URFA- MARDİN ŞİİR GİBİ

URFA- MARDİN ŞİİR GİBİ

Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) Konya Şubesi'nin Yazılacak Çok Şeyimiz Var gezileri kapsamında düzenlediği Şanlıurfa ve Mardin gezileri tamamlandı. Her...

A+A-

Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) Konya Şubesi'nin Yazılacak Çok Şeyimiz Var gezileri kapsamında düzenlediği Şanlıurfa ve Mardin gezileri tamamlandı. Her iki ilde de Valilikler tarafından konuk edilen TYB Konya Şubesi heyeti, Konya ile Güneydoğu arasında bir nevi kardeşlik köprüsü oluşturdu. Heyet, Urfa ve Mardin'in tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerini inceleme fırsatı bulurken, çeşitli oturumlarda Konya'nın da tanıtımında bulundu.
URFA'DA ŞİİR GECESİ
İlk olarak TYB Şanlıurfa Şubesi'nin organizasyonuyla düzenlenen ve Şanlıurfa Valiliği'nin ev sahipliği yaptığı Balıklıgöl Şiir Akşamı'na katılan Konya heyetindeki şairler, burada muhteşem bir izleyici topluluğunun karşısında şiirlerini seslendirdiler. Gecede Konya'dan Ahmet Efe, İbrahim Demirci, M. Ali Köseoğlu, Ahmet Aka ve M. Akif Kuruçay'ın yanı sıra Necdet Karasevda, Hasan Akçay, Mehmet Sarmış, Ali Sözer, Mehmet Kurtoğlu, Mahmut Öztürk, M. Faruk Habiboğlu, A. Rezzak Elçi, Levent Bilgi ve Mustafa Sarı da şiir okudular.Şiir şöleninde birer konuşma yapan Urfa TYB Başkanı Necdet Karasevda ve Konya TYB Başkanı Ahmet Köseoğlu Urfa ve Konya'nın ortak yönlerini dile getirdiler. Urfa'da Vali yardımcıları Yıldıray Malgaç ve Salih Gelgeç'inde katıldığı şölende TYB heyeti adına konuşan Konya Şube Başkanı Ahmet Köseoğlu, "Evliyalar diyarından enbiyalar diyarına yapmış olduğumuz bu gezi Urfa ve Konya arasındaki kardeşlik köprüsünün sağlanmasında çok faydalı olmuştur. Bizler de sizleri Konya'ya bekliyoruz. Tüm zenginliklerimizle Urfalı kardeşlerimizi Konya'da görmekten memnun olacağız" dedi.
URFA YAZARLARI BÜYÜLEDİ
Urfa'nın çok zengin ve dimdik ayakta duran tarihi yerlerini ve çarşılarını gezen heyet adeta büyülendi. Ulu Camii, Hasan Padişah Camii, Halil-ür Rahman Camii gibi camileri, buralardaki medreseleri gezen heyet tarihi ve şifalı çeşmelerden bol bol su içti. Hz. İbrahim'in doğduğu mağarayı ve Hz. Eyyüb'ün sabır makamını ziyaret eden heyet daha sonra Harran Ovası'na gerçekleşen seyahatte tarihi yapıları gezdi. Heyette yer alan fotoğrafçılar da bol bol fotoğraf çektiler. Heyette yer alan fotoğrafçılar da bol bol fotoğraf çekerken, Konya TYB heyetine özel olarak düzenlenen sıra gecesinde Urfa folklorundan ve türkülerinden örnekler sunuldu.
URFA'DAN MARDİN'E
Urfa'da iki gün geçiren TYB heyeti daha sonra Mardin'e hareket etti. Mardin'e giderken yol üstünde bulunan Hz. Eyyüp ve Hz. Elyasa'nın kabirlerine uğrandı, dualar edildi. Mardin'de Vali Yardımcısı Osman Nuri Canatan tarafından misafir edilen Konyalı heyet burada da tarihi mekânlara ziyaretler gerçekleştirdi. Mardin'in tarhi evleri, konakları ve taş işçiliği ile bezeli eserleri arasında adeta kaybolan yazarların Mardin'den de etkilendikleri gözlendi. TYB heyetini Mardin'de ağırlamaktan büyük memnuniyet duyduklarını kaydeden Vali Yardımcısı Canatan, "Konya ile Mardin arasında oluşacak dostluk köprüsünün önemine inanıyoruz. Mardin sizleri konuk etmekten son derece memnun" dedi. TYB Konya Şube Başkanı Ahmet Köseoğlu da Canatan'a TYB yayınlarından hediye ederken, "Biz de Mardin'i ziyaret etmekten son derece memnunuz. Misafirperverliğiniz için çok teşekkür ederiz" dedi.
KÜLTÜRE YOLCULUĞA DEVAM
Düzenlenen gezi sonrasında bir değerlendirmede bulunan Köseoğlu, Şanlıurfa ve Mardin şehirlerinin güneydoğunun öne çıkmaya çalışan şehirleri olduğuna işaret ederek, "TYB Konya Şubesi olarak birkaç yıldır yaptığımız 'Yazılacak Çok şeyimiz Var' gezilerinin fevkalade faydalı olduğunu görüyoruz. Heyette daha önce Mardin ve Urfa'ya hiç gitmemiş arkadaşlarımız da bulunuyordu. Pek çoğumuz bu vesile ile her iki şehri de yakından tanımış olduk. Yazarlarımızın intibalarını gazetelerde, dergilerde ve kitaplarında değerlendirecekleri muhakkak. Bu geziler sayesinde hem Konyalı yazarlarımız başka illerdeki gelişmelere tanık oluyorlar hem de Konya'nın adını bu şehirlere entelektüel bir şekilde taşımış oluyorlar, diye konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.