Kültür etkinliklerinde TYB

Kültür etkinliklerinde TYB

Milli değerlerimiz, tarihimiz ve tarihi yapıtlarımız, Edebiyat, İlim, çocuklar ve gençler için yarışma vb. gibi birçok konularla ilgili etkinlikler yanında...

A+A-

Milli değerlerimiz, tarihimiz ve tarihi yapıtlarımız, Edebiyat, İlim, çocuklar ve gençler için yarışma vb. gibi birçok konularla ilgili etkinlikler yanında turizm şeklinde önemli yerlerin yerinde görülmesini de temin etme yönünde çalışmalar olmakta.
Bu değerli etkinlikler nerede veya nerelerde oluyor derken "Turizm ve Kültür Bakanlığı çalışmalarını mı anlatmak istiyor acaba" derseniz yanılgıya düşersiniz.
Aslın da bakanlığın bu işleri yapması ve ön plana geçmesi gerekirken.
Maalesef kendi yapamadığı gibi bu hususta program hazırlayıp yol gösterici ve yardım edici taleplere bile...
Değil ilgi. Cevap verme işlemini bile yapmadığı vurgulanmakta.
Bakanlığın çalışma ağırlığını Akdeniz ve dolayısı ile Antalya yöreleri yanında bilhassa beş yıldızlı Hotel'lerin aldığı, onların isteklerini yerine getirme çabaları olduğunu "Yaygın" denilen Medya'da ki haberlerden müşahede ederiz.
***
"Peki, kim yapıyor ya..." diyorsanız okuyalım.
Anadolu illerinin pek çok şehir ve ilçelerinde bazı belediye ile Oda'lar bulunsa da esas sıkleti taşıyanlar kişisel kurulumlar olan "Türkiye Yazarlar Birliği, Aydınlar Ocağı" ve diğer kuruluşların etkinlikleri bulunmakta.
Bunlar arasında bile daha ileri ve Anadolu tabiri ile yılmadan usanmadan kendi imkânları ile bir guruba değil bütün halka açık hizmet yapanlar da göze çarpmakta.
Müşahede ettiğim bu kuruluşlardan ve çalışmalarından dem vurmak isterim.
***
TYB, Yazarlar arasında mesleki dayanışmayı geliştirmek ve ülkemizin kültür hayatına yazarların mevcut katılımını artırmak amacıyla 7 Ağustos 1978 tarihinde Yazarlar Birliği adıyla kurulmuş.
1985 yılında Türkiye adını kullanma hakkını 1991'de de kamu yararı dernekleri arasına girmesi Bakanlar Kurulu kararı ile onaylanmış.
İstanbul, Ankara, Konya başta olmak üzere 9 şube ve belli başlı illerdeki temsilcilikleri ile çalışmalarına devam eden birliğin 2002 yılında kurulan "Konya Şubesi" hakikaten haftada bir yapılan ileri bir etkinlikle kalmayıp bazı hafta içi gündüz ve akşamları da devam etmekte.
Bu etkinliklerde Konya İli/İlçeleri yanında, diğer İl ve İlçeleri de bizzat çağırım yaparak veya gelerek iştirak edip katkıda bulunmakta.
Tabii ilgili bakanlığın duyamayan kulaklarını çınlatmış olarak!.
***
Her yıl başlangıcında o yıl yapılacak etkinlikleri hazırlanıp duyurulmakta internet yolu ile programlar sunulmakta.
Yapılan etkinlikler ekseriya Birliğin binası önünde ki havuzlu bahçede olmakta. Üstü örtülü yerlerin doluşumu ile havuz kenarına bile oturarak izleyenlerin olduğunu belirtmemle gelenlerin ne kadar kalabalık olduğunu tahmin edersiniz sanırım.
Bazı etkinliklerde burası dar gelebilirse KTO salonlarında devam edilmekte.
Gelenlerden, Kadın ve Erkek olarak Profesör, Öğretim üyesi, Öğretmen, Üniversite öğrencisi, Yazarlar, gazeteciler ve hukuk profesörü olan eski Anayasa Başkanının "Onların kafaları boş" derken onu yalanlayan başörtülü veya açık edebiyat yazı ve kitapları ile yurtta ve dışarıda ödül alan hanımefendiler, öğrenci veya diğer kızlarımız dikkat ve itina ile izlemekte.
***
Güzel ve faydalı olarak hazırlanıp bu güne kadar yarısı tatbik edilen tüm programı buraya almakla köşeyi doldurmuş olurum.
Bunları, İnternet den istifade edebilenler, www.tybkonya.com adresine girerek izlemiş olurlar.
Konuların esas dayanağını, Şiir şöleni ve Musikî, Anma/Anlama etkinlikleri, Tablo resim, Fotoğraf ve Karikatür sergileri, Edebiyat ve tanınmış ismini unutturmayan edebiyatçıların anılması, Tarihi eserler ve eserlerin bulunduğu şehir ile yerlerin anlatımı vb. olarak çeşitli yönde yapılan etkinlik yanında, turizm gezisi gibi tarihi şehir ve yerlerin gezisi de bulunmakta.
TYB Konya şubesinin başarılı çalışması elbette Başkan olan Sayın Ahmet Köseoğlu yanında diğer arkadaşlarının büyük katkısı bulunmakta.
Bu bakımdan kendilerini içtenlikle takdir ve tebrik ederken, etkinlik içinde olan Konya Aydınlar Ocağı ve diğerlerini de gelecek bir yazımda sunmak isterim.
Merhaba

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.