TYB KONYA ŞUBESİ'NDEN KUTLU DOĞUM ETKİNLİĞİ

TYB KONYA ŞUBESİ'NDEN KUTLU DOĞUM ETKİNLİĞİ

Hz. Peygamber(sav)'in Aile Hayatıve İlahilerle Efendimiz(sav)'e SelamTYB Konya Şubesi Kutlu Doğum Haftası münasebetiyle "Hz. Peygamber(sav)'in Aile Hayatı...

A+A-

Hz. Peygamber(sav)'in Aile Hayatı
ve İlahilerle Efendimiz(sav)'e Selam
TYB Konya Şubesi Kutlu Doğum Haftası münasebetiyle "Hz. Peygamber(sav)'in Aile Hayatı ve İlahilerle Efendimiz(sav)'e selam" adlı bir program gerçekleştirdi.
Alaeddin Keykubat Salonunda Cumartesi günü saat 14.00'da gerçekleştirilen panelde İlahiyatçı Dr. Asiye Şenat Kazancı, İlahiyatçı Dr. Huriye Martı, İlahiyatçı Vaize Halide Kılınç ve Araştırmacı Yazar Melahat Ürkmez konuşmacı olarak katıldılar.
Kutlu Doğum Haftası'nın bütün yurtta çeşitli etkinliklerle kutlandığını, bu kutlu hafta ile ilgili olarak TYB Konya Şubesi'nin de etkinliklerine devam edeceğini ifade eden TYB Konya Şube Başkanı Ahmet Köseoğlu, Peygamber Efendimizin doğumunun insanlığa bir nur olduğunu ve Kutlu Doğum Haftası münasebetiyle de Peygamberimizin evrensel mesajının bütün dünyaya duyurulması gerektiğini belirterek Üstad Necip Fazıl Kısakürek'in;
"Müjdecim, Kurtarıcım, Efendim, Peygamberim;
Sana uymayan ölçü, hayat olsa teperim!"
mısralarını okudu ve programa gelen bütün Konyalı hemşerilerimize teşekkür etti.
Program, önce Kur'ân-ı Kerim okunarak ve Mehmet Emin Karataş'ın solistliğinde ilahi grubunun sunumuyla başladı. Daha sonra Yazar Melahat Ürkmez'in yönettiği "Hz. Peygamber(sav)'in Aile Hayatı" konulu panele geçildi.
1. Panelist Dr. Asiye Şenat Kazancı;
"Hiç kimseyi küçük görmeyelim. Zengin olsun, fakir olsun, çocuk olsun, büyük olsun. Hepsindeki öz, aynı özdür. Onlara Peygamberin davrandığı gibi yaklaşmalı ve O'nun istediği insanı var edebilmeliyiz. Kul hakkı kavramının birinci elde taşınması, anlaşılması ve düşünülmesi gereken yer ailedir. Aile bireylerinin birer kul olarak bizde hakları olduğunu unutmayalım.
Allahı, bize eşlerimizden, çocuklarımızdan gözümüzün nûru olacak insanlar ver! Ve bizi inanan, muttaki insanlara önderler kıl! Bize ve ana-babamıza verdiğin nimetler için şükretmeyi bizlere nasip eyle!" dedi.
2. Panelist İlahiyatçı Dr. Huriye Martı;
"Allah(cc)'ın dışındaki bütün varlıklar bir eşe muhtaçtır. Hz.Peygamber(sav)'in hayatına baktığımızda hiçbir zaman eşsiz kalmayı onaylamadığını görürüz. Evlenmek istemeyerek kendilerini daha fazla ibadete vermek isteyen sahabilerine ısrarla 'Evlenmek benim sünnetimdir' demiştir. Peygamberimizin aile temeline oturttuğu iki önemli unsur vardır; muhabbet ve merhamet. O, eşlere insan oldukları için değer verilmesi gerektiğini vurgular. Eşler birbirlerine Allah(cc)'ın birer emanetidir. Çünkü emanetin asıl sahibi Allah(cc)'tır. Hz.Peygamber(cc)'in zihninde eşleri birer kıristal hükmündedir. Onlara birer kıristal olarak değer verir." dedi.
3. Panelist İlahiyatçı Vaize Halide Kılınç;
"Peygamberimiz çocuklarla büyük insanlarla ilgilendiği gibi ilgilenir, onları sabırla dinler ve onlara değer verirdi. Çocuk ilk öe temel eğitimini aileden alır. Onları yalan söylemeye anne-babalar alıştırıyor günümüzde. Halbuki çocuklarımıza karşı dürüst olmamız gerekir. Çocukların küçüğü büyüğü olmaz. Peygamber Efendimiz torunu Hasan'ı kucağına alıp severken, bedevilerden Akra b. Habis isimli sahabi şöyle der; 'Ya Rasulallah, benim on tane çocuğum var ama hiç birisini kucağıma alıp öpmedim' diyor; Peygamber Efendimiz de; 'Allah senin kalbinden merhameti söküp almış ise ben ne yapabilirim?! Merhamet etmeyene merhamet edilmez!' buyurmuştur.
Çocuklarımıza aile ortamında gerekli sevgiyi ve ilgiyi gösteremezsek; onlar da bu sevgi ve ilgiyi aile dışında aramakla baş başa kalıyorlar. Bu da bir takım kötü sonuçları beraberinde getiriyor. Peygamberlerin çocukları için yaptıkları duaları, biz de çocuklarımıza okuyarak manevi destek olmalıyız." dedi.
Paneli yöneten Yazar Melahat Ürkmez de;
"İslamiyette olmayan kural ve kaideler İslamiyette varmış gibi bize öğretilip uygulattırıldı. Peygamberimiz eşlerini hem savaşa hem de bayrama götürüyordu. İslamiyette kadını dört duvar arasına kapatmak yok! Arap, Acem kültüründeki harem kültürü gelip yerleşmiş bizim kültürümüze. Dinimizi ehil insanlardan öğrenmemiz gerektiği bir kez daha ortaya çıkıyor." dedi.
Panelin sonunda panelistlere plaket ve çiçek takdim edildi.
TYB Konya Şubesinin bir sonraki programı ise 25 Nisan Cumartesi günü saat 14.00'de Alaaddin Keykubat Salonu'da Prof.Dr. Turan Karataş, Dr.Mehmet Harmancı ve Alim Kahraman'ın konuşmacı olarak katılacağı "55. Sanat Yılında Rasim Özdenören Öyküsü" adlı panel olacak.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.