Hasan Âli Yücel; Mesnevi okudu ,sikke giydi

Hasan Âli Yücel; Mesnevi okudu ,sikke giydi

TYB Konya Şubesi, önceden ilan ettiği Kültürel etkinlikler çerçevesinde önemli programların altına imza atmayı sürdürüyor. Mevlâna ailesinin Konya'ya...

A+A-

TYB Konya Şubesi, önceden ilan ettiği Kültürel etkinlikler çerçevesinde önemli programların altına imza atmayı sürdürüyor. Mevlâna ailesinin Konya'ya gelişinin 780. Yıldönümü münasebetiyle yapılan programda, Türk Milli Eğitimi'nin en uzun soluklu ve belki de en etkin bakanı olan "Hasan Âli Yücel ve Mevlevîliği" konuşuldu. Konya Ticaret Odası Konferans Salonu'ndaki programa İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Güner Sayar konuşmacı olarak katıldı. Programa AK Parti Konya Milletvekillerinden Sami Güçlü ve Hüsnü Tuna, İl Özel İdare Genel Sekreteri Muammer Sönmez, Karatay Kaymakamı Hakan Güvençer, İl Sosyal Hizmetler Müdürü İzzet Güneş, SÜMAM Müdürü Yrd. Doç. Dr. Nuri Şimşekler, Aydınlar Ocağı Başkanı Dr. Mustafa Güçlü, Çelebi ailesinden Neslipir Çelebi, Güzide Çelebi, Selahattin Hidayetoğlu, Mevlana Müzesi Eski Müdürü Dr. Erdoğan Erol, şair ve yazarlar, basın mensupları ile kültür ve sanata ilgi duyan çok sayıda izleyici katıldı.
MESNEVİ OKUDU SİKKE GİYDİ
Prof. Sayar, Hasan Âli Yücel'in tasavvufi yönündem bahsederken, "Hasan Âli Yücel Mevlâna âşıklısı bir insandı. Mütareke yıllarında hayata gözlerini açmış; çocukluğu İstanbul surları dışındaki Yeni Kapı Mevlevîhanesi'nde geçmiştir. Mesnevî okumuş, sikke giymiştir. Arapça, Farsça, Türkçe ve Fransızcayı çok iyi derecede öğrenmiştir" dedi.
Hasan Âli Yücel'in Konya'ya defalarca geldiğini kaydeden Sayar, "Yücel felsefe okumuş ve birçok filozofla görüşmüştür. Kendi devrinin münevverdir. Bugünün aydınları tüketicidirler; batıdan alır ve kullanırlar. Osmanlı münevverleri ise araştırır, üretir ve normlaştırırdı. Bir başka deyişle günümüz aydını oltayı dışarıdan alır ve onunla balık tutar. Osmanlı münevverleri ise oltayı kendisi yapar, onunla balık tutardı. Hasan Âli Yücel, Mevlevî tekkesinin manevî havasından beslenerek kendi siyasî havasını inşa etmiştir... İstiklâl Marşı şairi merhum Mehmet Âkif Ersoy'un Edirne Kapı Mezarlığındaki kabrini de Hasan Âli Yücel yaptırmıştır" diye kaydetti.
PROGRAMLAR DEVAM EDECEK
TYB Konya Şubesi 10 Mayıs Cumartesi günü Prof. Dr. Mikail Bayram'ın konuk olacağı "Selçuklularda Bilim ve Düşünce" adlı programla kültürel etkinliklerine devam edecek. Doç. Dr. Oktay Sarı'nın düzenleyicisi olduğu program 10 Mayıs Cumartesi günü TYB Konya Evi'nin bahçesinde gerçekleştirilecek.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.