Ömer Lütfi Ersöz

Ömer Lütfi Ersöz

Doğal Güzellikler Şehri Bolu Gezisi

A+A-

Âyet-i Kerîmede: “De ki: Yeryüzünde gezip dolaşın da, Allah ilk baştan nasıl yaratmış bir bakın. İşte Allah bundan sonra (aynı şekilde) ahiret hayatını da yaratacaktır. Gerçekten Allah her şeye kadirdir.” ( Ankebut Sûresi âyet:20) buyrulmuştur. Rabbimizin, Yeryüzünde gezip dolaşın emri gereği; Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) Konya Şubesi, “Yazılacak Çok Şeyimiz Var” konu başlıklı gezi programlarını her yıl düzenlemektedir. Geçtiğimiz hafta sonu, Kültür ve Turizm’in Başkenti Konya’dan, Doğal Güzellikler Şehri Bolu’ya Gezi düzenlenmiştir. Yirmi üç yıldır, düzenli olarak Yıllık yapılacak programlar önceden açıklanıp bildirilmekte, programlara ilgi duyanların katılmaları istenmektedir. Bolu Gezi Programı da bu kapsamda gerçekleştirilmiştir.

Geziye TYB Konya Şube Başkanımız Prof. Dr. Hayri Erten, Mustafa Güçlü, bendeniz Ömer Lütfi Ersöz, Melahat Ürkmez, Saffet Yurtsever, Ahmet Çaycı, Ak Parti Konya İl Yönetim Kurulu Üyesi Sema Ersöz, Faruk Koçak, Hüzeyme Yeşim Koçak, Serpil Yalçınkaya, Anuş Gökçe, Sadık Gökçe, İsmail Detseli, Mustafa Balkan, Bedir Köseoğlu, Mehmet Ali Elmacı Bekir Şahin, Ahmet Demirel, Kazım Öztürk, Muammer Ulutürk, Ahmet Kuş, Ayşe Ünüvar, Anadolu Mektebi Yazar Okumalarında aktif görev alan genç Kardeşlerimiz, Atilla Yaramış, Lütfi Ayhan gibi gazeteci, yazar, fotoğraf sanatçısı, akademisyen ve aile fertlerinden oluşan kırk dört kişilik bir heyet katılmıştır.

Cuma günü akşam saatlerinde çıktığımız yolculuğumuz çok keyifli geçti. İsimlerini yazdığım ve yazamadığım çok değerli kardeşlerimiz ile yolculuğumuz süresince birbirinden özlü ve güzel sohbetler yapma imkânına sahip olduk. Bu sohbetler, şakalaşmalar, toplu yapılan ibadetler dostluklarımızın pekişmesine vesile olmuştur. Saat:00.30 sularında Bolu Belediye Başkan Yardımcısı İhsan Ağcan ile birlikte genç kardeşlerimiz Ahmet ve Cengiz, Bolu girişinde bizleri karşıladılar. Öncelikle sıcak bir çorba ikramında bulundular ve akabinde polis evinde istirahat ederek dinlendik.

Bolu, güzel yurdumuzun batı Karadeniz bölgesinde yer alan, yemyeşil dağları, ormanları, akarsuları, gölleri ile Türkiye’mizin harika yerlerindendir. Doğal güzellikleri ile uyumlu şehircilik anlayışı ile ‘Tabiatın Kalbi’ olarak markalaşan müstesna bir şehirdir. Bolu Belediye Başkanı Sayın Alaaddin Yılmaz ödül töreni sonrası yaptığı konuşmalarında şu hususları ifade etmişlerdir; “Konya, tarihi birikimi olan, başkentlik yapmış, şehircilik anlamında özel bir yere sahiptir. Bizim Konya‘dan alacak çok şeyimiz var. Tabi ki Konya’daki birikime sahip olan insanların Bolu’ya teşrifleri bizlerin açısından çok önemlidir. Bu güzel ziyaret bizleri onurlandırmıştır.”

Cumartesi günü kahvaltı sonrası Abant’a giderek doğal güzellikleri görme imkânına sahip olduk. Tabiat Parkı Müzesini gezip, göl kenarında muhteşem manzara içerisinde yemeğimizi yedikten sonra Abant’tan ayrıldık. Sonrasında Mudurnu, Göynük ziyaretlerimiz oldu. Fatih Sultan Mehmet’in hocası Akşemseddin’in türbesini ziyaret sonrasında namazlarımızı kılıp, Tarihi Zafer Kulesinin bulunduğu tepeye çıkarak Göynük’ün güzelliklerini yukarıdan temaşa ettik. Eski Göynük’ün tarihi evlerinin, Safranbolu, Beypazarı evleri gibi güzelliklere sahip olduğunu görmek nasip oldu. Bu güzelliklerden başka güzelliklere, Çubuk Gölüne ve o bölgede bulunan yel değirmenlerine sefer eyledik. Akabinde Taşkesti beldesine, Sarot Termal Otel’e geçerek öncelikle ibadetimizi eda edip, yemeğimizi yedikten sonra aynı gün akşamleyin, Bolu MTTB Başkanı Hayrettin Özten kardeşimizin organize ettiği Programda, Anadolu mektebi, yazar okumalarında görev alan genç kardeşlerimizle yazarlarımızın buluşması gerçekleştirildi. Bu Programa Bolu Belediye Başkanımız Sayın Alaaddin Yılmaz Bey de katıldılar. Genç okuyucu kardeşlerimizin her biri bir yazar arkadaşımıza soru sormuştur. Sorulan soruları Yazar arkadaşlarımız cevaplandırmak suretiyle güzel bir sohbet gerçekleştirilmiştir. Kardeşlerimizi tebrik eder, başarılarının daim olmasını dilerim. Program sonrası Polis evine giderek istirahatimizi gerçekleştirdik.

Pazar günü Sabah kahvaltısı sonrası Yedi Göller’e giderken Gurbet Taşı mevkiinde mola verdik. O bölgeye yakın köylüler, eskiden beri askere gidecek, gurbete gidecek yakınlarını, evlâtlarını dualar eşliğinde, Gurbet Taşı mevkiinden gönderirlermiş. Akabinde, Kapan Kaya seyir tepesine çıkarak Yedi Göllerden Üçünün mükemmel güzelliğini görüp fotoğraflama imkânına sahip olduk. Sonrasında Nazlı, İnce, Sazlı, Derin, Büyük, Serin ve Kuru Gölleri, Yani Yedi Gölleri gezerek yerinde temaşa etme hazzını yaşadık. Akabinde Gölcükte Bolu Belediye Başkanımız Sayın Alaaddin Yılmaz, Başkan Yardımcısı Sayın İhsan Ağcan, Dr. Mehmet Şener Yücetürk, Musa Okur gibi güzel insanlarla sohbet ettik. Gölcük’ün etrafını gezerek, yeşil ve mavinin bütün tonlarının güzelliklerinden müstefid olduk. İbadetlerimizi yapıp, yemeğimizi yedikten sonra, Bolu Belediyesinin oluşturduğu Bebek Ormanına gittik. Bolu Şehrinde dünyaya gelen her çocuk için bir meyve ağacı diktiklerini, ayrıca evlenen her çift için de başka bir bölgede ağaç diktiklerini, aidiyet duygusu ile bu güzelliklerin on üç yıldır devam ettiği bilgisini verdiler. Örnek alınıp uygulanması gereken güzel bir projedir. Emeği geçenleri gerçekten tebrik ederim. Aslında anladık ki, Bolu iki günde gezilemez. En az bir haftalık bir programla gezilmelidir. Yine de kısa sürede birçok güzelliğini müşahede ettik. Pazar günü akşam vakti yeniden buluşup, görüşme ümidimizi ifade ederek, hüzünlü bir şekilde, dostlara veda ederek ayrıldık.

Gezinin organizesine destek veren, emeği geçen; TYB Konya Şube Başkanı Prof. Dr. Hayri Erten’e, Yönetim Kuruluna, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Tahir Akyürek’e, Belediye Başkanı Sayın Alaaddin Yılmaz’a, Bolu Belediye Başkan Yardımcısı İhsan Ağcan’a, iki günlük gezi süresince bizlere rehberlik yapan kılavuzumuz Muzaffer Yıldırım’a, katılımcıların her birine, büyük bir özveri ile hizmet eden Yusuf Özdemir’e ve emeği geçen bütün kardeşlerimize kalb-i şükranlarımı sunarım. Allah (c. c.), her birinden razı olsun.

Allah (c. c.)’ın yarattığı güzellikleri seyredip, çeşit çeşit nimetlerinden müstefid olduğumuz için ne kadar şükretsek azdır diye düşünüyorum. Rabbimiz, verdiğin sayısız nimetler için, hiç birini yalanlamadan, nankörlük etmeden, Cennet gibi topraklarda yaşadığımız için sonsuz şükürler olsun diyoruz. Ya Rabbi! Bizleri kulluğunda daim eyle! Rızana uygun, güzel ahlâk sahibi, Peygamberimiz Hz. Muhammed (s. a. s.)’in örnek hayatını kendimize gerçek rehber edinerek, Mü’mine yakışır bir hayat yaşamayı nasip eyle! (Âmin)

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.