Salih Sedat Ersöz yazdı: Celalettin Ekinci nerede ise TYB Konya orada

Salih Sedat Ersöz yazdı: Celalettin Ekinci nerede ise TYB Konya orada

Canlıların en küçük yapı birimi olan hücreler ile, cansız denilen varlıkların ve tüm maddelerin en küçük yapı taşı olan atomların sürekli hareket...

A+A-

Canlıların en küçük yapı birimi olan hücreler ile, cansız denilen varlıkların ve tüm maddelerin en küçük yapı taşı olan atomların sürekli hareket halinde olduğu bilinmektedir.

Bunun yanında ay, dünya, güneş ve galaksiler de sürekli hareket halindedir. En mükemmel şekilde yaratılan biz insanların hücreleri, dokuları ve sistemleri ile vücudumuzun merkezini ve idaresini teşkil eden kalp ve beyin gibi organlarımız da isteğimiz dışında sürekli çalışmaktadır. Bunların çalışmasının sona ermesi demek, hayatın sona ermesi demektir.

Görülüyor ki, hareket etmek tüm yaratılmışların fıtratında var olan bir özelliktir. Bizlerin de fıtratımıza uygun olarak hareket etmemiz, bir yerden bir başka yere konmamız yani seyahat etmemiz oldukça önemlidir.

İnsanlar seyahat etmekle, hem yeni yerler görmek hem de gördükleri yerlerle ilgili bilgi sahibi olmak gibi kazanımlar elde ederler. Yüce Allah, yeryüzünde gezip dolaşılmasını, eski kavimlerin akıbetini ve kalıntılarının görülmesini, bunlardan ibret ve ders alınmasını istemektedir.

İşte bu ve daha fazla kazanımlar elde etmek gayesi ile, TYB Konya Şubesi'nin yıllardır düzenlediği gezilerin büyük çoğunluğuna katılarak, yaşanılan güzelliklere ayne'l yakîn şahit olmaktayım. Kardeşliğin ve dostluğun zirvesinin yaşandığı TYB gezileri hep birbirinden güzel, birbirinden anlamlı, birbirinden harika olmuş ve muhteşem sonuçlar elde edilmiştir.

Son yapılan Muğla gezisi de; Allah'ın yarattığı, gözlerin bakmaya doyamadığı harika bir doğa güzelliğinin yakından seyredildiği, hatta içinde olunduğu, verimli, faydalı, hayırla dolu şahane bir gezi oldu.

Muğla Milli Eğitim Müdürü değerli hemşehrimiz Celalettin Ekinci hocamızın daveti ve ev sahipliği, TYB Konya Şube Başkanı, aynı zamanda Basın İlan Kurumu Muğla İl Müdürü değerli kardeşim M. Ali Köseoğlu ve yönetiminin organizesi ile gerçekleşen Muğla gezisi de, daha önceki geziler gibi, hem kardeşliğimizin tesisi, hem Allah'ın yaratma kudretini bir kere daha hatırlama, hem de eski kavimlerin hallerini görme bakımından oldukça yararlı olmuştur.

Celalettin Ekinci hocamızın Niğde ve Gaziantep davetlerine ilaveten, üçüncü kez davet etmesi ile gidilen Muğla ve çevresi hakikaten görülmeye, gidilmeye ve yorgunluğa değer mahiyettedir.

Bu gezide görme imkânı bulduğumuz, Köyceğiz, Dalyan, İztuzu, Akyaka, Bodrum ve çevresi ile Muğla şehir merkezinin her biri gözlerin zor görebileceği güzelliktedir. Allah'ın o bölgeye vermiş olduğu bu güzellikleri, orada yaşayan insanların genelinin ne kadar idrak edebildiği, şükrünü ne kadar eda edebildiği ve bu nimetlerin karşılığını yaşayışlarına ne kadar yansıtabildiği konusu ise tartışılabilir bir konudur. Allah, hepimizi verdiği nimetin karşılığını ödeyebilen kullarından eylesin.

Yüce Allah'ın Kur'an'da belirttiği ve Kaptan Kusto'nun Müslüman olmasına sebep olan olayı ki, tuzlu su ihtiva eden deniz ile tatlı su ihtiva eden kanalın kavuştuğu halde suların birbirine karışmadığı bölge olan İztuzu'nu görmek, bizi farklı duygularla bezedi. Zira Allah, 1400 yıl önce şu Ayeti indirmişti: "O, birinin suyu lezzetli ve tatlı, diğerininki tuzlu ve acı olan iki denizi salıverip aralarına da görünmez bir perde ve karışmalarını önleyici bir engel koyandır." (Furkan 53)

Bir yandan gözümüzün önünde bu Ayetin tecelli ettiğini görmek, diğer yandan da zulmün eseri olarak bütün çıplaklığı ile Kral mezarlarını karşımızda seyretmekle yukarıda bahsettiğim bir başka Ayetin tecellisine şahit olmak, insanın çok farklı duygularla dolup taşmasına sebep olmaktadır. Bodrum Kalesi ile Su Altı Müzesi ise bir başka ders ve ibret alınacak yerler olarak gözümüze çarptı.

Köyceğiz ile başlayıp, bir kelpin rehberliğinde gittiğimiz, Hz. Mevlâna'nın manevi oğlu olarak bilinen Şahidi türbesi ziyareti ile tamamlanan ve tadını hâlâ damağımızda hissetmeye devam ettiğimiz Muğla gezimizin, gelecek yıl da devam ederek, göremediğimiz bölgelerini de görmeyi temenni ediyoruz.

Gezinin ev sahibi gönül insanı, değerli Celalettin Ekinci hocamıza, her geziyi olduğu gibi bu geziyi de mükemmel organize eden M. Ali Köseoğlu kardeşime, yönetimine, emeği geçenlere, koordinatörlük görevini eksiksiz yapan Ümit Savaş Taşkesen kardeşime, yaptığı hizmet ile gönüllerimizi kazanan Yusuf Özdemir'e ve gezi esnasında kafilemiz ile yakından ilgilenen hemşehrimiz Muğla Orman Bölge MüdürüMehmet Çelik, Köyceğiz İlçe Milli Eğitim Müdürü Fazıl Karabağ, Ula Kaymakamı Ali Yılmaz, Bodrum İlçe Milli Eğitim Müdürü Emin Geçin kardeşlerimize ve katılımcı dostlara sonsuz şükranlarımı sunuyorum. Allah hepsinden razı olsun.

Yazımı Muğla gezisi esnasında yazdığım şiirimin bir bölümü ile tamamlamak istiyorum. Sağlıklı ve mutlu yarınlar efendim.

MUĞLA GEZİSİ
Var yazılacak çok şeyimiz,
Geziliyor Türkiye'miz,
Sağolsun TYB Konya Şubemiz,
Dostluk, kardeşliktir gezilerin amacı.

Bu yıl sıra geldi Muğla'ya,
Ekinci hocam nerde ise oraya.

Köyceğiz, Dalyan, Bodrum, Akyaka'ya,
Yeni yerler görmektir gezilerin amacı.

Celalettin hocamız hep davet eder,
Konya TYB güzel organize eder,
Yazar dostlarımız eksiksiz icabet eder,
Görüp yazmaktır gezilerin amacı.

Muğla'yı da gördük Elhamdülillah
Köseoğlu ile Ekinci'den razı olsun Allah,
Gelecek geziyi de görürüz İnşaAllah,
Görüp ibret almaktır, gezilerin amacı.

Salih Sedat der, yine göstersin Rabbimiz,
Yeni gezilere de katılalım hepimiz,
Cennette de beraber olalım her birimiz,
Allah'ın kudretini görmektir gezilerin amacı.

Kaynak: Memleket Gazetesi - Salih Sedat Ersöz

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.