TYB ETKİNLİKLERİ

TYB ETKİNLİKLERİ

Türkiye Yazarlar Birliği(TYB) Konya Şubesi şehrimizdeki sivil toplum kuruluşları içinde en etkin olanlardan biri. Mart ayının ilk haftasında açıkladığı...

A+A-
Türkiye Yazarlar Birliği

(TYB) Konya Şubesi şehrimizdeki sivil toplum kuruluşları içinde en etkin olanlardan biri. Mart ayının ilk haftasında açıkladığı yıllık programla, her hafta yaptığı bir etkinlikle şehrimizin kültür hayatına damgasını vuruyor.

Şimdiden 5-6 programı geride bıraktı. Kimine çok istememe rağmen yetişmem mümkün olmuyor. Örneğin sizler Cumartesi günü İl Halk Kütüphanesi'nde saat 14.00 de değerli âşıklarımızın atışmalarını izlerken ben Karaman"da bir bilgi şöleninde olacağım. Karaman'lı dostlarımız Seyit Abi ile birlikte mutlaka aralarında olmamızı istediler. Onlara "Kültürel Değerlerimiz" konulu kısa bir saydam gösterisi hazırladım, zaman olursa, Beyşehir"den, Karapınar"a sahip olduğumuz kültürel değerlerimizle ilgili kısa bir şölen olacak.

Bildiğiniz gibi mart ayının son haftasını "Kütüphane Haftası" olarak kutluyoruz. Biz de TYB Konya Şubesi olarak yıllardır gelenek haline getirdik. Yazarlarımızla sizlerle birlikte oluyoruz. Bu yıl da yazarlarımıza Kulesite ev sahipliği yapacak. Kitaplarımızı orada imzalayacağız. Buluşma saatimiz Cumartesi 13.30.

Aynı gün saat 16.00 da İl Halk Kütüphanesi'nde "Benim Kütüphanem" konulu güzel bir panel var. Panelin yöneticisi Prof. Dr. Saim Sakaoğlu. Konuşmacılar Dr. Hasan Özönder, Seyit Küçükbezirci ve Av. Ahmet Ergun. Kitap düşkünlerinin orda olacağına inanıyorum.

Etkinlikler cumartesi günleri yapılıyor. Soğuk havalarda İl Halk kütüphanesinin salonu kullanılıyor, havalar düzelir düzelmez birliğin bahçesinde yapılıyor. Mart ayı başında başlayan etkinlikler ekim ayı sonuna kadar devam ediyor. Kırkı aşkın etkinlik söz konusu olan, kiminin

başlığını vermem bile bir fikir

verebilir.

'Sözlü ve Yazılı Kültür

Bağlamında Menkıbeler',

'Türkiye'nin Yazarları

Konya'da',

'Türkiye Mevlevihaneleri',

'Selçuklularda Eğitim ve Karatay Medresesi', 'Geleneksel Cahit Zarifoğlu Çocuk Şenliği', 'Hilmi Yavuz"la Yazarlık Sohbetleri', vb.

Bu arada yazar dostlarımızın gezecek, görecek, yazacak çok şeyleri var. TYB Konya Şubesinin bu gezileri de geleneksel hale geldi. Geçtiğimiz yıllarda Bursa"dan Urfa"ya onlarca ilimize gezilerimiz oldu. Bu yıl da sırada Çanakkale, Kayseri ve Karaman Yeşildere beldesi gezileri var. Karaman Yeşildere" de Yunus Emre"nin dedesi İsmail Hacı zaviyesinde Yunus Emre şiirleri ile o ulu kişileri yadedeceğiz.

Şubenin son etkinliklerinden birini TYB genel merkezi düzenliyor. "Şehir Tarihi Yazarları Kongresi" .

Yazarlarımızı yalnız bırakmak istemeyenler için şube adresini vereyim.

Ferhuniye Mh. Sultan Mesut Sk. No 4 Selçuklu/ Konya.

ZEKİ OĞUZ - MEMLEKET
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.