Odun Pazarı-(Kadim Mekan)

Odun Pazarı-(Kadim Mekan)

Kadim medeniyetimizin en eski yerleşim yerlerinden bide Eskişehir in merkezi durumunda olan odun pazırı semtidir.Odunpazarını Konya yazarları birliği üyelerince...

A+A-

Kadim medeniyetimizin en eski yerleşim yerlerinden bide Eskişehir in merkezi durumunda olan odun pazırı semtidir.Odunpazarını Konya yazarları birliği üyelerince 23 mayış günü gezmeye inceleme 50 kişilik bir gittik.İki gün süren bu gezi ve incelemelerde Belediye Başkanı Burhan Sakallı beyin konuğu olduk.Burhan bey,çalışkan,dürüst,ufukları olan,entelektüel,şair,yazar, birçok yetenek ve özellikleri olan arkadaşımız olup halkın içinden çıkmış ülkemiz ve eski şehir için gelecek vaat eden bir yeni yöneticidir.Yıllardır süren belli siyasi eğilimlerin hegomanyasını kırarak halkla bütünleşip,onların kararan ufuklarını yaptığı ve geliştirdiği proje ve alt yapı ,kültür hizmetleri ile herkesin takdirin ve sevgisini,güvenini kazanmış bir kişi olarak bizzat yerinde gözlemleme imkanı bulduk.
Daha 3 yıl öncesine kadar tinercilerin,sarhoşların,yerel mafyanın kurtarılmış bölge olarak nitelediği, tarihi Odunpazarı semtini,Alaaddin parkını bu meşrepteki insanlardan ve örgütlerden temizleyerek, geleceği parlak yönetici adayı olduğunu ispat etmiştir. Neden? Alaaddin parkını bizim grupla gezerken kalabalığı yararak gelen bir vatandaş:
-Başkanım çok sağ olun .Bu parka eşim ve kızımla gelip oturamazdım. Şimdi Eskişehir'in en güzel,en güvenilir yeri oldu diye teşekkürlerini iletti.Gerçektende park, bitki dokusu,içindeki tarihi cami,cafeteryaları ve oturma alanları ile emeklileri ailelerin tercihinin mekanı olmuş. Parkın tek kusuru Büyükşehir otobüs işletme şefliği diye küçük bir barakanın buradaki bu güzelliklerle pek uyuştuğu söylenemez. Tez elden kaldırılıp buranında halkın kullanımına sunulması güzel olur kaanatindeyim.
Başkanın en önemli başarısı yıkılmakta olan ahşap ve toprak yapıların oluşturduğu tarihi Odunpazarı evlerini ayağa kaldırıp,restore etmesi ve bu evleri hem ev ,hem işyeri olacak şekilde geliştirdiği, faaliyetlerde de yatmamaktadır. Bir diger husus kültür ve eğitime yönelik olarak yaptığı hizmetler ile toplum hayatına katkı sağlayan etkinlik ve meslek edindirme kursları da bunlara örnektir. Yine Odunpazarı belediyesi olarak öğretmenler gününe yönelik olarak öğretmen şiirleri ontolojisi,çocuk şiirleri ontolojisi,Yunus Emre ilahileri ve halk müziği sanatçılarının söylediği Anadolu insanını yakan türkülerin oluşturduğu şarkıların demetlerden oluşan albümlerde bulunmaktadır.
Yunus Emre kültür merkezinde halk oyunları,halk dansları,türk müziği,orta oyunu,enstruman kursları olmak üzere 8 branşta halk ve öğrencilere yönelik olarak kurslar düzenlenmekte,konserler verilmektedir. Mayıs ayın programında İki Efendinin Uşağı,Pinokyo,Bu Toprağın Çocukları,Sıra Gecesi,Dem,Feth-i kalp,Selam olsun albüm tanıtımı,açık oturum gibi etkinliklerle halka hizmet vermektedir.Bu kültür merkezinin açılmasına Büyükşehir olumsuz tavır takınarak belli bir süre engellediği dile getirildi.Bunu çok yadırgadım.Yılmaz Hoca gibi hocaların hocası bir kişi,destek olacağına etrafındakilerin etkisi ve yanlış bilgilendirmiş olmasına bağladım engellemeyi. Çünkü Burhan bey çok yetenekli ve zekası ,insani meziyetleri çok iyi olan hocanın talebeleri ile aynı yaşta bir kişidir. Böyle genç yönetici adaylarına destek olması hocanın şanına şan katar ve ülkemiz yeni değerler kazanır diye ümit ediyorum. Burhan bey gelecek yıllarda adından çok söz ettirecek,topluma hizmet götürmede çığır açacak bir yönetici olarak görüyorum.Başarlarının devamını dilerim.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.