Salih Sedat Ersöz

Salih Sedat Ersöz

Bir mekteptir TYB Konya Şubesi

A+A-

Türkiye Yazarlar Birliği Konya Şubesi tarafından yıllardır uygulanan yıllık kültürel etkinlikler programı bütün hızıyla devam ediyor.

Geçtiğimiz Cuma günü, TYB Konya Şube Başkanı Prof. Dr. Hayri Erten’in düzenlediği basın toplantısı ile 2018 yılı kültürel etkinlikler programı açıklandı.

Bendenizin de bulunduğu basın toplantısına kültürel etkinliklere büyük katkı yapan Büyükşehir Belediyemizin değerli Genel Sekreteri Hasan Kılca Bey’in de katılarak, Büyükşehir Belediyesi’nin bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da kültürel etkinliklere olan desteğinin devam edeceğini vurgulaması sevindirici idi.

2018 yılının programına bakıldığı zaman, etkinliklerin doyurucu, kaliteli ve zengin bir içeriğe sahip olduğu görülecektir.

Şubat ayı içinde başlayıp, Aralık ayı sonuna kadar devam eden etkinlikler için yıllık program hazırlayıp bunu da aksatmadan uygulamak kolay bir şey değil.

Zaten bu şekilde yıllık program hazırlayan, bunu da etkinlikler başlamadan önce kamuoyuna açıklayan, aynen uygulayan ve yıllardır bu uygulamaya devam eden ikinci bir Sivil Toplum Kuruluşu bilmiyorum.

Din, sosyal, tarih, edebiyat, musiki dallarında çok sayıda konuyu ihtiva eden ve toplumun her kesimine hitap eden etkinlikler her Cumartesi günü saat 14.00 de Kılıçarslan Konferans Salonu’nda devam ediyor.

Devam ediyor diyorum zira ilk etkinlik geçtiğimiz Cumartesi günü icra edildi.

Prof. Dr. Ahmet Sevgi hocamızın sunduğu, “Türk Edebiyatında Zihniyet Değişimi” konulu konferansı büyük bir zevkle ve ilgiyle takip ettik.

Türk Edebiyatının üç döneme ayrıldığını söyleyen Prof. Dr. Ahmet Sevgi, bunların İslâmiyet öncesi, İslâm ile tanışma sonrası ve Batıya yöneldiğimiz dönemin edebiyatı olduğunu belirtti.

İslâm ile tanışma sonrası verilen edebî eserlerin sacayağını Kutadgu Bilig, Divanı Lügatit Türk ve Atabetü’l- Hakayık kitaplarının oluşturduğunu, bu eserlerin 11. Yüzyılda yazıldığını ve günümüze kadar ulaştığını söyleyen Sevgi, Kutadgu Bilig sosyal hayat hakkında, Divanı Lügati’t- Türk dil konusunda, Atabetü’l- Hakayık’ın ise din konusunda yazılmış eserlerin olduğunu belirtti.

Bu eserlerle toplumun sosyal hayatı, dili ve dini birlikte düşünülmüştür diyen Prof. Dr. Ahmet Sevgi, bu umdelerden birisinin eksik olması veya bozulması durumunda toplum hayatında aksaklıkların ortaya çıkacağını söyledi.

Sacayağını oluşturan Sosyal hayat, dil ve din konusunu, sıkmadan kıssalarla çok güzel dile getiren Ahmet Sevgi hocamızın konferansını kaçıranlar çok şey kaybetmiş oldular.

Bundan sonra da bu güzel, faydalı ve verimli etkinlikler yıl boyunca sürüp gidecektir.  Etkinliklerin kültürel boyutu olması yanında aynı zamanda bir eğitim boyutu olduğunu da belirtmek mümkündür.

Bu haliyle TYB Konya Şubesi’nin bir mektep rolü oynadığını rahatlıkla söyleyebiliriz.

Hem de bu mektepte, insanımızın büyük küçük, kadın erkek her kesimine, milli ve manevi değerlerimizi de içine alacak şekilde bir eğitim ve kültür programı uygulanmaktadır.

Bu etkinliklere bilhassa gençlerimizin ilgi göstermesi şarttır.

Hayri Erten hocamızın ve çalışma arkadaşlarının tek şikâyeti, gençlerimizin etkinliklere gereken ilgiyi göstermemeleridir.

Etkinlikler önceden hazırlanıp basın aracılığı ile duyurulduğu gibi, bastırılan afişlerle başta Üniversitelerimiz olmak üzere, kamu ve özel kurumlara gönderilmekte ve tüm topluma duyurulması için çaba sarf edilmektedir.

Gerekli duyurular yapıldığına göre, artık görev gençlere düşmektedir. Bundan sonra İnşaallah onlar da gerekli ilgiyi gösterirler.

Etkinliklere katılmaları gençlerimize çok büyük artılar sağlayacak, onlara büyük kazançlar elde etmelerinin yolunu açacaktır.

Geçen yıl İl Halk Kütüphanesinde düzenlenen etkinlikler, bu yıl Şehir Meydanının yanındaki Kültür Evlerinin ortasına bağımsız bir bina olarak inşa edilen Kılıçarslan Konferans Salonunda başlamış, orada devam edecektir.

Bu salon, manen oldukça sıcak ve bir ev sohbetinin tadını vermektedir. İl Halk Kütüphanesinde mahrum kalınan salep ve çay ikramları da cabası…

Böylesine güzel etkinliklere imza atan TYB Konya Şube Başkanı Prof. Dr. Hayri Erten hocamızı ve çalışma ekibini kutluyor, Konyalı hemşehrilerimizi Cumartesi günleri programlara davet ediyorum.

Ayrıca etkinliklere destek ve katkı veren Başta Konya Büyükşehir Belediyesi olmak üzere tüm belediyelere ve kurumlara teşekkürü bir borç biliyorum. Sağlıklı ve mutlu yarınlar efendim.

Kaynak: Memleket Gazetesi – Salih Sedat Ersöz

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.