Mevlana'nın Konya'sı paneli yapılacak

Mevlana'nın Konya'sı paneli yapılacak

Selçuk Üniversitesi Mevlana Araştırma ve Uygulama Merkezi tarafından Süleyman Demirel Kültür Merkezi'nde 1 Mayıs'ta düzenlenecek panelde Anadolu'nun ve...

A+A-

Selçuk Üniversitesi Mevlana Araştırma ve Uygulama Merkezi tarafından Süleyman Demirel Kültür Merkezi'nde 1 Mayıs'ta düzenlenecek panelde Anadolu'nun ve özellikle Konya'nın İslamiyet öncesi ve Selçukluların fethinden sonraki dönemin fiziksel, sosyal ve kültürel ortamı konunun uzman bilim adamları tarafından ele alınacağını belirten Mevlana Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Yrd. Doç. Dr. Nuri Şimşekler, Mevlana dönemi Konya'sının düşünce ortamını ve bu ortamda Mevlana düşüncesinin yerinin de öneminin anlatılacağını söyledi.

13. yüzyıl Konya'sının dönemin modern bir Avrupa kenti olduğunu vurgulayan Yrd.Doç. Dr. Şimşekler, "Eğitim kurumları, hastaneleri, Sivil Toplum Örgütleri, şehrin fiziki yapısıyla modern bir şehir görünümünde olan Konya, ilim ve düşünce adamlarının fikir alışverişinde bulunduğu, gerek dünyanın dört bir yanından gerekse Anadolu'nun çeşitli yerlerinden gelen ticaret erbabının da merkezi olan bir şehirdi" dedi. Mevlana ile 13. yüzyıl Konya'sının günümüzün İstanbul'u ile aynı fonksiyonda olduğunun da altını çizen Şimşekler, 800 yıl önceki Konya'da Mevlana ile yayılan barış ve hoşgörü ikliminin günümüzde sadece ülkemizin değil tüm dünyanın ihtiyacı olduğunu vurguladı.

Panele Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nden Prof. Dr. Mustafa Fayda başkanlık yaparken, Selçuk Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi'nden Prof. Dr. Hasan Bahar 'İslamiyet Öncesi Konya ve Çevresinin Genel Durumu', Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Prof. Dr. Tuncer Baykara 'Selçuklular Döneminde Konya'nın Fiziki Yapısı', Hacettepe Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi'nden Prof. Dr. Ahmet Ocak '13.Yüzyıl Selçuklu Konya'sının Entelektüel Profili', Dokuz Eylül Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nden Prof. Dr. Mehmet Şeker 'Mevlana ve Diğer Din Mensuplarının İlişkileri' konusunda sunum yapacak.

Memleket

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.