RAMAZAN KURAN VE MANEVIYATTIR

RAMAZAN KURAN VE MANEVIYATTIR

Türkiye Yazarlar Birliği Konya Şubesi’nin 2023 yılı kültürel etkinliklerine ilave ettiği ‘Ramazan Aşkına‘ üst başlıklı program serisinin ikincisinde Konya Müftüsü Prof. Dr. Ali Öge ‘Ramazan Kuran ve Maneviyat’ konusunu anlattı.

A+A-

Programın Tamamı: 

 

 

Türkiye Yazarlar Birliği Konya Şubesi’nin 2023 yılı konferanslar dizisinin beşincisi sosyal medyadan canlı yayın olarak yapıldı. Salih Sedat Ersöz yönetiminde yapılan  programa konuşmacı Konya İl Müftüsü Prof. Dr. Ali Öge katıldı.


Sözlerine deprem konusu ile başlayan Öge "Cenabı Hakk'ın tabiat kanunları var. Buna 'ayetullah'' diyoruz. Allah'ın tabiata vermiş olduğu emirler var, sünnetullah dediğimiz bir hadise de var. Cenab-ı Hakk'ın kanunları var. Dünyada pek çok yerde depremler oluyor, pek çok yerde bu tabiat olayları gerçekleşiyor ama bunlardan bazısı yıkıcı olabiliyor, insan gücünü, takatini aşıyor. İşte onlara biz afet diyoruz, imtihan diyoruz, büyük bir deneme diyoruz. Bir kısmı da felaket diyebiliyor. Doğrusu, bu deprem de, yaşadığımız olay da hakikaten çok büyük bir afettir. Son asrın en büyük afeti olarak nitelendiriliyor. Rabbim yardımcımız olsun diyorum, dua ediyorum" dedi.


İmsakın 'tutmak' anlamına geldiğini ve Ramazan'ın sabır ayı olduğunu belirten Prof. Dr.  Öge "Ramazan'ı yeme içmeden ibaret olarak görmemek, tüm uzuvlarımıza oruç tutmak gerekiyor. Bunun için de sabır gerekiyor. İmsak 'tutmak' demektir, biliyorsunuz. Neyi tutacağım ben? Oruç tutacağım ama oruç dediğiniz şey ne? Yani elle tutulur, gözle görülür bir şey değil. Ben yemeden içmeden  midemi tutacağım, şehevi arzularından dolayı nefsimi ve şehvetimi tutacağım, gıybet etmeden dilimi tutacağım, harama bakmak konusunda gözümü tutacağım, kötülük yapma konusunda elimi ayağımı tutacağım. Bunu nerede tutacağım? İşte sünnette tutacağım, hadisle tutacağım, Kur'an'da tutacağım" diye konuştu.


Prof. Dr. Ali Öge sözlerini "Efendimiz gençlere; 'imkanı bulunan evlensin, imkanı olmayan da oruç tutsun, çünkü oruç gözü haramdan korumaya en elverişli en verimli ibadettir' diye tavsiye ediyordu.  Oruç ibadeti sağlığımız açısından da önemlidir.  Vücudumuzdaki organlarımız, kalbimiz hepsi dinlenmeye başlıyor. Oruç sıhhat bulmamız açısından önemlidir. " diyerek tamamladı.

 

ali-oge.png

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.