TYB'de Sosyal Devlet Meselesi Ele Alındı?

TYB'de Sosyal Devlet Meselesi Ele Alındı?

Türkiye Yazarlar Birliği'nin 2008 yılı kültürel etkinlikleri kapsamında düzenlediği 'Sosyal Devletin Neresindeyiz' Konulu söyleşiye Sosyal Hizmetler İl...

A+A-

Türkiye Yazarlar Birliği'nin 2008 yılı kültürel etkinlikleri kapsamında düzenlediği 'Sosyal Devletin Neresindeyiz' Konulu söyleşiye Sosyal Hizmetler İl Müdürü İzzet Güneş, konuşmacı olarak katıldı. Halkın refah seviyesi ve ülkenin gelişmişliğinin arttıkça toplumsal sorunların daha da içinden çıkılamaz duruma geldiğinin altını çizen Güneş, "Ülkemizde ekonomik sorunlara bağlı olarak yaşanan toplumsal sorunlar gelişmiş ülkelerde, ekonomik refahın artmasına bağlı olarak oluşan sorunlardan daha yüzeyseldir. Gelişmiş ülkelerin yaşadığı sorunlar daha da içinden çıkılamaz durumda. Çünkü gelişmişlik değerlerden uzaklaşmayı beraberinde getirdi bu ülkelere. Biz gelişmişlik nedeniyle değerlerini yitiren bu ülkeleri örnek yaşayabileceğimiz toplumsal sorunları önlemlerle giderebiliriz. Gelişmeyelim demiyorum ama gelişmenin değerlerimizi tahrip etmesine de izin vermeyelim. Maddi kaynaklı toplumsal sorunları çözmek kolaydır ama manevi kaynaklı sorunları çözmek çok zordur" diye konuştu.
SORUNLAR ÖNCE EĞİTİM İLE ÇÖZÜLÜR
Güneş, refahı artan halkların devletten beklentilerinin de aynı seviyede arttığını geçmiş ile bağının ise azaldığını açıkladı. Toplumsal sorunlara ilk olarak eğitim ile önlem alınabileceğine dikkat çeken İzzet Güneş, yeterince ve iyi eğitilemeyen kişilerin ileride toplumun başına bela olduğunu kaydetti. Güneş, ülkede yaşanan sorunlar ve suçların sadece fakirlik ve refah seviyesi ile değil eğitim ile de alakalı olduğunu belirtti.
Sosyal hizmetler olarak çok geniş bir nüfusa hitap ettiklerini ve hitap ettikleri kişilerin daha çok dezavantajlı kişiler olduğunu vurgulayan Güneş, bu konuda sadece kendilerinin değil; valilik, belediyeler, sivil toplum kuruluşları ve vakıfların da çaba sarf ettiğini açıkladı.
SOSYAL YARDIMLAR İLE MEMUR MAAŞI KADAR PARA ALANLAR VAR
Güneş, kurumlar arası diyalogun istenen seviyede olmamasının önemli sorunları beraberinde getirdiğinin altını çizerek, "Toplumun huzurunu ve toplumsal sorunların çözümünü düşünerek çalışma yapan herkes arasında çok iyi bir koordinasyon sağlanmalı. Yardımların kime verildiği belli bir veri tabanında toplanmalı. Çünkü ülkemizde maalesef sosyal yardımlardan faydalanmayı kendisine meslek edinen kişiler var. Tüm kurumlardan sosyal yardım alıp memur maaşından fazla aylık kazanç elde eden kişilerle karşılaşıyoruz. İyi niyetli bir fakir sosyal yardım almaktan çekinir, bir ay sonra tekrar almaya gelmez. Sorununu çözmeye çalışır ama böyle olmayan çok fazla insan var. Bu sosyal devlet mantığına tamamen aykırı" diye konuştu.
SOSYAL SORUNLARI ÇÖZMEK SADECE DEVLETİN İŞİ DEĞİL
Güneş, sosyal sorunların çözümünü sadece devletten beklemenin çok yanlış olduğunu ifade ederek, yaşanan sorunların gün gelip tüm bireyleri olumsuz etkileyebileceğini kaydetti. Sosyal sorunlara karşı günü birlik çözümlerin hiçbir kazanım getiremeyeceğinin altını çizen Güneş, sorunları çözmek yerine sorunun oluşmasını önlemenin gerektiğini açıkladı. Güneş, bu anlamda özellikle ailelerin parçalanmasını önlemenin parçalanmış ailenin çocuğunu koruma altına almaktan daha faydalı olacağını anlattı.
KONYA'DA SOSYAL SORUNLAR DAHA AZ
Konya'da sosyal sorunların diğer illere nazaran çok daha az olduğunu vurgulayan Güneş, "Konya geleneklerine biraz daha bağlı. Yaşanan suç olaylarının azlığı ve bizim bakımımızda olan huzurevi ve çocuk yuvalarında kalan kişilerin sayısının azlığı bunun göstergesi. Geçtiğimiz sene bir gazetede dedenin üç öksüz torununa baktığı haberini okuduk. Arkadaşlarımızı dedeye yönlendirdik. Dede zor şartlar altında olmasına rağmen 'ben çocuklarımı yuvaya vermem' diyerek bizim arkadaşları kovalamış. Bu bizim sosyal dokumuzun zenginliğinin göstergesidir" diye konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.