Özönder, Ünver'i Anlattı

Özönder, Ünver'i Anlattı

Selçuk Üniversitesi emekli Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Hasan Özönder, Ord. Prof. Dr. Ahmet Süheyl Ünver Hoca Efendiyi anlattı.Türkiye Yazarlar Birliği...

A+A-

Selçuk Üniversitesi emekli Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Hasan Özönder, Ord. Prof. Dr. Ahmet Süheyl Ünver Hoca Efendiyi anlattı.
Türkiye Yazarlar Birliği Konya Şubesi tarafından düzenlenen ve Alaaddin Keykubat salonunda gerçekleşen anma gecesinde Ord. Prof. Dr. Ahmet Süheyl Ünver Hoca Efendi'nin hayatı, kişiliği, sanata bakışı, çalışma metodolojisi gibi konularda bilgi sahibi olduk. 50 yılı aşkın bir zamandan beri tanıdığım ve babalarımız Yusuf Özönder ile Yusuf Kayseri'nin bir kardeşten de yakın dostlukları gibi bizimde dostluk bağımızın bir kardeş kadar olduğunu belirtmekte fayda görüyorum.
Dr. Hasan Özönder benim hocam, önderim ve soyadı gibi de özönderimdir. Küçük büyük demeden herkese olduğu gibi bana da yol göstermiş ender bir kişidir. Bir çok kişi ikimizi kardeş bilirler ve Hasan Beyi sorarken "ağabeyiniz nerede?" şeklinde bir soruyla hep karşılaştım. Hasan Bey de zaman zaman aynı sorularla karşılaştığını da bilmekteyim.
Hasan Özönder Bey lise yıllarında merhum Ahmet Süheyl Ünver Hoca Efendiyi tanımıştır.
İstanbul'da yaşayan bilim adamları yaz tatillerini Anadolu'da bulunan kütüphanelerde veya Anadolu'da gerçekleştirilen "Mevlana Anma Törenleri", "Nasrettin Hoca Şenlikleri", "Yunus Emre Anma Günü ve Türk Dil Bayramı" gibi etkinliklere katılırlar burada halkla kaynaşırlar, halkla bütünleşirlerdi.
Hasan Bey de bir çok bilim adamını lise yıllarında bu şekilde tanımıştır. Bu satırların yazarı olarak bende bir çok bilim adamını bu toplantılarda tanıma fırsatı yakaladım. Hepsinden de ayrı ayrı feyz aldım.
Yaklaşılması zor gibi görünen bu kişileri "Kaf Dağında" veya "Everest" tepesinde bulunduklarını tahmin edersiniz, yanlarına gidip tanışma imkânı bulduğunuzda da bir "gül" bahçesinde çeşit çeşit güller arasında bir birinden güzel kokan çiçekler ortamında bulursunuz kendinizi.
Hasan Bey Ünver Hoca Efendi ile tanışınca kendisini nefis kokular içinde bir çiçek bahçesinde bulduğuna inanıyorum. Zaman geçmiş Hoca ile samimiyeti artmış ve adeta merhum Ahmet Süheyl Ünver Hoca efendinin Konya temsilcisi olmuştur.
Hoca Efendi'nin çalışma prensiplerini çalışma metodolojisini çok iyi şekilde inceleyen Hasan Özönder Bey ilim hayatında da onun izinden gitmiştir.
Hasan bey çalışma tekniğinin "fişleme", "dosyalama" usullerini Ünver Hoca Efendi'den öğrendiği şekilde tatbik etmiş yeni metodoloji geliştirmiştir.
Ord. Prof. Dr. Ahmet Süheyl Ünver Hoca Efendi ile birkaç kez görüşmem nasip oldu. Yrd. Doç. Dr. Hasan Özönder Beyi de yarım asırdan beri tanıyan biri olarak her iki şahsiyeti de incelediğim zaman fiziksel yapıları dışında her iki ilim adamımızda da benzerlikler bulmak kolaydır.
Cumhuriyetimizin kurucusu Önder Mustafa Kemal Atatürk "Beni görmek yüzümü görmek demek değildir" dediği gibi Ahmet Süheyl Ünver Hoca Efendi'yi görmeniz onun yüzünü görmemiz demek değildir. Hasan Özönder beyi görün, onun çalışma metodolojisini benimseyin Süheyl Ünver Hoca'yı görmüş olacağımızın inancındayım.
Ahmet Süheyl Ünver Hoca Efendi'ye Cenab-ı Allah'tan rahmet, Hasan Özönder Hocama da sağlık ve başarılar dilerim.

Merhaba 29.10.2008

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.