Selçuklularda Bilim ve Düşünce Konuşulacak

Selçuklularda Bilim ve Düşünce Konuşulacak

TYB Konya Şubesinin kültürel etkinlikleri kapsamında "Selçuklularda Bilim ve Düşünce" konulu program TYB Konya Şubesi Bahçesinde 10 Mayıs Cumartesi günü...

A+A-

TYB Konya Şubesinin kültürel etkinlikleri kapsamında "Selçuklularda Bilim ve Düşünce" konulu program TYB Konya Şubesi Bahçesinde 10 Mayıs Cumartesi günü saat 14.00'te yapılacak. Programa Emekli Öğretim Üyesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mikâil Bayram konuşmacı olarak katılıyor. Prof. Dr. Bayram, Selçuklular dönemi bilim ve düşünce akımlarından bahsedecek.

Prof.Dr. Mikâil Bayram Kimdir?
1940 yılında Van'ın Bahçesaray ilçesinde doğdu. İl ve orta tahsilini aynı ilçede ve Van'da tamamladı. 1966 yılında Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'ni bitirdi. Mezuniyet tezi olarak "Zerdüşt ve Avestası" üzerinde çalıştı. İki yıl din kültürü öğretmenliği yaptıktan sonra 1968'de Konya Yüksek İslam Enstitüsü'ne Fars Dili ve Edebiyatı Öğretim Üyeliğine tayin edildi. 1980'de Selçuk Üniversitesi Fen Edebiyat fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Görevliliğine geçti. 1990'da Ortaçağ Tarihi Doçenti, 1996'da Profesör unvanı aldı. Oniki yıl süreyle S.Ü. Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü ;Başkanı olarak çalıştı. Mart 2007'de yaş haddinden emekli oldu. Evli ve üç çocuk babasıdır.
Prof.Dr. Bayram'ın eserlerinden bazıları şunlardır: Ahi Evren ve Ahilik Teşkilatının Kuruluşu, Fil Olayının Mahiyeti ve Fil Suresi, Tarihin Işığında Nasreddin Hoca ve Ahi Evren, Türkiye Selçukluları Üzerine Araştırmalar, Destursuz bağdan Üzüm Yiyenler, Sosyal ve Siyasi Boyutlarıyla Ahi Evren Mevlana Mücadelesi, Selçuklular Zamanında Konya'da Dini ve Fikri Hareketler.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.