Konya Tyb nin Olağan Genel

Konya Tyb nin Olağan Genel

Konya Tyb nin Olağan GenelKurulu Programları Kadar Sesli Değildi. Konyamızın en aktif en çalışkan en faal sivil toplum kuruluşlarından olan TYB Konya...

A+A-

Konya Tyb nin Olağan Genel
Kurulu Programları Kadar Sesli Değildi.

Konyamızın en aktif en çalışkan en faal sivil toplum kuruluşlarından olan TYB Konya şubesinin geçtiğimiz cumartesi günü 8. olağan genel kurulu ve başkanlık seçimi yapıldı. Uzun zamandır TYB Konya şubesinin başkanlığını gerek kültür birikimi gerekse siyasi ve idarecilik bilgilerini bütünleştirerek Konya anın entelektüel yazar ve şair kadrolarını gezilerle ve sempozyumlarla birçok bilim adamını şehrimize getirerek konferanslar verdirip Konyamızın geçmişine kültür başkenti oluşuna ve şanına yakışır bir şekilde diğer birçok şehirlerimizde örnek gösterilecek bir kent haline getiren TYB genel başkan yardımcısı aynı zamanda Konya şubesi başkanı Ahmet Köseoğlu. Eskilerin deyimi ile çıra dibine karanlık olur sözünün bir daha geçerlilik kazandığı ve ne yazık ki şehrimizde daha fazla bilgilerinden tecrübelerinden faydalanmak lüzumu hissedilmeyip bir görev verilmeyince Niğde belediye başkan yardımcılığı görevine getirilmesinden dolayı Tyb Konya şube başkanlığından Konya mıza tam layıkıyla hizmet verememe kaygusu ile ayrılmak istediği için. Bu kere yine Konya mızda güzel hizmetlerin altına imza atmayı başarı ile sürdüren Konya bölge yazma eserler müzesi müdürü Bekir şahin KTO nun toplantı salonunda yapılan olağan genel kurul ve yapılan seçimle görevi devraldı.


Bürokrat ve birçok yazar medya gurubunun ve çok sayıda izleyicilerin katılımı ile Gerçekleştirilen tören saygı duruşu ve istiklal marşının okunması ile başladı. İlk konuşmayı gönül verdiği sevdiği Konya dan ve başkanlığını yaptığı Tyb deki arkadaşlarından ayrılmanın verdiği burukluk ile hüzün ve heyecanın dilini titrettiği kısa özlü anlamlı bir konuşma yaparak kürsüden inişinde salondakiler tarafından coşkuyla alkışlandı. Ardından yeni başkan adayı Sayın Bekir şahin bey kısa ve öz konuşması ile Konya daki bu görevin zorluğunu bildiğini ama Konyalı lara güvenerek bu işi başarı ile sürdürebileceğinden emin olduğunu anlatarak salondan oda gerekli alkışı aldı. Uzun yıllardır Konya Tyb de yapılan hizmetlerin sine vizyon eşliğinde bir sunumu yapıldı seyircilere.


Ardından yapılan protokol konuşmaları ile devam eden genel kurulda Konya TYB ile birlikte Konya için çalışan medya kumlarına gazete tv ve ajans kamu kurum ve kuruluş temsilcilerine ve Ahmet köse oğluna çeşitli kuruluşlardan verilen plaket şilt ve çeşitli hediyelerin verilmesi ile sona ererken seçim ve hesapların ibrası için bir kurul oluşturdu. Başkanlığa Av Mehmet Ali Uz hoca kâtipliklerle ise Dr Muammer Ulutürk ve yazar Duran Çetin getirildi. Şubenin geçmiş icraatları ve faaliyetleri okundu oya sunuldu kabul gördü Bekir şahin başkanlığında oluşturulacak yönetim denetim kurulu üyeleri okunup oya sunuldu ve salonda buluna üyelerden oy birliği ile kabul gördü.


İşte katılımcılar üyeler hepside yazar ve mütevazi insanlardan oluşunca seçimde şanına yakışır bir şekilde sona eriverdi. Program sonrası salon dışında kısa bir sohbette bulunduğum değerli üstat M.Ali Uz abim bu kadar kolay bu kadar çabuk yapılan bir genel kurulu ilk defa idare diyorum ne güzel değimli diyordu haklıydı.


Ha unutmadan bazı notları hatırlatayım salondan. Konuşmak için kürsüye çıkan konuşmacı sözlerine değerli vekillerim valim belediye başkanlarım diyordu. Ardımda oturan bir arkadaşım esprili bir şekilde kulağıma eğilip İsmail abi herkes birbirini ağırlıyor ama bu kurumun esas omurgasını teşkil eden bizlerin ismi hiç telaffuz edilmiyor nedendir acaba diyordu. Oysa hem Ahmet Köseoğlu başkan hem de yeni başkanlığı devralan Bekir şahin bizlerin adını çok anmış ve gereken değeri göstermişti. Bir de Tyb Konya şubesine yardım ve destek veren kurum ve kuruluşlara plaket takdimi yapılırken Koski genel müdürümüz sayın Ahmet sorkun şöyle diyordu.

Burada hediye ve plaket verilecek birileri varsa onlarda bu kurumun ruhunu oluşturan ve bu kuruma ruh veren bu yazar ve şair arkadaşlarımıza verilmeli bu iltifatı en çok onlar hak ediyor bence buranın bütün yükü onların sırtında diyordu. Bir üzüldüğüm şeyde şu idi. Tyb Konya şubesinin kendilerine çok değer verdiği bazı şair ve yazarları da salonda bulunmamaları idi. Kimler mi? Onlar kendilerini bilirler söylemeye gerek yok.


Eeh ne yapalım Konya nın yazarları okurları şairleri bilim adamları bu görevi uzun yıllar başarı ile sürdürüp ayrılan Sayın Ahmet köse oğluna binlerce teşekkür ederken yeni başkan seçilen Bekir Şahin'ede üstün başarılar diler. Sağlıcakla kalınız
Memleket 19.01.2010

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.