Ahmet Kuş

Ahmet Kuş

Bolu’da Anadolu Mektebi Öğrencileriyle Bir Söyleşi

A+A-

Türkiye Yazarlar Birliği Konya Şubesi, Konya Büyükşehir Belediyesi ve Bolu Belediyesi işbirliği ile 28-30 Temmuz 2017 tarihleri arasında gerçekleştirilen Bolu gezisi her açıdan dolu dolu geçti. İmkânımız oldukça geziyle ilgili izlenimlerimizi bu sütunlardan sizlere aktarmaya devam edeceğiz. 29 Temmuz 2017 cumartesi günü Abant ve Göynük’ü gezdik. Aynı günün akşamı ise Bolu’daki “Anadolu Mektebi” öğrencileriyle buluştuk. “Anadolu Mektebi” öğrencileriyle yaptığımız söyleşi gezimizin en kayda değer anlarından birisiydi. Millî Türk Talebe Birliği Bolu Şubesinde gerçekleştirilen sohbet toplantısına Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, Türkiye Yazarlar Birliği Konya Şube Başkanı Prof. Dr. Hayri Erten, Millî Türk Talebe Birliği Bolu Şube Başkanı Hayrettin Özten, Dr. Mustafa Güçlü, Bekir Şahin, Kâzım Öztürk, Ömer Lütfi Ersöz, Saffet Yurtsever, Melahat Ürkmez, Hüzeyme Yeşim Koçak, Muammer Ulutürk, Ayşe Ünüvar, Atilla Yaramış, Ahmet Demirel ve bendeniz katıldık.

Toplantıdan bahsetmeden evvel isterseniz öncelikle “Anadolu Mektebi”nin nasıl ortaya çıktığı hakkında biraz bilgi verelim. Prof. Dr. Sami Güçlü’nün 2012 yılında Sakarya Üniversitesi’nde küçük bir öğrenci grubuyla başlattığı “Okuma Grubu Çalışması”, 2017 yılı itibariyle ülkemizin 28 şehrinde lise ve üniversite öğrencilerinin katıldığı bir okula dönüştü. Okuma grupları 2016 yılından itibaren “Anadolu Mektebi” adıyla anılmaya başladı. Anadolu Mektebi Yürütme Kurulu ve Millî Eğitim Bakanlığı arasında 2016 yılının Ekim ayında imzalanan bir protokol sonucunda yapılan etkinlikler, resmî bir kimlik de kazandı. “Anadolu Mektebi” projesinin yürütme kurulu başkanı Prof. Dr. Sami Güçlü, başkan yardımcısı ise Orhan Erdem’dir. Okuma grubuna dâhil olan öğrenciler ilk olarak Cengiz Aytmatov, Sezai Karakoç, Mehmet Akif Ersoy, Mustafa Kutlu, Necip Fazıl Kısakürek gibi seçilen yazarın eserlerini ve onlar hakkında yazılmış önemli kaynakları okuyorlar. Okuma süreci bittikten sonra seçilen yazar veya şairle ilgili istedikleri bir konu hakkında yazılar kaleme alıyorlar. Son olarak da faaliyet dönemlerinde düzenlenen toplantılarda, öğrenciler hazırladıkları bu yazıların sunumunu yapıyorlar. “Anadolu Mektebi” öğrencileri hem ileri düzeyde kitap okuma alışkanlığı kazanıyor, hem de bu birikimlerini yazarak kendilerini geliştiriyorlar. Toplantılarda yaptıkları sunumlarda ise özgüven kazanıyorlar ve toplum karşısında konuşma becerileri artıyor. Hatırlarsanız “Anadolu Mektebi”nin bu etkinliklerinden birisi olan “Hikâyemizin Yarım Asırlık Yerli Sesi: Mustafa Kutlu” adlı toplantı da bu yılın nisan ayı içerisinde Konya’da yapılmıştı.  

Millî Türk Talebe Birliği Bolu Şubesinde gerçekleştirilen sohbet toplantısına Bolu’daki “Anadolu Mektebi” öğrencilerinin yanı sıra bizimle birlikte Bolu’ya gelen Konyalı öğrenciler de katıldı. Oldukça verimli geçen toplantının ilk konuşmasını Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz yaptı. Konuşmasında daha çok Bolu’ya yapılan hizmetlerden bahseden Alaaddin Bey “Anadolu Mektebi”nin önemi üzerinde de durdu. Daha sonra şube başkanımız Prof. Dr. Hayri Erten bir konuşma yaptı. Hayri Bey’in konuşmasından sonra gençlerin bizlere yönelttiği sorularla toplantıya devam ettik. Toplantının moderatörlüğünü Atilla Yaramış yaptı. Gençler önce biraz çekingen davransalar da daha sonra oluşan samimi ortamın da etkisiyle çok güzel sorular yönelttiler. Gençlerden gelen bu sorulara yazar arkadaşlarla birlikte cevap vermeye gayret ettik. Saat 23.30’a kadar devam eden toplantı ümit ediyorum hayırlara vesile olmuştur.

Toplum olarak okumaya çok ihtiyacımız var. “Anadolu Mektebi” gibi onlarca okuma grubu oluşturarak öğrencilerimizi okumaya teşvik etmeliyiz. Hatta bu çalışmaları sadece 28 ilde değil de Türkiye’nin tüm illerinde gerçekleştirmeliyiz. Bu konuda çalışmaların sivil ayağını teşkil edecek olan sivil toplum kuruluşlarından biri olan Türkiye Yazarlar Birliği’ne de büyük görevler düşüyor. Bizler de en azından bulunduğumuz şehirlerde okuma grupları kurarak okuma halkasını daha da genişletmeliyiz. Hiçbir şey yapamasak bile uygun yaştaki çocuklarımızı “Anadolu Mektebi” okuma gruplarına göndererek bu güzel çalışmalara destek olmalıyız.

Millî Türk Talebe Birliği Bolu Şubesindeki bu sohbet toplantısı vesilesiyle öğrencilerle bizleri buluşturan başta Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz olmak üzere, Türkiye Yazarlar Birliği Konya Şube Başkanı Prof. Dr. Hayri Erten, Millî Türk Talebe Birliği Bolu Şube Başkanı Hayrettin Özten ve moderatör Atilla Yaramış kardeşimize çok teşekkür ediyorum. Bu arada gezimizin ilk saatlerinden itibaren olağanüstü bir gayret göstererek Bolu’dan ayrıldığımız son ana kadar bizimle birlikte olan Bolulu genç kardeşlerimize de en kalbi şükranlarımı sunuyorum.

Kaynak: Kadim Haber – Ahmet Kuş

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.