Sivil Toplum Kuruluşları Önem Kazanıyor

Sivil Toplum Kuruluşları Önem Kazanıyor

İçişleri Bakanlığı, sivil toplum kuruluşlarının kurumsal ve mali gelişimlerinin önünü açmak amacıyla harekete geçti. STK'ların sivilleşme ve demokratikleşmeye...

A+A-

İçişleri Bakanlığı, sivil toplum kuruluşlarının kurumsal ve mali gelişimlerinin önünü açmak amacıyla harekete geçti. STK'ların sivilleşme ve demokratikleşmeye katkısını artırmayı planlayan bakanlık, öncelikle bu kuruluşların yerel ve uluslararası etkinliklerini artırmayı planlıyor. Bu amaçla STK'larla işbirliğine gidilecek. İçişleri, sorunların tespiti amacıyla sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ile ortak kurul oluşturup Ar-Ge çalışmaları yürütecek. İllerde sivil toplum geliştirme merkezleri kurulacak. Milli Eğitim Bakanlığı ile işbirliğinde eğitim müfredatına STK'larla ilgili müfredat konulup, üniversitelerde STK bölümleri açılması sağlanacak.

Sivil toplum kuruluşlarının mali gelişimleri için fon desteği de yapılacak. Ancak fonlar proje esaslı olacak. Kamu kurumlarının proje esaslı fon desteğini artırmak amacıyla çalışmalara hız verilecek. Yardım toplamanın önündeki bürokratik engeller kaldırılıp, STK'ların 'izinsiz yardım toplayabilme ve kamu yararına çalışabilme' statüsünü elde etme şartlarının kolaylaştırılması planlanıyor. Yardımların harcanmasında ise şeffaflık ve hesap verilebilirlik sağlanacak. Sivil toplum kültürünü yaygınlaştırmak ve küçük yaşta edinilmesini sağlamak amacıyla eğitim müfredatına STK'larla ilgili bölümlerin konulması da amaçlanıyor. İçişleri, üniversitelerde STK'larla ilgili bölüm açılması için girişimlere başladı. 2008-2009 öğretim yılında sivil toplum bölümlerinin açılması amaçlanıyor.

İçişleri Bakanlığı, sivil toplum kuruluşlarının denetimine ise ayrı bir önem veriyor. Bakanlık, derneklerin iç ve dış denetimlerine ilişkin standartlar oluşturup denetimlerin etkinliğini artıracak. Bu yıl içinde standart denetim rehberi oluşturulacak. 2010 yılına kadar, İçişleri Bakanlığı'nda danışma birimi teşkil edilecek. İllerde ise iki yıl içinde STK geliştirme merkezlerinin kurulması çalışmaları başlatılacak. 2008-2010 yılına kadar başarılı STK örneklerinin takdir edilmesi ve özendirilmesi kapsamında, STK'ları her yıl ödüllendirmek için ödül mekanizması oluşturulacak. 2008-2010 yılına kadar uluslararası sempozyumlar düzenlenerek başarılı STK'ların tanıtımının yapılması için çalışılacak. Bu dönemde STK fuarı açılması için çalışmalar yürütülecek.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.