Kaşgarlı Mahmut'un Türk Kültür Tarihindeki Yeri

Kaşgarlı Mahmut'un Türk Kültür Tarihindeki Yeri

TYB Konya Şubesi'nin bu haftaki program konuğu Prof. Dr. Saim Sakaoğlu. Sakaoğlu, Kaşgarlı Mahmut'un Türk kültür tarihindeki yerini anlatacak.TYB Konya...

A+A-

TYB Konya Şubesi'nin bu haftaki program konuğu Prof. Dr. Saim Sakaoğlu. Sakaoğlu, Kaşgarlı Mahmut'un Türk kültür tarihindeki yerini anlatacak.
TYB Konya Şubesi'nin 2008 kültürel etkinlikleri büyük bir coşkuyla devam ediyor. Bu hafta, 26.04.2008 Cumartesi günü Konya Ticaret Odası Konferans Salonu'nda saat 14.00'te gerçekleştirilecek olan programın konusu Kaşgarlı Mahmut'un Türk Kültür Tarihindeki Yeri.
Türk halk bilimi sahasında dünya çapında önemli bir yere sahip olan Prof. Dr. Saim Sakaoğlu, Kaşgarlı Mahmut'u anlatacak. Bilindiği gibi 2008 yılı Türkiye ve Türk dünyasında Kaşgarlı Mahmut Yılı olarak benimsendi. 2008 yılı ayrıca, ünlü yazarın 1000. doğum yılı.
Kaşgarlı Mahmut:
1008 yılında Kaşgar'da doğduğu tahmin edilen ünlü Türk bilgini Kaşgarlı Mahmut, Türkçe'nin ilk sözlüğü olan Divanü Lügati't-Türk adlı eserini 1072-1073 yılları arasında yazarak dönemin Abbasi halifesine sunmuştur. Eser sözlük olduğu kadar bir Türk kültür ansiklopedisidir de. Kaşgarlı Mahmut'un kaynaklarda adı geçen fakat henüz ele geçmeyen bir başka eseri de Kitabu Cevahirü'n-Navh fi Lugati't -Türkî adını taşıyan Türkçe'nin ilk gramer kitabıdır.
Konuyla ilgili açıklama yapan TYB Konya Şube Başkanı Ahmet Köseoğlu; Kaşgarlı Mahmut'un Türk kültüründe önemli bir yere sahip olduğunu ve TYB olarak Kaşgarlı Mahmut'a vefa borcu olarak bir adım attıklarını söyledi. Köseoğlu, "Prof. Dr. Saim Sakaoğlu gibi özelde Konya genelde Türk dünyasının halk bilimine hizmet etmiş olan bir akademisyenin programımızı şereflendirmesi bizim için ayrıca bir gurur vesilesidir." dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.