TYB'de 'Sevim Burak' konuşulacak

TYB'de 'Sevim Burak' konuşulacak

Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) Konya Şubesi, sıra dışı bir konuşmaya ev sahipliği yapacak. Araştırma Görevlisi Bedia Koçakoğlu, "Ve Kadın Yaratıldı......

A+A-

Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) Konya Şubesi, sıra dışı bir konuşmaya ev sahipliği yapacak. Araştırma Görevlisi Bedia Koçakoğlu, "Ve Kadın Yaratıldı... Bir Yazar Sancısı..." başlıklı konuşmasında Sevim Burak ve eserleri üzerinde duracak. Program 24 Nisan Cumartesi saat 14'te TYB Konya Evi bahçesinde gerçekleşecek.

ÖNEMLİ YAZARLARIMIZDANDI

Programın düzenleyicisi Dr. Aziz Ayva, yıllar yılı edebiyat dünyamızda yok sayılan, kendisine deli, eserlerine de deli saçması denilen Sevim Burak'ın, aslında Türk edebiyatının önemli yazarları arasında anılması gerektiğini söyledi. Ayva, "Zira sanatçı, kadına yaradılışından itibaren biçilen rol, azınlıkların ülkemizdeki konumu gibi konuları farklı kurgular çerçevesinde işleyerek yazın dünyamıza farklı bir soluk getirmiştir" dedi.

İLGİNÇ BİR SOHBET OLACAK

Dr. Aziz Ayva, Araştırma Görevlisi Bedia Koçakoğlu'nun "Ve Kadın Yaratıldı... Bir Yazar Sancısı..." başlıklı konuşmasında, Sevim Burak'ı Yahudi bir anne ve Müslüman bir babanın kızı olarak yaşadığı çocukluktan, dönemin fırtınalı edebiyat dünyası içindeki konumuna, Tevrat'a öykünen Levanten yanından, hayatın hep hastalıklı tarafında yaşamış kimliğine kadar sorgulanacağını, bu bağlamda Türkiye'de 1970'lerde Yahudi bir birey, kadın ve sanatçı olmanın zorlukları irdelenerek, yazarın hayatına dair çeşitli kesitler izlettirileceğini belirtti. Ayva, tüm edebiyat meraklılarının programa davetli olduğunu söyledi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.