bu yıl da etkinliklerimize Doç. Dr. Caner Arabacı Hocamızın konuşmacı olacağı "Çanakkale'den İstiklâl Marşı'na" isimli programla başlıyoruz. 9 Mart Cumartesi saat 14'te İl Halk Kütüphanesi'nde gerçekleşecek bu ilk programımıza hepinizi davet ediyorum" dedi.

BU YILKİ ETKİNLİKLER TAKVİMİ ÇOK ZENGİN Köseoğlu kültürel etkinlikler takvimi ile ilgili şunları söyledi: Bu yıl gerçekleştirmeyi planladığımız etkinlikler arasında anma toplantıları önemli bir yer tutuyor. Kutlu Doğum münasebetiyle şair Nurullah Genç'ten naatlar dinleyeceğiz, Selçuk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi ile birlikte "30 yıl sonra Erol Güngör" panelimizi anlamlı buluyorum. Yine Valilik koordinesinde gerçekleşecek Necip Fazıl anma programlarına 'Necip Fazıl Okuyoruz' diyerek katkı vereceğiz. Artık gelenekselleşen ve adı Türkiye'de bilinen Cahit Zarifoğlu Çocuk Şenliği'nin bu yıl 9.'sunu hazırlıyoruz. Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül'ün elinden Kültür ve Turizm Bakanlığı 2012 Yılı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü'nü alan Hattat Hüseyin Öksüz Hocamız 'Sanat Hayatından Hatıralar'ı anlatacak. Tarık Buğra 95 Yaşında başlıklı anma etkinliğimize Beşir Ayvazoğlu katılacak. Ali Kemal Belviranlı Hocamızı vefatının 10. yıldönümünde bestelediği ilahilerle anacağız.

EDEBİYATTAN TARİHE, SİNEMADAN MUSIKÎYE Bu yılki 35 program arasında edebiyat, musıkî, tarih, sinema, sergi ve gezilerin yer aldığının altını çizen Köseoğlu, 'Yazılacak Çok Şeyimiz Var' gezileri kapsamında Kapadokya'ya ayrıca Konya Ovası Projesi'nin kapsamındaki bölgelere gazeteci ve yazarlarla geziler düzenleyeceklerini söyledi ve ilgilileri programlara davet etti. Basın toplantısında TYB Başkanı M. Ali Köseoğlu'nun yanı sıra yönetim kurulu üyeleri Doç. Dr. Hayri Eten, Dr. Bekir Biçer, Duran Çetin, Saffet Yurtsever, Osman Bozdemir, Melahat Ürkmez, Hüzeyme Yeşim Koçak, Dr. Aziz Ayva, Zeki Oğuz, İl Halk Kütüphanesi Müdürü Hasan Coşar, Prof. Dr. Mikail Bayram, Dr. Hasan Öznönder, Kazım Öztürk, İsmail Detseli gibi yazar, akademisyen ve kültür adamları da yer aldı.
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.