Hasan Âli Yücel'in Mevleviliği TYB'de Konuşulacak

Hasan Âli Yücel'in Mevleviliği TYB'de Konuşulacak

TYB Konya Şubesinin kültürel etkinlikleri kapsamında yer alan ve Hz. Mevlâna ailesinin Konya'ya gelişinin 780. yıldönümü anısına tertip edilecek olan...

A+A-

TYB Konya Şubesinin kültürel etkinlikleri kapsamında yer alan ve Hz. Mevlâna ailesinin Konya'ya gelişinin 780. yıldönümü anısına tertip edilecek olan Hasan Âli Yücel'in Mevleviliği konulu program Konya Ticaret Odası (KTO) Konferans Salonunda 3 Mayıs Cumartesi günü saat 14.00'te yapılacak. Programa İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Güner Sayar konuşmacı olarak katılıyor. Prof. Dr. Sayar, Hasan Âli Yücel'in tasavvufi yönünü anlatacak.
Türk milli eğitim tarihinin en uzun soluklu ve en etkin bir bakanı olan Hasan Âli Yücel, Köy Enstitülerinin kurulmasında ve Batı klasiklerinin Türkçeye çevrilmesinde etkin bir rol oynamıştır. O, objektif bilgi ile sübjektif bilgi kürelerini başarıyla dengelemiş nadir düşünürlerimizden biridir. Çocukluk yıllarından itibaren yetiştiği Yenikapı Mevlevihanesi'nde soluklanan ruhi-manevi havayı benimsemiş samimi bir Mevlâna hayranıdır.
Ahmet Güner Sayar Kimdir?
6.11.1946'da İstanbul' da dünyaya geldi. İlk ve orta tahsilini burada tamamladı. 1968'de İ. Ü. İktisat Fakültesi'nden mezuniyetini takiben İngiltere'de Birmingham Üniversitesi İktisat Bölümünde master yaptı. İ. Ü. İktisat Fakültesi'nde asistan, 1980'de doçent oldu. 1982'de İ. Ü. Siyasal Bilgiler Fakültesi'ne geçti. 1988'de profesörlüğe yükseldi. Halen bu fakültede İktisat Tarihi Ana Bilim Dalı Başkanıdır. Profesör Sayar'ın esas ilgi alanı 'İktisat Teorisi' ile tarihi birleştiren çalışmalar olmaktadır. Bilhassa 1986 yılında yayınlanan Osmanlı İktisat Düşüncesinin Çağdaşlaşması bu sahadaki önemli bir yayınıdır. Hocalarına olan minnet borcunu ödemeye çalıştığı ilk eser A. Süheyl Ünver: Hayatı, Şahsiyeti ve Eserleri, 1898-1986, (İstanbul 1994) adlı çalışmasını Bir İktisatçının Entellektüel Portresi: Sabri F. Ülgener izledi . Tarih ve Toplum, Toplum ve Bilim, Türkiye Günlüğü, Toplum ve Ekonomi, Dergâh, Türk Yurdu gibi, dergilerde makaleleri yayınlanmıştır.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.