Kitapların dünyasına bir gezi

Kitapların dünyasına bir gezi

KONYA FOTOĞRAF TARİHİ Şehrimizde ilk fotoğrafhane 1895 yılında Garabet Kirkor Solakyan tarafından kurulmuş.O yıllardan bugüne kadar çok büyük gelişmeler...

A+A-

KONYA FOTOĞRAF TARİHİ

Şehrimizde ilk fotoğrafhane 1895 yılında Garabet Kirkor Solakyan tarafından kurulmuş.O yıllardan bugüne kadar çok büyük gelişmeler gösterdi şehrimiz fotoğrafçılığı.

Özellikle 1996 yılında Konya Fotoğraf Amatörleri Derneği (KONFAD)nin kurulmasından sonra amatör fotoğrafçılık büyük bir gelişme gösterdi.Yeni dernekler ve fotoğraf toplulukları oluştu.Şehrimiz amatör fotoğrafçıları girdikleri yarışmalarda başarılar kazandılar,birçok sergiler açtılar.

Üniversitemizin değerli öğretim üyelerinden Prof.Dr.Haşim Karpuz,şehrimiz fotoğrafçılığının gelişimini dünden bugüne değerlendiren güzel bir eser hazırladı ve kültür-sanata çok değer veren,bu konuda önemli eserlerin yayınlanmasına önayak olak Selçuklu Belediyesi bu güzel eseri yayınladı.

117 sahifelik bu eserde şehrimiz fotoğrafçılığı dönem dönem ele alınmış.Her dönemde üretilen fotoğraflardan örnekler verilmiş.İlk fotoğrafhaneler,profesyonel sanatçılar,seyyar (alüminid)fotoğrafçılar,kartpostal fotoğrafçılığı,fotoğraf kurumları ve amatör fotoğraçılar ayrı ayrı işlenmiş.

Konya Fotoğraf Tarihi,konusunda önemli bir boşluğu dolduruyor.2002 yılında Haşim Hocanın öğrencilerinden Sinem Özkandemir,şehrimiz fotoğrafçılığı konusunda bir lisans tezi çalışması yapmış ama bu çalışma yayınlanmamıştı.

Kitabın kurum arşivleri bölümünü okurken,A.Sefa Odabaşı bölümü yüreğimi yaktı.Biz Sefa amcanın arşivinin Konya'da kalması için çok uğraştık ama kimi beyinsizlere bunun önemini anlatamadık.Aşağıdaki satırları okuyun,ne demek istediğimi anlarsınız.

"Fotoğraflarını değişik boyut ve tipte saklayan A.S.Odabaşı arşivi kütüphanesi ile birlikte İstanbul'daki Biyofarma İlaç Şirketi tarafından satın alınmıştır."

Bunun vebali şehrimiz valiliğinin,belediyelerin,kültür kurumlarının ve zenginlerin boyunlarına asılmıştı,

Memleket 13.10.2008


Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.