Mehmet Ali Uz'a vefa

Mehmet Ali Uz'a vefa

Yarım asırdır Türk kültürüne hizmet veren Mehmet Ali Uz'a, Konya Aydınlar Ocağı'nın düzenlediği gecede Şeyhü'l muharririn beratı takdim edildi Konya...

A+A-

Yarım asırdır Türk kültürüne hizmet veren Mehmet Ali Uz'a, Konya Aydınlar Ocağı'nın düzenlediği gecede Şeyhü'l muharririn beratı takdim edildi

Konya Aydınlar Ocağı, Türk halkıyatı ve harsiyatına hizmetlerinin 50. yılı münasebetiyle Mehmet Ali Uz için Şükran Gecesi düzenledi. Önceki akşam Konya Ticaret Odası Konferans Salonu'nda Konya'nın kültür hayatına yön veren önemli isimler, gazeteci ve yazarların katılımıyla gerçekleştirilen Şükran Gecesi'nde Mehmet Ali Uz'a Şeyhü'l Muharririn beratı takdim edilirken, Konya Sivil Toplum Kuruluşları da onursal başkanlık unvanı verdi.
ŞÜKRAN GECESİ RESİM SERGİSİYLE BAŞLADI
Şükran Gecesi, Mehmet Ali Uz'un çalışma hayatı, arkadaşları ve ailesinin resimlerinin yer aldığı serginin açılmasıyla başladı. Sergiyi Mehmet Ali Uz ile birlikte Konya Aydınlar Ocağı Başkanı Dr. Mustafa Güçlü ve İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Çıpan açtı. Sergide yer alan fotoğraflarla ilgili olarak davetlilere bilgi veren Mehmet Ali Uz, herkesin geçmişe yolculuk yapmasını sağladı.
MANKURTLAŞAN AYDINLARA KARŞI MEHMET ALİ UZ
Serginin ardından salonu dolduran seçkin davetli grubuna açılış konuşmasıyla Mustafa Güçlü seslendi. Türk milletinin tarihteki yeri ve önemine işaret eden Mustafa Güçlü, ancak son 200 yıldır inançtan sapmaya bağladığı yozlaşma yüzünden bugün bu durumda bulunulduğunu kaydetti. Mustafa Güçlü, Türk devletlerinin tarih sahnesinde 4 kırılmadan geçtiğini anımsatarak, bunların Ergenekon'dan çıkış, Moğol istilası, Timur yenilgisi ve Osmanlı'nın son yüzyılı olduğunu aktardı. İlk üç kırılmanın maddi olmasından dolayı hemen atlatıldığını ve ardından büyük başarıların sağlandığını vurgulayan Mustafa Güçlü, ancak son 200 yıldır yaşanan kırılmanın manevi olduğunu ve Türk aydınında postmodern mankurtlaşmayı beraberinde getirdiğini söyledi.
Mankurtlaşan aydın kesiminin yanında toplumun inanç değerlerinin ayakta kalması ve devam ettirilebilmesi için az da olsa gerçek aydın sınıfının da bulunduğuna işaret eden Mustafa Güçlü, bunlardan bir tanesinin de yarım asırdır inancı, devleti ve milleti için yılmadan çalışan Mehmet Ali Uz olduğunu açıkladı.
DOSTLARI MEHMET ALİ UZ'U ANLATTI
Mustafa Güçlü'nün açılış konuşmasının akabinde dostları tarafından Mehmet Ali Uz ile ilgili konuşmalara geçildi.
İlk olarak rahatsızlığı nedeniyle İzmir'de bulunan Prof. Dr. Saim Sakaoğlu'nun ve araştırmacı-yazar Ahmet Uçar'ın mesajları Atiye Nazlı tarafından okundu.
AHMET KÖSEOĞLU (TYB Konya Şube Başkanı)
Mehmet Ali Uz'u 1990'lı yıllarda tanıdım. Kaygılı bir insandı; dini, vatanı, milleti ve sanatı için kaygılıydı. Çünkü yaşadığı dönemde o kadar kaygısız insan vardı ki, bütün bunlara inat kaygılıydı. Ömrünün büyük bölümünü çok hayırlı, faydalı hizmetlerle geçirdi. Bunun göstergesi de bu salonun doluluğu.
PROF. DR. HAŞİM KARPUZ (SÜ Öğretim Üyesi)
Mehmet Ali Uz'un Türk kültürü, tarihi ve sanatına hizmeti Hakk'a hizmet olarak gördüğünü biliyoruz. İçinde yaşadığı toplumu aydınlatmak için bir öğretmen gibi çalışmıştır. Çok iyi bir gazeteci, yazdığı biyografi yazılarıyla örnek. Halen yayınlanan Akademik Sayfalar başlı başına bir kültür hazinesi, önemli bir boşluğu dolduruyor.
DOÇ. DR. HASAN ÖZÖNDER (Emekli Öğretim Üyesi)
Çok yönlü bir kristal avize gibi birçok yönden insanlara ilim ve irfan bilgileri sunan avizedir. Ömrünü her safhasında eliyle, kalemiyle, yaşayışı ve şahsiyetiyle milletine adadı. Işık yaymanın iki yolu vardır; biri kandil olmak, diğeri ışığı yansıtan ayna. O hem kandil hem de ayna görevini en iyi şekilde yerine getirdi.
DR. KAMİL UĞURLU (Araştırmacı-Yazar)
Sınıf arkadaşlarıyla edebiyat dergisi çıkarıyordu. Lise cenahında ise onların rakibi bir dergi vardı. İki dergi birbirine rakipti. Hasım değil, rakipti. Seviyeli, tatlı ve amansız bir rekabet vardı. Mehmet Ali Uz, her zaman elinde dokümanlar araştırma yapıyordu. Bu dokümanları herkesle paylaşıyordu.
SABRİ PİŞKİN (Yeşilay Derneği Konya Şube Başkanı)
Yazdığı kitapları bana imzalarken 'kadim dostum' diye yazan Mehmet Ali Uz ile yarım asrı aşkın dostluğumuz devam ediyor. Okul yıllarında istekli ve azimli olması onu bugünlere getirdi. Bugüne kadar hayatını hep üreterek geçirdi. O, sadaka-i cariye adamıdır.
HALİT GÜLER (Emekli Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı)
Avukatlık mesleğinin yanında yazar ve araştırmacı kimliğiyle de tanınan değerli dostum Mehmet Ali Uz'u anlatmak hem kolay hem de zor. Ayrıca bu tür programların yaygınlaşması gerekiyor. Biz genellikle ölenlerin arkasından programlar düzenleriz ama şimdi yanımızda bulunan değerli dostumuzu anmak daha güzel.
HASİP ŞENALP (Baro Eski Başkanı)
Mehmet Ali Uz, ilerlemiş yaşına rağmen Konya Barosu'nun yüz yıllık tarihini yazdı. Hiç üşenmeden, birçok kütüphaneye gitti ve araştırmalar yaptı. Bilgileri toplayarak Konya Barosu'nun tarihini yazdı.
MUSTAFA ARSLAN (Merhaba Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni)
Gazete olarak spor ve iş dünyası da olmak üzere birden çok ek yayınlıyoruz ama Mehmet Ali Uz'un hazırladığı Akademik Sayfalar ciddi memnuniyet getirdi. Akademik Sayfalar, özel okurları ile yurt içi ve dışından ciddi olarak takip ediliyor. Akademik Sayfalar ekibi, akademik olmakla medrese ve üniversite hüviyeti taşıyor.
TORUNU 'DEDEME' ŞİİRİNİ OKUDU
Konuşmaların devam eden bölümünde Konya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Sefa Özdemir ve İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Çıpan birer konuşma yaptı. Mehmet Ali Uz'un ailesi adına kızı duygularını aktarırken, torunu Dilara Kaya da 'Dedeme' isimli şiirini davetliler için okudu.
PLAKET VE BERAT TAKDİM EDİLDİ
Konuşmaların ardından plaket ve baret takdim törenine geçildi. İlk olarak Konya Sivil Toplum Kuruluşları İcra ve İstişare Heyeti Başkanı Latif Selvi, Mehmet Ali Uz'a onursal başkanlık unvanını takdim etti. Ardından Konya Aydınlar Ocağı'nın Şeyhü'l Muharririn beratı Sefa Özdemir tarafından Uz'a verildi.
VEFA DUYGUSU OLMAYAN TOPLUMLAR DEĞER YETİŞTİREMEZ
Ardından kürsüye gelen Mehmet Ali Uz, toplumdaki en ulvi duyguların başında vefa duygusunun yer aldığına işaret ederek, "Vefa duygusu olmayan, kadir kıymet bilmeyen toplumlar değer yetiştiremez. Değer yetiştiremeyen toplumlar da uluslararası camiada kıymetleri olmaz" dedi. Mehmet Ali Uz, gecenin düzenlenmesinden ve Akademik Sayfalar'ın hazırlanmasında emeği geçen herkese teşekkür etti.
Toplumların milli ve manevi kültür değerleri ile yaşayacağını, yine bu değerleri ile ayakta kaldığını anlatan Mehmet Ali Uz, aydın insanların vatan ve milletlerine, yeni yetişen nesillere borçları olduğunu, kendisinin de borcunu ödemeye çalıştığını söyledi.
Merhaba

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.