ANADOLU SELÇUKLU ŞEHİRLERİ VE UYGARLIĞI SEMPOZYUMU

ANADOLU SELÇUKLU ŞEHİRLERİ VE UYGARLIĞI SEMPOZYUMU

Anadolu Selçuklu Şehirleri ve Uygarlığı Sempozyumu Konya'da yapılacakSelçuklu çağı dünya tarihinde toplumsal hayat, yönetim, kültür ve sanat alanlarında...

A+A-

Anadolu Selçuklu Şehirleri ve Uygarlığı Sempozyumu Konya'da yapılacak

Selçuklu çağı dünya tarihinde toplumsal hayat, yönetim, kültür ve sanat alanlarında önemli bir yer tutar. Avrupa ve Dünya da baskıcı yönetimler hüküm sürerken Anadolu'da barış ve hoşgörünün hakim olduğu Selçuklu aydınlığı yaşanıyordu. Düşünceleri ile günümüze ışık tutan Mevlana Celaleddin Rumi, Yunus Emre gibi bilgelerin barış ve hoşgörüsüne muhtacız günümüzde.
Anadolu Selçuklu şehirlerinin bugünkü yöneticilerine sahip oldukları tarihi ve kültürel mirasın tanıtılması ve korunması amacıyla Cumhurbaşkanlığı himayesinde; Selçuklu Belediyesi 7-8 Ekim 2008 tarihlerinde Konya'da "Anadolu Selçuklu Şehirleri ve Uygarlığı" konulu sempozyum düzenliyor.

45 VALİ, 110 BELEDİYE BAŞKANI KONYA'DA BİR ARAYA GELECEK

Anadolu Selçuklu Şehirleri ve Uygarlığı Sempozyumuna Selçuklu Eseri bulunan 45 ilin vlisi ve 110 Belediye Başkanı Konya'ya davet edildi. Vali ve Belediye Başkanları sempozyum nedeniyle Konya'da bir araya gelecek.

CUMHURBAŞKANI ABDULLAH GÜL ONUR KONUĞU

Sempozyumun onur konuğu katıldıkları takdirde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül olacak. Sempozyumla ilgili Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e bilgi veren ve kendisini davet eden Selçuklu Belediye Başkanı Adem Esen "Bu sempozyumu Cumhurbaşkanlığımızın himayesi ile düzenliyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızı bilgilendirdik ve davet ettik. Müsait oldukları takdirde katılacaklarını ifade etti" dedi.

Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül'ün yanı sıra sempozyuma onur konuğu olarak katıldıkları takdirde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Mustafa İsen, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı Nadir Alpaslan, Bilkent Üniversitesi. Öğretim Üyesi Prof. Dr. Halil İnalcık, Türk Tarih Kurumu Eski Başkanı Prof. Dr. Yusuf Halaçoğlu, Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof Dr. Reşat Genç de yer alacak.

ANADOLU SELÇUKLU ESERLERİ FOTOĞRAF ALBÜMÜ YAYINLANDI
Bu arada sempozyum kapsamında birde eser hazırlandı. Türkiye'nin prestij eseri niteliğindeki yayın "Anadolu Selçuklu Eserleri Fotoğraf Albümü" Albüm 1000 sayfa ve 2 ciltten oluşuyor. İçeriğinde 45 ildeki 700'e yakın Anadolu Selçuklu dönemine ait eserin fotoğrafları yer alıyor. Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül'ün de sunuş yazısı olan eser İngilizce-Türkçe olarak hazırlandı. Eser, fotoğraf sanatçıları İbrahim Dıvarcı, Feyzi Şimşek, Ahmet Kuş tarafından yayına hazırlandı. Selçuklu Belediye Meclisi Anadolu Selçuklu Eserleri Fotoğraf Albümü eserinin takım halinde 200 YTL'den satılması yönünde karar aldı. Eser Ekim ayında satışa sunulacak.
Memleket 04.08.2008
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.