SEYİT KÜÇÜKBEZİRCİ, TYB'DE KONUŞTU

SEYİT KÜÇÜKBEZİRCİ, TYB'DE KONUŞTU

• "KONYA, TÜRK KÜLTÜRÜNÜN TEMEL KAYNAKLARINDAN BİRİDİR."• "KONYA FOLKLORUNA SAHİP ÇIKMALIYIZ; YAŞATILMAZSA KÜLTÜR DE ÖLÜR."• SEYİT KÜÇÜKBEZİRCİ:...

A+A-

• "KONYA, TÜRK KÜLTÜRÜNÜN TEMEL KAYNAKLARINDAN BİRİDİR."
• "KONYA FOLKLORUNA SAHİP ÇIKMALIYIZ; YAŞATILMAZSA KÜLTÜR DE ÖLÜR."
• SEYİT KÜÇÜKBEZİRCİ: "KADINLARIMIZIN FOLKLOR BİRİKİMİ BİZİ YÜZYILLARCA AYAKTA TUTTU, BUGÜNLERE GETİRDİ" DEDİ.

Yazar, folklorcu Seyit Küçükbezirci, TYB Konya Şubesi'nin 'cumartesi konferansları' çerçevesinde "Konya Folklorundan Esintiler" adlı konferansta dinleyicileri ile bir araya geldi.
"Konya folkloru, Konya kültür okyanusunun büyük ve esaslı bir bölümünü oluşturur" diye konuşmasına başlayan Küçükbezirci: "Konya iklimi Selçuklu'yu, Osmanlı'yı ve Cumhuriyet'i oluşturan bütün maddi ve manevi kültürel güçlerin kaynağıdır" dedi.
Küçükbezirci, Konya Seferberlik türkülerinden, Konya ağıt ve ilahilerinden, elli yıl önce Konya'da yapılan halk derlemelerinden örnekler sunup; Konya halk hekimliğine, yemeklerine, et-süt değerlendirme yöntemlerine değindi. Konuşmasının büyük bir bölümünü "gara dakım" Konya kadınlarına ayırdı.
Uzun yıllar Konya kadınlarının ekonomik, sosyal, kültürel boyutları ve derinlikleri üzerine araştırmalar yaptığını belirten Seyit Küçükbezirci: Kara takım Konya kadınları üstüne özetle şunları söyledi:
"Bir atasözümüz var: 'Kadının yıkmadığı ev bin yıl yaşar'... Konya kadını ev yıkan değil, ev yapan kadındır. Bunun kanıtları son bin yılın her diliminde var. Konya kadını 'idareli kadın'dır; mangalda köz varken bir kibriti bile çakmaz. 'Ehliz'dir, başı yumuşaktır; ama gerektiğinde 'Atlıyı atından indirir'. Konya deyimi ile 'Osmanlı kadın'dır. Bizi 'Selçuklu' olarak, 'Osmanlı' olarak, 'Cumhuriyet vatandaşı' olarak bu günlere getiren, üstün manevi hasletleri olan kadınlarımızın bütün maddi ve manevi birikimlerini yeni kuşaklara da aktarmalıyız. Bunun, bundan önceki bin yılda olduğu gibi, bundan sonraki bin yılda da hayati önemi vardır."
Program esnasında dinleyicilere üzeri kenevir ve haşhaşlı geleneksel nohutlu bulgur ikram eden Seyit Küçükbezirci'ye program sonunda TYB'nin çeşitli kitaplardan oluşan hediyesini eski başkan Ahmet Köseoğlu takdim etti.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.