Türkiye Yazarlar Birliği Konya Şubesi'nde Cumartesi günü "Endülüs'ün Dramı ve Moriskoların Hazin Sonu" konuşuldu.

Türkiye Yazarlar Birliği Konya Şubesi'nde Cumartesi günü "Endülüs'ün Dramı ve Moriskoların Hazin Sonu" konuşuldu.

Selçuk Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa DEMİRCİ, Endülüs'ün tarihimizde gözyaşıyla anılan bir mesele olduğunu...

A+A-

Selçuk Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa DEMİRCİ, Endülüs'ün tarihimizde gözyaşıyla anılan bir mesele olduğunu ve Moriskoların Endülüs Müslümanlarının İspanyollar tarafından tarihin gördüğü en büyük zulümlerden birine nasıl maruz kaldıklarını detaylı bir şekilde ele alan bir konferans verdi. Morisko adının 1492'de Gırnata'daki Beni Ahmer Devleti'nin yıkılmasıyla, İspanya'da Hıristiyan hakimiyetinde kalan Endülüs Müslümanlarının nasıl müslümanca yaşama mücadelesi verdiklerini ve 1492 Gırnata Anlaşmasıyla, ispanya krallığı tarafından hiçe sayılarak ülkeyi terk etmek ya da Hıristiyan olmak seçenekleriyle karşı karşıya bırakıldığını duygusal bir hava ile anlattı. Endülüste kalan Müslümanların XVI: asır boyunca bir kısmının Kuzey Afrika'ya, bir kısmının Osmanlı topraklarına sürüldüklerini anlatan DEMİRCİ, Moriskoların engizisyonlarda da ağır cezalara çarptırıldıklarını belirtti. Özellikle 1609 ve 1610 yılları arasında İspanyolların, çıkardıkları bir fermanla dört yüz altmış bin kadar Müslümanın acımasızca Kuzey Afrika ve Anadoluya sürüldüğünü ve bunların bir kısmının yolda hayatını kaybettiğini ifade eden Demirci, İspanyolların soykırımda başı çeken bir millet olduğunu; Müslümanlardan önce de binlerce Yahudi'ye de çeşitli şekillerde zulmettiğini bunun yanı sıra yeni kıta Amerika'daki yerlilerin de İspanyollar tarafından katliama maruz bırakıldığını belirtti. İspanya bölgesinde az sayıdaki Müslümanların bütün baskılara rağmen 19. asra kadar varlığını sürdürdüğünü ifade eden Mustafa Demirci, Endülüs Müslümanlarının çektikleri sıkıntıların eşi benzeri olmadığını vurguladı. Özellikle 9. asırlarda İspanya'da büyük bir medeniyet kuran Müslümanlar'ın bilimde ve sanatta ileri bir düzeye ulaştıklarını ifade eden Prof. Dr. Mustafa Demirci, Endülüs isminin aslında Vandallara nispeten Vandalisya isminden geldiğini ifade etti. Endülüs Müslümanları konusunda ciddi bilimsel araştırmaların başlaması gerektiğinin altını çizen DEMİRCİ'nin konuşması büyük bir ilgiyle izlendi.
Programda Koski Genel Müdürü Ahmet SORGUN, Bursa İl genel sekreteri Ali ALTUNTAŞ , Büyük Birlik partisi İl Başkanı Hüseyin İl sosyal Hizmetler Müdürü İzzet GÜNEŞ, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Abdülmelik Ötegen, Aydınlar Ocağı Başkanı Mustafa GÜÇLÜ; akademisyenler, gazeteciler ve yazarlar katıldı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.