Evliyalar şehrinden enbiyalar şehrine

Evliyalar şehrinden enbiyalar şehrine

Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) Konya Şubesi'nin düzenlediği 'Yazılacak Çok Şeyimiz Var' gezileri kapsamında 30 kişilik Konyalı şair, yazar ve gazeteci...

A+A-

Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) Konya Şubesi'nin düzenlediği 'Yazılacak Çok Şeyimiz Var' gezileri kapsamında 30 kişilik Konyalı şair, yazar ve gazeteci heyeti Şanlıurfa'da ağırlanıyor. TYB Şanlıurfa Şubesi'nin daveti ile Şanlıurfa Valiliği'nin misafiri olan heyet şehrin tarihi, turistik ve kültürel yerlerini gezdi, önceki akşam Balıklıgöl Amfi Tiyatro'da düzenlenen 2. Ulusal Balıklıgöl Şiir Akşamları'na katıldı.
TARİH CAPCANLI AYAKTA
Şanlıurfa'da ilk olarak Atatürk Barajı'nı gezen heyete burada baraj hakkında brifing verildi. Ardından Urfa'nın tarihi yerlerini gezen heyette yer alan fotoğraf sanatçıları çarpıcı fotoğraflar çekmek için birbirleriyle yarıştılar. Gidilen yerlerde halkın da yakın ilgisiyle karşılanan Konyalı yazarların, tarihin capcanlı bir şekilde ayakta olduğu Urfa'dan etkilendikleri gözlendi.
BALIKLIGÖL'DE ŞİİR AKŞAMI
Bu yıl 2.'si düzenlenen Balıklıgöl Şiir Akşamları'nda TYB Konya Şubesi üyesi şairler de şiirlerini okudular. Programda Şanlıurfa Vali Yardımcıları Yıldıray Malgaç ile Salih Gelgeç'in yanı sıra, Şanlıurfa Vakıflar Bölge Müdürü Arif Çelik, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Urfa Şube Başkanı Veysel Polat, Şanlıurfa Barosu Başkanı ve şehrin ileri gelenleri de hazır bulundu. Açılış konuşması yapmak üzere ilk olarak kürsüye davet edilen TYB Şanlıurfa Şube Başkanı Necdet Karasevda, Konyalı şairleri Urfa'da ağırlıyor olmaktan büyük memnuniyet duyduklarını söyledi.
URFA YAŞAYAN BİR ŞEHİR
Cumartesi akşamı düzenlen Balıklıgöl Şiir Akşamları'nın açılışında konuşan TYB Konya Şube Başkanı Ahmet Köseoğlu, Şanlıurfa'nın tarihi mekânlarını gezen TYB heyetinin çok etkilendiğini kaydetti. Urfa'nın dinler ve kültürler şehri olduğunun altını çizen Köseoğlu, "Evliyalar şehrinden enbiyalar şehrine, Mevlana diyarı Konya'dan Hz. Halil İbrahim Peygamber'in diyarına gönül köprüsü oluşturmak üzere gelmiş bulunuyoruz. Şehirde yaptığımız geziler esnasında edindiğimiz izlenimler Urfa'nın yaşayan bir şehir olduğu üzerinde yoğunlaşıyor. Çok değişik duygularla dolmuşken bu yıl 2.'si düzenlenen Balıklıgöl Şiir Akşamı'nın da duygularımızı zirvelere taşıyacağına inanıyorum. Şanlıurfa Valiliği'ne, Şanlıurfa Vakfı'na ve TYB Şanlıurfa Şubemize teşekkür ediyorum" dedi.
ŞİİRDEN BİR GECE
Tarihi bir mekânda gerçekleşen ve Urfalıların da yoğun ilgi gösterdiği Şiir Akşamı'nda Konya'dan İbrahim Demirci, Ahmet Efe, M. Ali Köseoğlu, Ahmet Aka ve M. Akif Kuruçay da şiirlerini okudular. Davetli olmasına rağmen geceye katılamayan Prof. Dr. Mikail Bayram'ın şiirini ise Prof. Dr. Nazmi Zengin seslendirdi. Gecede Necdet Karasevda, Hasan Akçay, Mehmet Sarmış, Eyüp Azlal, Ali Sözer, Mehmet Kurtoğlu, Mehmet Öztürk, M. Faruk Habipoğlu, A. Rezzak Elçi, Levent Bilgi ve Mustafa Sarı da şiirlerini okudular. Programın sonunda gecede şiirlerini okuyan şairlere Şanlıurfa Vali Yardımcıları Yıldıray Malgaç ile Salih Gelgeç tarafından plaket takdim edildi.
URFA'DAN MARDİN'E
Cumartesi ve Pazar günleri Şanlıurfa'da ağırlanan Konyalı yazarlar için Pazar akşamı da sıra gecesi tertip edildi. Konyalı heyet bugün de (pazartesi) Mardin Valiliği'nin davetlisi olarak bu şehre hareket edecek.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.