Ahmet Kuş

Ahmet Kuş

Bolu Bebek Meyve Ormanı

A+A-

28-30 Temmuz 2017 tarihleri arasında Türkiye Yazarlar Birliği Konya Şubesi tarafından düzenlenen “Yazılacak Çok Şeyimiz Var” etkinlikleri kapsamında bir grup Türkiye Yazarlar Birliği üyesi arkadaşımızla birlikte Bolu Belediyesi’nin misafiriydik. Bolu’da bulunduğumuz süre içerisinde çok farklı yerleri görme ve tanıma imkânımız oldu. Bu güzellikleri yeri geldikçe yazarak sizlerle paylaşmaya çalışacağız. Bugünkü yazımızda Bolu gezimiz sırasında inceleme imkânı bulduğumuz Bolu Belediyesi’nin başarılı bir projesinden bahsedeceğiz. Projeyi çok beğendiğimiz ve orijinal bulduğumuz için öncelikli olarak ele almak istedik. Şu anda “Bebek Meyve Ormanı” adıyla bilinen proje 2013 yılında faaliyete geçmiş. Bolu Belediyesi’nin öncülüğünde Bolu Valiliği ve Bolu Orman Bölge Müdürlüğü tarafından ortaklaşa hayata geçirilen projenin 2013 yılındaki adı “Bebek Meyve Bahçesi” imiş. Bir sosyal sorumluluk projesi olan ve “İki Fidanı Birlikte Büyütelim” sloganıyla başlayan “Bebek Meyve Bahçesi” bu alanda ülkemizde ilk olma özelliğini taşıyor.

Proje ilk olarak 2013 yılında belediye tarafından belirlenen bir araziye Bolu’da dünyaya gelen her bebek adına bir ağaç dikilerek başlamış. Slogandan da anlaşıldığı gibi bebek doğduğu zaman dikilen ağaçların bebekle birlikte büyümesi hedeflenmiş. 2013 yılı sonunda “Bebek Meyve Bahçesi”nde çocukları adına dikilmiş ağacı bulunan ailelerin de çocuklarıyla birlikte katıldığı bir sertifika töreni düzenlenmiş. Bu projeden önce Bolu Belediyesi “Evlilik Ormanı” adlı başka bir çevre ve sosyal sorumluluk projesini başlatmış. “Evlilik Ormanı” projesi ülkemizdeki çoğu belediye tarafından halen uygulanıyor. Dolayısıyla “Evlilik Ormanı” projesi de önemli fakat “Bebek Meyve Ormanı” alanında ilk olması açısından daha da fazla önem taşıyor.

Beş yıldan beri devam eden bu projeyi gezimiz sırasında Türkiye Yazarlar Birliği Konya Şubesi üyeleri olarak bizler de yerinde görme imkânı bulduk. 30 Temmuz 2017 tarihinde gerçekleştirdiğimiz “Bebek Meyve Ormanı” gezisi sırasında Bolu Belediye Başkan Yardımcısı İhsan Ağcan Bey de bizlere eşlik etti ve orman hakkında bilgi verdi. Çayırköy mevkiinde 88 bin metrekarelik alanda kurulan “Bebek Meyve Ormanı”nda bebekler için dikilen meyve ağaçlarının yanı sıra yine yeni doğan bebekler için ekilen biber, domates, salatalık, patlıcan, kabak, nohut, fasulye, pırasa, lahana, soğan, karpuz, kavun gibi sebze ve meyve fidanları da bulunuyor. Bolu’da çiftçilere buğday ve patates haricinde ürünlerin de yetiştirilebileceğini göstermek projenin diğer amaçlarından birisiymiş. Bu amaçla zaman zaman Bolu’nun merkez köylerinde yaşayan çiftçiler de “Bebek Meyve Ormanı”na getirilip gezdiriliyormuş.

Bolu’nun tarımsal zenginliğini arttırmak amacıyla başlatılan proje, ticarî bir gaye taşımıyor. Bolu Tarım İl Müdürlüğü ve Abant İzzet Baysal Üniversitesi ile işbirliği içerisinde yürütülen projenin öncelikli hedefi Bolu’da her doğan bebek için bir ağaç dikmek fakat ağaçların meyve vermesi uzun süreceği için ağaçlardan boş kalan yerler de sebze ekilerek değerlendirilmiş. “Bebek Meyve Ormanı”nda ziraat mühendisleri ve tarım işçileri görev yapıyor. Buradan elde edilen sebze ve meyveler Bolu’daki ihtiyaç sahipleri için yapılan yemeklerde kullanılıyormuş. Organik olarak üretilen ürünlerin satışı da yapılıyor. Üstelik alacağınız ürünü bizzat kendiniz de toplayabiliyorsunuz. Her geçen yıl daha da büyüyen ormana yılda ortalama olarak 4 bin civarında ağaç dikiliyormuş.

İki günlük gezimiz sırasında Bolu’da gördüğümüz yerler arasında bence en dikkat çekici olanı “Bebek Meyve Ormanı” idi. Açıkçası proje beni heyecanlandırdı ve düşünce olarak çok beğendim. Bu tür projeler her ilde, her ilçede mutlaka yapılmalı. Daha başka belediyeler de böylesine güzel tarımsal projelere öncülük etmeliler. Yapılacak projeler birebir aynı olmayabilir, üzerinde düşünülürse buna benzer çokça proje üretilebilir. Başta Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz Bey olmak üzere projeye emeği geçenleri tebrik ediyorum. “Bebek Meyve Ormanı”nın önemli bir kısmını gezdik, hatta dalından sebze bile topladık fakat ağaçlar henüz küçük olduğu için meyvelerinin tadına bakamadık. Allah kendi adına fidan dikilen çocuklara o ağaçlardan meyve yemeyi nasip etsin. Türkiye Yazarlar Birliği Konya Şubesi, Konya Büyükşehir Belediyesi ve Bolu Belediyesi tarafından düzenlenen Bolu gezisi benim açımdan çok kârlı geçti. Öncelikle yeni yeni dostlar edindim, Bolu’nun tabiat ve tarihî güzelliklerini görme imkânı bulup çokça fotoğraf çektim, Bolu’da bulunduğum süre içerisinde yeşile olan hasretimi giderdim ve oksijen açısından ciğerlerim bayram etti. Gezinin kusursuz geçmesi için canla başla çalışan herkese teşekkür ediyor, saygılar sunuyorum.

Kaynak: Hakimiyet Gazetesi – Ahmet Kuş

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.