TYB Konya Şubesi'nin bu haftaki programında "Kur'ân ve Estetik" konuşuldu.

TYB Konya Şubesi'nin bu haftaki programında "Kur'ân ve Estetik" konuşuldu.

TYB Konya Şubesi'nin bu haftaki programında "Kur'ân ve Estetik" konuşuldu. ÇALIŞIR: "Kur'ân-ı Kerim'siz biz sanat düşünülemez." Devlet Korosu Sanatçısı...

A+A-

TYB Konya Şubesi'nin bu haftaki programında "Kur'ân ve Estetik" konuşuldu.

ÇALIŞIR: "Kur'ân-ı Kerim'siz biz sanat düşünülemez."

Devlet Korosu Sanatçısı hafız Ahmet Çalışır, "Kur'ân ve estetik" konulu konferansında İslâm medeniyetinde estetiğin Kur'ân tilavetiyle başladığını ve kademe kademe ilerlediğini, Kur'ân okumaya heves eden bir insanın önce bir hoca efendiye intisap edeceğini söyledi.

Kur'ân-ı Kerim okumanın üç kısımdan ibaret olduğunu; birincisinin Kur'ân-ı Kerim'i doğru okumak, ikincisinin düzgün okumak, üçüncüsünün ise güzel okumak olduğunun altını çizdi.

Çalışır özetle: "Kur'ân-ı Kerim'i doğru okumaya, harfleri ve harekeleri doğru tespit ederek tutturmalarını doğru yaparak kesintisiz bir okuma gerçekleştirmek birinci aşamadır. İkinci aşamada tecvitli okuma işin içine giriyor ve tasih-i huruf giriyor, maharac-ı huruf giriyor, hafleri doğru çıkartmak ve tecvit kurallarına riayetle birlikte güzel okuma gerçekleşmiş oluyor. Üçüncü aşamada Kur'ân-ı Kerim'i güzel okuma dediğimiz fıtrî istidat, istikrar, sebat, çalışma ve gayret işin içine giriyor. Bundan sonra ise musıkî işin içine giriyor.

Çalgıcılıkla sanatçılığı birbirinden ayırmamız gerekir. Herşeyin temelinde Kur'ân'la ülfet vardır.

Kur'ân-ı Kerim'le aramız ne kadar iyi ise o kadar ferasetli, o kadar nazenin, o kadar zarifbir Müslümanız, o kadar iyi bir anneyiz, babayız, evlatız demektir.

Nezakette riyakârlık vardır. Müslüman zarif, nazenin olmak zorundadır. Bu da Kur'ân-ı Kerim'le ülfetten geçer.

Kur'ân-ı Kerim'siz biz sanat, edebiyat, musıkî düşünülemez. Kur'ân-ı Kerim'siz biz hayat düşünülemez. Hayatı Kur'ân-ı Kerim'le hemhâl olmuş bir insan asla kötülük düşünemez. Yaptığı her işi güzel, tam ve eksiksiz yapar. Çünkü Kur'ân-ı Kerim sürekli güzelliği va'zeder bize.

Annelerimize çok büyük iş düşüyor; çünkü nesil annede şekilleniyor. Çocuk ana rahmine düştüğü andan itibaren duymaya, koklamaya, hissetmeye başlıyor.

Teganni, yani musıkî kortizon'a benzer. Nasıl kortizon kıvamında kullanılırsa tedavi ederse; aksi takdirde vücudu tahrip ederse; musıkî de ölçülü ve yerinde kullanılırsa ruhun gıdası olur. Kıvamında kullanılırsa Kur'ân'ın tezyinâtıdır. Bid besmele çekerken sanat gösterisi yapmaya kalkarsanız bu haramdır." Dedi.

Program sonunda konuşmacı Ahmet Çalışır'a günün anısına katılım belgesini Konya Büyükşehir Belediyesi Basın ve Halklya İlişkiler Daire Başkanı Ahmet Köseoğlu takdim etti.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.