Ramazan'ın ruhu TYB'de yaşatılıyor

Ramazan'ın ruhu TYB'de yaşatılıyor

TYB Konya Şubesi Ramazan'da da etkinliklerine devam ediyor. Teravih'ten sonra TYB Konya Şubesi bahçesinde gerçekleşen "Huzur Sohbetleri"nin ikincisine ilgi...

A+A-

TYB Konya Şubesi Ramazan'da da etkinliklerine devam ediyor. Teravih'ten sonra TYB Konya Şubesi bahçesinde gerçekleşen "Huzur Sohbetleri"nin ikincisine ilgi yoğun oldu.
Program, Meddah-ı fakîr Yusuf Duru'nun tarihteki ünlü oburlardan verdiği örneklerle başladı. Yusuf Duru, yeni neslin tarihimizdeki güzel örneklerle buluşturulması gerektiğine dikkat çekerek, "Gençlerimize çocuklarımıza Bitirim Ali'leri değil Genç Osmanları öğretmeliyiz" dedi.
TASAVVUF HADİS İLİŞKİSİ KONUŞULDU
Huzur Sohbetleri'nin ikinci konuğu, Selçuk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim üyelerinden Doç. Dr. Muhittin Uysal, "Tasavvuf-Hadis ilişkisi"ni anlattı. Doç. Dr. Muhittin Uysal konuşmasında Tasavvuf tarihçilerinin tasavvufu üç döneme ayırdıklarının altını çizerek; zühd dönemi, tasavvuf dönemi ve tarikat dönemi olduğunu söyledi.
İslâm'da gâyenin kulluk olduğuna dikkat çeken Uysal; halis niyetle öğrenilen ilimin pratikte hayata geçirilmesi, amel haline getirilmesi durumunda Allâh(cc)'ın kalplerimize ilham ve keşfi de nasip edeceğini anlattı. Yeryüzünün en büyük velisinin, sahabenin en alt derecesinde olanına bile fazilet bakımından ulaşamayacağını söyleyen Uysal; Müslümanlara helâlinden kazanıp mal mülk sahibi olmayı, dünyayı imar etmeyi, emeği ve alın terini yüceltmeyi, şahsiyet sahibi olmayı telkin eden, başkalarına yük olmamayı emreden yüzlerce sahih hadis olduğunu söyledi. Ayrıca karşımıza çıkan her hadisin sorgulanıp araştırılmadan, uzmanlarına danışılmadan kabullenilmemesi gerektiğine vurgu yaptı.
İLİM AMELE DÖNÜŞTÜRÜLMELİ
Uysal özetle şöyle dedi:
"Ayet ve hadisle sabit zahir ilmi herkesi her şartta bağlar ve tartışılmaz ölçüdür. Ama keşf ve ilham bilgisi sadece sahibini bağlar İslâm ulemâsına göre... Sahibini bağlaması için de çok önemli bir şart vardır; zahir ilminin ölçülerine uygun olması gerekir keşf ve ilham'ın. Çünkü kalbe gelen duyum Rabbanî olabileceği gibi Şeytanî de olabilir. Bu fevkalade riskli, tehlikeli bir alandır. Hasan-ı Basri; 'Ne kadar hadis rivayet ederseniz edin, ne kadar bilgi öğrenirseniz öğrenin; bilginizi amele dönüştürmedikçe, öğrendiklerinizi hayatınıza tatbik etmedikçe Allah size sevap takdir etmeyecektir. Akılsızların himmeti rivayet, âlimlerin himmeti riayettir' der."
Programa bisikletiyle katılan AK Parti Konya Milletvekili Mustafa Kabakçı, sohbet sonrasında Doç.Dr. Muhittin Uysal'a TYB yayınlarından oluşan bir hediye paketi verdi ve TYB Konya Şubesi yöneticilerine teşekkür etti.
TYB Konya Şubesi Ramazan etkinlikleri çerçevesinde "Huzur Sohbetleri"nin üçüncüsü, önümüzdeki hafta cumartesi günü TYB bahçesinde Prof. Dr. Emine Yeniterzi'nin sunacağı "Klasik Türk Edebiyatında Ramazan ve Bayram" konusuyla son bulacak.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.