KARATAY ŞİİR AKŞAMI

KARATAY ŞİİR AKŞAMI

Karatay şiir akşamı harikaydı. Aslında bu yargı cümlesinden sonra bir şey yazmamak gerekiyor. Ama yapılan işin zorluğu ve belediyeler açısından öncelenmeyen...

A+A-

Karatay şiir akşamı harikaydı. Aslında bu yargı cümlesinden sonra bir şey yazmamak gerekiyor. Ama yapılan işin zorluğu ve belediyeler açısından öncelenmeyen bir iş olması açısından açıklamaya ihtiyaç duyuyor.
Cumartesi akşamı Karatay Belediyesi ve Türkiye Yazarlar Birliği Konya Şubesi'nin birlikte organize ettiği şiir akşamından bahsediyorum. Adalet parkı fevkalade önemli bir mekân bu iş için. Adalet parkının kültür sanat ağırlıklı faaliyetlere sürekli olarak ev sahipliği yaptığını düşünün, Karatay Belediyesi'nin kültür sanat faaliyetlerine Konya'da hamilik yaptığını farz edin, haftanın belli günlerinde şehrin kültür sanat adamlarının burada buluştuğunu, birilikte etkinlikler içinde yüzdüğünü farz edin; ne güzel olurdu.
Adalet Parkı gerçekten güzel olmuş. Karatay Belediyesi'nin böyle bir parkı Konyalının hizmetine sunmakla büyük bir hizmet yaptığını söylemek mümkün olur. Bunu cumartesi akşamında olduğu gibi belirli zamanlarda bu kültür sanat faaliyetlerinin yoğunlaştığı bir zamanın önemini anlatmaya gerek yok.
Hemen hemen her mahallede geceler düzenleyerek bilmem ne kadar masraflar yaparak şarkıcı ve türkücüleri getirerek halka hizmet etmeyi düşünmek, anlayışla ilgili olduğu için onlara bırakıyorum. Ama bu kültür sanat etkinliklerinin de yer bulması hatta giderek ön plana çıkartılması kültür başkenti diye övündüğümüz Konya'mız için önemli bir prestij olacaktır.
Küçük bir ilçe bile bazı özellikleriyle ön plana çıktığı bir dönemde Konya'nın şiir, öykü, roman adına isminden bahsedilmemesi üzücü. Üstelik Ahmet Köseoğlu gibi bu işi iyi yapan, benimseyen, özümseyen, görev sayan bir başkan ve onun çok değerli yönetim kurulunun Konya'da olması ayrı bir şans, çok önemli bir kazanç. Belediyelerin istekli olması bu iş için yeterli olacak.
Şiir gecesine ilginin çok yoğun olması ihtiyacı da ortaya koyuyor. Ortam güzeldi. Güzel bir akşamdı. Bu güzellikler ortamını da şairlerin ağzından kendi şiirlerini dinlemek ayrı bir güzellikti. Bu güzelliği yaşatan Karatay Belediye Başkanı Mehmet Hançerli'yi tebrik ediyor, teşekkürlerimi sunuyorum. Konuşmasında Şiir gecelerinin devam edeceği müjdesini vermesi bu konuda istekli olduğu çıkarımında bulunmamız için yeterli. Yeterli olmayan, bunun daha kapsamlı şekilde yürütülmemesi. Kültür sanat geceleri düzenlenmesi, yaz gecelerini açık havada değerlendirme adına güzel olacaktır sanırım. Öykü akşamları, paneller, konferanslar, söyleşiler...
Bir teşekkür de TYB Konya Şube başkanı Ahmet Köseoğlu'na. Bunu çoktan hak ediyor. Konya kültür sanatı adına önemli işler yapıyor. En önemlisi de bu işleri en önemli görevi olarak görmesi. Yerel yönetimler destek verdiği sürece Konya adına Konya'nın sınırlarını çoktan aşmış etkinliklere yeni bir boyut kazandıracaktır.
Teşekkürün diğeri Konya'nın ve Konyalının kültür sanata verdiği önemi ortaya koyan alanı dolduran insanlara.
Ve şairlere teşekkürümün sebebini yazmaya gerek yok. Bize güzel duyguları tattırdılar, duygu dünyamızda kapıları araladılar, farklı düşünmemize sebep oldular, başka pencerelerden de bakılabileceğini gösterdiler.
Ahmet Efe, İbrahim Demirci, M.Tahir Sakman, Mehmet Uğurlu, Bülent Sönmez, Şaban H. Çalış, Mehmet Solak, Osman Özbahçe, Murat Güzel, Akif Kuruçay, Mehmet Ali Köseoğlu ve Atilla Yaramış'ın okudukları şiirlerle güzel bir akşam geçirdik. Nicelerini istiyor ve bekliyoruz...
Hadi bir de öykü akşamına...

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.