Karatay'a Hayırlı Olsun

Karatay'a Hayırlı Olsun

TYB üyeleriyle birlikte geçtiğimiz günlerde Karatay Belediyesi'nin yeni binasını tanıma fırsatı buldum. Karatay Belediye Başkanı Mehmet Hançerli, binanın...

A+A-

TYB üyeleriyle birlikte geçtiğimiz günlerde Karatay Belediyesi'nin yeni binasını tanıma fırsatı buldum. Karatay Belediye Başkanı Mehmet Hançerli, binanın altıncı katında bir sabah kahvaltısında TYB üyelerini konuk etti. Çalışanların birbirini otokontrol ettiği şeffaf daireleriyle bina gerçekten Karatay'a yakışmış. Karatay'ı altıncı kattan temaşa ederken Başkan Hançerli'nin Karatay Otogarı ve 23 Nisan İ.Ö.O civarındaki bazı eski binaların yıkılacağını belirtmesi, yeni belediye binası ile birlikte Karatay'ı daha güzel bir görünüme kavuşturacağı için beni oldukça sevindirdi.
Karatay'ı "Konya'nın özü" olarak gören, "Konya'ya yapılan hizmetlerden gereği kadar hizmeti almamış" bir ilçe olarak bahseden, "1920'li yıllarda Konya'nın üçte ikisi Karatay" olmasına rağmen "1967'de imar planı yapıldıktan sonra bir bakıma şehir batıya ve kuzeye kaymasıyla birlikte ihmal edilmiş bir Karatay" görüntüsü çizen Başkan Mehmet Hançerli'ye; hak vermemek elde değil.
Sayın Hançerli, sözlerin üstüne basa basa konuşmasına devam ediyor: "Karatay bu! Vatandaşın kafasındaki Karatay da bu! Hamdolsun 89'da Konya Büyükşehir olduktan sonra durum değişti. Öyle değişmiş ki Ahmet Öksüz Bey Konya'ya çok büyük hizmetlerde bulundu. Selçuklu'ya, Meram'a ve Karatay'a dökülen asfaltları çıkardım ben. Sadece 89 öncesi Karatay'a 70 bin m2 asfalt dökülmüş. Ondan önceki yıllar 15-20 bin m2. 89'dan sonra Karatay'ın asfaltı 300 bin m2'ye çıkmış. Daha sonra ise 600 bin m2'ye. Konya Büyükşehir olduktan sonra Karatay eski şaşalı günlerine doğru yavaş yavaş gidiyor. Bizim de iddiamız bu ivmeyi hızlandırmaktır. 2004'de vatandaştan aldığımız emanetle hızlı bir çalışma gayreti içerisindeyiz."
230 bin nüfusu olan ve bütçesinin yüzde 18'ini personel giderlerine harcayan Karatay Belediyesi'nin, Mevlâna Türbesi'nin arka kısmındaki 3 bin m2'lik bir yerden 23 bin m2'den oluşan modern bir binaya kavuşması; doğrusu imrenilecek bir durum. Hiç parkı olmayan Karatay'da bugün iki büyük park var. Hobi Bahçelerinin yanındaki park ile Adalet Parkı, Karatay halkının yüzünü güldürüyor. Sayın Hançerli'nin verdiği "Bu sene 1 milyon 350 bin m2'lik alana üç adet ekolojik park yapacağız" müjdesiyle birlikte Karatay'a; 542 bin m2'lik alana 4 metrelik ağaçların dikiliyor olması, Yeşil Karatay'ın oluşması açısından son derece önemli.
Sevgili Başkan'ın "Bu binaya her ay 600 milyar lira harcandı. Bu binaya harcanan parayla 20 tane 24 derslikli ilköğretim okulu yapılabilirdi" sözü ise; çok dikkat çekici ve oldukça düşündürücü. 6 bin m2'lik otoparkı, 50 kişilik oda nikâh salonu, 400 kişilik belediye meclis salonu ise, büyük nikâh salonu olarak ve kültürel faaliyetlere de açık bir şekilde çok amaçlı olarak kullanılabiliyor. Ücretsiz poliklinik hizmetleriyle Karatay'ın yeni belediye binası, belediye hizmetlerini Karataylılar'ın ayağına götürecek evsafta bir bina.
Konya'mızın yetiştirdiği kültür adamlarından Hasan Özönder, hoş ve güzel bulunan ve alkış toplayan konuşmasında, Karatay'a yapılacak ve yapılması elzem olan kültür hizmetlerine de ağırlık verilmesini istedi. Bu isteğini de; kuş meraklısı ve hastası 80 yaşındaki bir Konyalı'dan misal vermek suretiyle latifeli bir şekilde lâfı gediğine oturtarak yaptı.
Fakir olan Karatay halkının karnını elbette kültürle doyuramazsınız. Aç insanların dinlerini yedikleri de bir gerçek. Ama insanların bir de beyin ve gönül açlığı var ki; onları besleyen yegâne unsurlar arasında kültür de bulunmaktadır. Bundan böyle güzel hizmetlerin altına kalıcı ve silinmez imzalar atacak olan Karatay'ın çalışkan başkanı, o imzayı kültürel ve sosyal faaliyetlerle de perçinleyecek.
Yeni belediye binası Karatay'a hayırlı olsun.

Merhaba 09.04.2008

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.