Gaziantep gezisi ve Sorgun'la kahvaltı

Gaziantep gezisi ve Sorgun'la kahvaltı

Geçtiğimiz hafta sonunu, TYB Konya Şubesince düzenlenen gezi dolayısı ile Gaziantep'te geçirdik. Tahminlerimin ötesinde oldukça yeşil bulduğum Gaziantep,...

A+A-

Geçtiğimiz hafta sonunu, TYB Konya Şubesince düzenlenen gezi dolayısı ile Gaziantep'te geçirdik.

Tahminlerimin ötesinde oldukça yeşil bulduğum Gaziantep, şehircilik yönünden ve caddelerinin darlığı büyük bir eksiklik olarak göze çarpsa da, bazı alanlarda birçok Büyükşehir'e örnek teşkil edecek durumda.

Roma dönemine ait el sanat eserlerinin yer aldığı, Zeugma Mozaik Müzesi, Gaziantep'e çok şey kazandırmış. Geçiş - köprü anlamlarına gelen Zeugma, yerli ve yabancı turisti kendine çeken farklı ve etkileyici bir mekân.

17 km. ve 27 km. uzunluğundaki yeşil alanlarının ve mesire yerlerinin varlığı, yüzlerce parkı, 40 kilometre karelik Dülükbaba ormanları içinde oluşturulan ve aynı anda 10 binlerce insanı ağırlayan Dülük Tabiat Parkı ve nikâhtan çıkıp gelen gelin ve damatların resim çektirmek için yarıştığı Türkiye'nin en büyük ve şahane biyolojik göleti gibi yerler, Gaziantep'in yeşillikte ve güzellikte öncü olduğunu gösteren ortamlar olarak görülüyor.

Ortadoğu'nun ve Türkiye'nin en büyüğü olma unvanına sahip Hayvanat Bahçesi, Gaziantep'e gelen herkesi kendine çeken cazibeli ve dinlendirici bir mekân. Bu kadar büyük mesire alanları, biyolojik göleti ve hayvanat bahçesi mutlaka Konya'mızda da görmeyi arzu ettiğimiz yerler olarak gözümüze çarptı.

Gaziantep Kalesi, 'Şehreküstü' konakları ile 'Pişirici Kasteli ve Mescidi' gerçekten görmeye değer tarihi eserler... Belediyeler 300 yıllık bu tarihi eserleri korumak için restore çalışmaları yapıyor ve tarihi yaşatmak için büyük maddi imkân ayırıyor.

Bakırcılar çarşısı da, Gaziantep'in hareketliliğine ve ticaret hayatına büyük katkı sağlamış. Konya'da da bu şekilde el sanatları sokağı oluşturulması ne iyi olur. Ayrıca gezip gördüğümüz çok sayıda camii, tarihi eserler, yeşil alanlar ve parklar ile sanayisi, Gaziantep'in canlılığında rol oynayan en büyük etkenler.

Gaziantep gezisi, bu güzelliklerin yanında daha büyük bir güzellik ve büyük bir sürpriz yaşamama vesile oldu. Gençlik yıllarımızın yol arkadaşlarından olan hemşehrim ve dostum, şu anda Şehitkamil kaymakamı olarak görev yapan Mehmet Aydın'la 35 yıl aradan sonra tekrar görüşmek, benim için bu gezinin en büyük kazanımı ve güzelliği oldu.

Kaymakam Mehmet Aydın ile Gaziantep Milli Eğitim Müdürü Konyalı hemşehrimiz Celalettin Ekinci bizi hiç yalnız bırakmadılar ve örnek ev sahipliği yaptılar. Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ile yurt dışında olması hasebiyle görüşemedik ama Şehitkamil Belediye Başkanı Muhammet Rıdvan Fadıloğlu'da bize zamanını ayırdı ve ilgilendi. TYB Gaziantep Şube Başkanı Metin Zirek ve Zeugma Müze Müdürü Çumralı hemşehrimiz Yusuf Altın'ın ilgisini de göz ardı edemeyiz. Hepsine binlerce teşekkür...

En büyük teşekkür şüphesiz, geziyi düzenleyen TYB Konya Şube Başkanı M. Ali Köseoğlu başta olmak üzere TYB yönetim kuruluna, emeği geçen herkese ve bu güzel geziye katılan güzel insanlara...

Gaziantep gezisinde TYB üyesi olarak bizimle birlikte olan Ak Parti Konya İl Başkanı sevgili dostum Ahmet Sorgun, Salı günü sabah Beybes'teki bahçesinde Memleket grubunu misafir etti.

Yapılan kahvaltıdan sonra Memleket ekibinin sorularını cevaplayan Ahmet Sorgun'un samimiyetini ve yürek güzelliğini bir kere daha görmüş olduk.

İl Başkanı olarak göreve başladığında yazdığım bir yazıda, Ahmet Sorgun'un güzelliklerle dolu mütevazı yapısının siyasete uygun olmadığı cümlesini kullanmıştım. Ancak bu toplantıda sorulara verdiği cevaplarla, siyaset alanında da ustalaştığını gördüm. Ahmet Sorgun kendisine her alanda yöneltilen sorulara, geçiştirmeden, içtenlikle ve açık yüreklilikle cevaplar verdi.

Şehir Hastanesi ve Numune hastanesi sorularına verdiği cevaplar, gelişmeleri ve son durumlarını aydınlatıcı mahiyette idi. Her iki hastane ile ilgili olumlu gelişmelerinin yakında görüleceğini ifade etti. Şehir Hastanesi yeri ile ilgili, "devlet verdiği arazinin tarıma elverişli olmayan 11 de 1 ini sağlık için geri almakla tarımı feda etmiş olmaz" cümlesi üzerinde durulmaya değer.

Belediye Başkanları için kullandığı "siz vatandaşın her işini yapamayabilirsiniz ama asla vatandaşı kırıp gücendiremezsiniz" sözleri oldukça önemli idi.

"Bir Başbakan varken, gelecek Başbakan için kulis faaliyetinde bulunmak doğru olmaz" sözleri diğer bazı illere yaptığı bir gönderme oldu.

Yeni Stadyum ve Numune Hastanesi'nin ihale yenilemesi karşılaştırması için söylediği, "yerinden yönetimle, uzaktan yönetim farkı" cümlesi yerel yönetimlere verdiği önemin bir göstergesi oldu.

Çatı aday için söylediği, "bizi başka türlü yıkamayacaklarını anlayanlar, bizim minderde güreşmeye başladılar, bizim pazara, bizim mahalleye girdiler" sözleri de ustalıkla söylenmiş önemli sözlerdi.

Ahmet Sorgun bey kardeşime, hem Gaziantep gezimizde bizimle olduğu, hem de düzenlediği kahvaltılı toplantı vesilesiyle sonsuz teşekkürler. Tabi ki gezide yer alan yardımcıları Mustafa Dündar ve Mustafa Erkuş beylere ve toplantıda bulunan Sepil Yakut, Tamer Yiğit ve tüm ekibine de teşekkür etmeyi ihmal etmeyelim. Mutlu yarınlar efendim.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.