Hüseyin Hatemi ve Sırca Gönüllü Yari

Hüseyin Hatemi ve Sırca Gönüllü Yari

Hüseyin Hatemi: "Ey Azizan, biz kâr-zarar hesabı yapmaksızın Sevgi'ye teslim olur, selama ereriz. "Kim ne derse söylesin, sevdim Ali'yi, kâr-zarar!" diyen...

A+A-

Hüseyin Hatemi: "Ey Azizan, biz kâr-zarar hesabı yapmaksızın Sevgi'ye teslim olur, selama ereriz. "Kim ne derse söylesin, sevdim Ali'yi, kâr-zarar!" diyen mübarek kişi bunu ifade için söylemiştir"
Ünla yazar ve hukuk profesörü Hüseyin Hatemi, Yeni Şafak Gazetesi'nde yayınlanan köşe yazılarını bir araya getirdi. Lamure Kitap'tan çıkan Şafak Yazıları serisinin ikinci kitabı olan "Yârin Gönlü Sırçadır" kitabı, sadece gündemi izlemekle yetinen birçok köşe yazısından bir araya getirilmesinden farklı olarak, meselelerin mahiyetini kavrayan derinliği sayesinde, kendini zamanın aşındırıcı etkilerinden koruyabilen ender kitaplar arasında yerini almaya hazır görünüyor!..

"Yârin Gönlü Sırçadır", bir modern zamanlar bilgesi olan Hüseyin Hatemi'nin bir günlük gazetede yayınlanmasına rağmen, düşünce geleneğimize irfani bir derinlik katan yazılarından oluşuyor.

Türk Edebiyatı'nın son yıllardaki en entellektüel derinliğe sahip yazarlarından Sadık Yalsızuçanlar'a göre, Hatemi, bir hukukçu ve üniversite hocası olmasının ötesinde, bir düşünür, bir arif, bir mütefekkir ve hayatında düşünce - eylem bütünlüğünü daima koruyabilmiş, bir adalet ve erdem anıtıdır. Entelektüel yaşamı boyunca en kritik zamanlarda eğilip bükülmeden hak ve adaleti savunmuş, tekvin-i şeriatla toplumsal yasa arasındaki ahengi aramış, onurlu ve ilkeli kalmayı başarmıştır. Hukuktan edebiyata, tarihten felsefeye, tasavvuf irfanından siyaset teorilerine uzanan son derece zengin bir perspektiften bakan; bir şeyi yerli yerine koymak, Allah'ın sınırlarını korumak anlamındaki adaletten zerre kadar sapmayan bir gönül insanıdır.

"Ben Resul-i Ekrem (S.A.) sevgisinin birleştirici gücünden bahsederken endişe duyuyorum. Çünkü dinî inanca pratik ve pragmatik yararına göre değer vermek, insanı farkında olmaksızın münafıklığa sürükler. Ey Azizan, biz kâr-zarar hesabı yapmaksızın Sevgi'ye teslim olur, selama ereriz. "Kim ne derse söylesin, sevdim Ali'yi, kâr-zarar!" diyen mübarek kişi bunu ifade için söylemiştir; dünyevi ve geçici kâr-zarar hesabının kendi gözünde değeri olmadığını belirtmiştir. Bu bilinç "Bedr'in Arslanları"nın ve "Kerbela Şehitleri"nin bilincidir. Bu sebeple de, bu yolun fukarasının gözünde "fırça" değil, "sırça" önemlidir. Fatıma, Babasının can parçası, bu sırça simgesinin sırrıdır. Yunus Emre, fırça değil sırça ehlinden olduğu için, "Sakıngıl, yârin gönlü sırçadır, sımayasın/ Sırça sındıktan gerü bütün olası değil!" diyerek bizi uyarmıştır. İçimizden bir kişinin bile gönlünün kıblesi "Yüce Sevgili" olmuş ise, "Gönül Çalab'ın tahtı/ Çalap gölüne baktı/ İki cihan bedbahtı /Kim gönül yıkar ise!" sırrı tecelli eder" diyen Hatemi'nin Yarın Gönlü Sırcadır adlı eseri de diğer eserleri gibi yoğun ilgi çekmeye değer metinler içeriyor..

Kitap konusunda yayınevinin Basın halka İlişkiler Müdürü M. Ülkü Aydın da şunları söylüyor, "Bu yazılarda, ülkesinin ve halkının, o deva bulmaz sanılan dertlerini akl-ı selimle tahlil eden Hüseyin Hatemi'nin, sırça gönlünün hassasiyetine ve inancının gösterdiği yoldan ayrılmayan kararlı bir münevverin, bilgi ve şiir yüklü kalemine tanıklık edeceksiniz. Sevgi ve adaleti bütün ömründe şiar edinen, zulmün ve haksızlığın karşısında her zaman dimdik duran, mahzun tebessümüyle gönüllere taht kurmuş olan bir mü'minin sıcak sohbetlerine katılacaksınız..."

KİTAPLA İLGİLİ TEKNİK BİLGİLER

• Fiyatı : 15 YTL
• Yazar : Hüseyin Hatemi
• 1. Baskı : Ağustos 2008
• Kategorisi : Deneme
• ISBN : 978-9944-469-16-6
• Sayfa Sayısı : 480 Sayfa
• Ebadı : 16 x 23 cm.


(Haber 7) 01.08.2008

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.