TYB BAŞKANLIK SEÇİMİ

TYB BAŞKANLIK SEÇİMİ

Başkanlıklar elden ele aktarılan, daha güzeli daha iyiyi yakalamak amacı hedeflenen bir bayrak yarışıdır, bir hizmet yarışıdır. Maddi bir getirisi...

A+A-
Başkanlıklar elden ele aktarılan, daha güzeli daha iyiyi yakalamak amacı hedeflenen bir bayrak yarışıdır, bir hizmet yarışıdır. Maddi bir getirisi olmazsa ve başkanlığa talip olanların başkanlık talebi daha da bir ulviyet kazanır bakan gözlerde...

Evet! 21 Ocak Cumartesi günü, Konya Ticaret Odası Konferans Salonunda Türkiye Yazarlar Birliği 9. Olağan Genel Kurulu başkanlık seçimi gerçekleştirildi. Oy kullandığımız seçimdeki hava gerçekten emsal alınması gereken bir seçim atmosferiydi. Sanıyorum bu atmosferin yakalanması nöbeti devreden eski fakat gözümüzde eskimeyecek, desteğini her zaman yakınımızda hissedeceğimizden emin olduğumuz başkan Bekir Şahin Bey idi. (Daha önceki başkan Ahmet Köseoğlu gibi) Bekir Bey TYB başkanlık görevini ricalarımız sonucu kabul etmişti. Zira kendisi aynı zamanda bir bürokrat olduğu için çok yoğundu. Bu yoğunluğun arasında özveriyle çalışarak TYB'deki başkanlık görevini aksatmadan devam ettirdi. Görevinin yanısıra her birimize eşit, adil, yardımını esirgemeyen örnek bir başkan oldu. Maddi manevi desteklerini esirgemedi. Birebir şahit olmuşumdur, çoğu zaman cebinden harcama yaptı. Yılın 52 haftasında 51 etkinlik gerçekleştirmiş olması bile hizmetine ne kadar önem verdiğinin bir kanıtı olsa gerek. Bütün ısrarlarımıza rağmen, "TYB başkanlığı ulvî bir görev. Devam ettirmeyi isterim. Ancak resmi görevimi aksatmamamın yanında TYB'yi de ihmal etmemek gerek. Bu görevi 1 yıllığına kabul ettiğimi başta söylemiştim." diyerek çok çalıştığını, hakkıyla yapamayabilirim endişesi taşıdığını, bu ulvî hizmeti gençlere devretmek istediğini belirtti. Umarız Bekir Bey'in tarafsız ve özverili başkanlık misyonu bundan sonraki başkanlıklarda da kendisini gösterecektir.


Tek aday olan yeni başkanımız M.Ali Köseoğlu yıllardır TYB çatısı altında çalıştığımız, tanıdığımız ve Bekir Bey'in yerini aratmayacağına, ondan hız, feyz ve ilham alacağına inandığımız bir arkadaşımız. Oylama sonucu çiçeği burnunda bir başkan olarak çıktığı kürsüdeki teşekkür konuşmasındaki, "Türkiye Yazarlar Birliği Konya Şubesi, birikim ve söz sahibi çok değerli üyelere sahip. Gerek Konya'nın, gerek Türkiye'nin, gerekse dünyanın ihtiyaç duyduğu temel insani değerlerin odağında olduğumuzu görüyorum. Daha güzel bir Konya, Türkiye ve dünya için bir sivil toplum kuruluşu olarak daha fazla yük almamız gerektiğini düşünüyorum. Gittikçe sanallaşan, insani erdemlerden uzaklaşan, ulvi değerleri asliyesinde hissetmeyen bu dünyaya, kalemlerimizle direnç göstermek zorundayız. Kalemin onurunu korumak zorundayız. Bu dünyaya daha fazla öykü, daha fazla şiir, daha fazla düşünce kazandırmak için katlandığınız çile mübarek olsun." Sözleri de talip olduğu görevi hakkıyla yürüteceğinin ilk adımıydı. Kendisine başarılar diler, Konya ve ülke için hayırlara vesile olmasını temenni ederiz.


Şu küçük ama benim gözümde takdire şayan bir olayı da söylemeden geçemeyeceğim. Diğer başkan adayımızın kendi isteğiyle adaylıktan çekilmesi onurlu bir davranıştı. Zira her iki sevdiğimiz arkadaşımız arasında seçim yapıp oy kullanmak bize gerçekten çok zor gelecekti. Böylesi durumu hisseden diğer arkadaşımız TYB'ye yakışır bir şekilde üyeleri zorda bırakmadı. "Galiptir bu yolda mağlup" diyerek kendisine ayrıca teşekkür ederiz.


TYB'nin birlik ve beraberlik havasına katkıda bulunmak amacıyla genel kurul toplantısına iştirak eden Karatay Belediye Başkanı Mehmet Hançerli, Milletvekili Mustafa Kabakçı, BaşkanAhmet Sorgun, İl Kültür Müdürü Mustafa Çıpan, Konya Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Muzaffer Şeker, Rektör Yardımcısı Prof.Dr.Tahir Yüksek ve diğer değerli konuklara yanımızda bulundukları için, ayrıca KTO salonunu bize açıp mihmandarlık yapan KTO başkanı Selçuk Öztürk'e teşekkürler ederiz.


Aşkınız Cemâl Olsun!

Gönlünüz O aşkla dolsun!
Eyvallah! Yâ! Hû!

MELAHAT ÜRKMEZ-KONYA POSTASI

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.