TYB KONYA ŞUBESİNİN YENİ BAŞKANI M. ALİ KÖSEOĞLU

TYB KONYA ŞUBESİNİN YENİ BAŞKANI M. ALİ KÖSEOĞLU

Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) Konya Şubesi 9. Olağan Genel Kurulu 21 Ocak Cumartesi günü yapıldı. Konya Ticaret Odası salonunda gerçekleşen Genel Kurula...

A+A-
Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) Konya Şubesi 9. Olağan Genel Kurulu 21 Ocak Cumartesi günü yapıldı. Konya Ticaret Odası salonunda gerçekleşen Genel Kurula AK Parti Konya Milletvekili Mustafa Kabakcı, Büyükşehir Belediyesi Basın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanı Ahmet Köseoğlu, Karatay Belediye Başkanı Mehmet Hançerli, Konya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Şeker, Konya Ticaret Odası Başkanı Selçuk Öztürk, İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Çıpan, Memleket Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Adem Alemdar, Konya'nın yazar, sanatçı, akademisyen, siyasetçi, ilim ve fikir adamları katıldı. TYB Konya Şube Başkanı Bekir Şahin, görevi TYB Konya Başkan Yardımcısı M. Ali Köseoğlu'na devretti. Divan teşekkülünün oluşturulması, denetim ve faaliyet raporlarının okunması ile başlayan programın açılış konuşmasını yapan TYB Konya Şubesi eski Başkanı Bekir Şahin, "Yazarlar arasında mesleki dayanışmayı geliştirmek ve ülkemizin kültür hayatına yazarların katılımını sağlamak amacıyla 1978 tarihinde Yazarlar Birliği adıyla kurulan Türkiye Yazarlar Birliği ülkemizin, en fazla üyeye sahip ve en etkili yazar kuruluşudur. TYB siyaset üstü tavrı, demokratik yapısı ve modern teşkilatlanmasıyla gerek üyeler, gerekse üye olmayan tüm yazar, fikir adamı, sinema, radyo ve televizyon sanatçısının kendilerini ifade etme imkânı bulduğu bir mesleki kurumdur" dedi.

OMUZ OMUZA BU GÖREVİ YÜRÜTECEĞİZ

Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) Konya Şubesi yeni Başkanı M. Ali Köseoğlu genel kurulda yaptığı konuşmada Genel Kurulun hayırlara vesile olmasını diledi. TYB Konya Şubesi'nin 18. yılında olduğunu ifade eden Köseoğlu, "Bu 18 yılın genelinde ve özellikle son 10 yılında Türkiye Yazarlar Birliği Konya Şubesi'nin, mevcudiyetinin gereğini layıkıyla yerine getirdiğini söylemenin huzurunu yaşıyorum. Gerek Konya Şubesi'ni faaliyete geçirenlerin, gerek 1994 yılından bu yana yönetimde bulunanların, gerekse fert fert üyelerimizin üstün gayretleri, Türkiye Yazarlar Birliği Konya Şubesi'ni sadece şehir nazarında değil; ülke sathında da aktif, saygın, bilinir ve itibarlı bir şube haline getirmiştir. Görevi bugün itibariyle tevdi ettiğiniz yönetim kurulum adına, tarihin nazarına ve kaydına sunulmuş olan bu hizmetlere minnet duygumu ifade eder ve katkıda bulunanlara samimiyetle teşekkür ederim" diye konuştu. Türkiye Yazarlar Birliği Konya Şubesi'nin birikim ve söz sahibi çok değerli üyelere sahip olduğunu kaydeden Köseoğlu, "Gerek Konya'nın, gerek Türkiye'nin, gerekse dünyanın ihtiyaç duyduğu temel insani değerlerin odağında olduğumuzu görüyorum. Daha güzel bir Konya, Türkiye ve dünya için bir sivil toplum kuruluşu olarak daha fazla yük almamız gerektiğini düşünüyorum. Gittikçe sanallaşan, insani erdemlerden uzaklaşan, ulvi değerleri asliyesinde hissetmeyen bu dünyaya, kalemlerimizle direnç göstermek zorundayız. Kalemin onurunu korumak zorundayız. Bu dünyaya daha fazla öykü, daha fazla şiir, daha fazla düşünce kazandırmak için katlandığınız çile mübarek olsun" diye konuştu.

51 PROGRAM ÇOK ÖNEMLİ BİR BAŞARIDIR

Programda konuşan AK Parti Konya Milletvekili Mustafa Kabakcı, Karatay Belediye Başkanı Mehmet Hançerli, Konya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Şeker, Konya Ticaret Odası Başkanı Selçuk Öztürk, İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Çıpan da TYB Konya Şubesi'nin gerçekleştirdiği 51 programın çok önemli olduğunu ve başarı olduğu kaydettiler. Yazarlığın önemine değinen Kabakcı, yapılan programların Konya kültürüne büyük katkı yaptığı aktardı. Konya kültürüne katkı sağlayacak etkinliklere her zaman destek olmak gerektiğine vurgu yapan Karatay Belediye Başkanı Mehmet Hançerli, belediye olarak TYB Konya Şubesi'ne ve kültür dünyasına her zaman destek olmaya hazır olduklarını dile getirdi. Yazarların, sanatçıların, edebiyatçıların, şairlerin Konya'ya çok şey kattığını belirten Konya Üniversitesi Rektöre Muzaffer Şeker ise, Konya'nın kültür ve akademik alanda önemli işlere imza attığını ve atmaya devam edeceğini kaydetti. 52 haftada 51 program gerçekleştirmenin önemine işaret eden KTO Başkanı Selçuk Öztürk de bunun büyük bir irade ve dayanışma işi olduğunun altını çizdi. TYB Konya Şubesi'nin başarılarına değinen İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Çıpan, yapılacak olan çalışmalarda da yeni başarılara imza atılacağına inandığını belirtti. Program sonunda M. Ali Köseoğlu, Bekir Şahin'e plaket ve çiçek takdim etti. Türkiye Yazarlar Birliği Konya Şubesi Yönetim Kurulu şu isimlerden oluştu:

Yönetim Kurulu: M. Ali Köseoğlu, Caner Arabacı, Bekir Biçer, Hayri Erten, Vural Kaya, Duran Çetin, Abdullah Harmancı, Mustafa Durdu, Hüzeyme Yeşim Koçak, Fatih Özkafa, Osman Bozdemir, Saffet Yurtsever, Zeki Oğuz, A. Fuat Baysal,
Denetim Kurulu: Haşim Karpuz, Nazmi Zengin, Nuri Şimşekler, Oktay Sarı, Aziz Ayva, Melehat Ürkmez
***

***
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.