TYB Konya Şubesi'nde sıra dışı bir sohbet vardı.

TYB Konya Şubesi'nde sıra dışı bir sohbet vardı.

Hafta sonunda TYB Konya Şubesi'nde sıra dışı bir sohbet vardı. SÜ Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Araştırma Görevlisi Bedia Koçakoğlu'nun...

A+A-

Hafta sonunda TYB Konya Şubesi'nde sıra dışı bir sohbet vardı. SÜ Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Araştırma Görevlisi Bedia Koçakoğlu'nun "Ve Kadın Yaratıldı: Sevim Burak" adlı konuşması oldukça ilgi çekti. Arş. Gör. Bedia Koçakoğlu, yaşadığı dönemde değeri yeterince anlaşılamadığını söylediği yazar Sevim Burak'ı hayatı, sanatı, yazarlığı, aile ilişkileri ve sıra dışı kimliğiyle anlattı.

SEVİM BURAK'I MASAYA YATIRDI

Mitolojide, dinlerde ve felsefelerde"kadının anatomisi"nden hareketle yazar Sevim Burak'ı masaya yatıran Koçakoğlu, edebî kaygıdan uzak kalmış bir kadın yazarı psikolojik açıdan tahlil etmekle kalmayıp onun yazar kimliğinin Türk edebiyatındaki akislerini de gösterdi.Bedia Koçakoğlu, "Sevim Burak, çatışmalı bir aile ortamında gözlerini hayata açmış, buhranlı bir gençlik döneminin ardından iki evlilik gerçekleştirmiş, evlilikleri arasına sıra dışı ilişkiler sığdırmış, dönemin sanat ve kültür çevreleri arasına girebilmeyi başarmış, Türk edebiyatında ilk örnekleri diyebileceğimiz tarzları denemiş ve geç fark edilmiş bir kadın yazar olarak farklı cepheleriyle ön plana çıkmış bir yazardır. Onun hayatıyla kadının anatomisi arasında tam bir doğru orantı söz konusudur" dedi. "Aşkın Şizofrenik Hali: Sevim Burak" adlı kitabında yazarla ilgili daha pek çok ayrıntının ele alındığını vurgulayan Koçakoğlu konuşmasının ardından izleyicilerin sorularını cevaplandırdı ve kitabını imzaladı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.