TYB'DE BU HAFTANIN KONUĞU KONYA İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜR YARDIMCISI VE AB.PROJELERİ KOORDİNATÖRÜ SEYİT ALİ BÜYÜK'DÜ

TYB'DE BU HAFTANIN KONUĞU KONYA İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜR YARDIMCISI VE AB.PROJELERİ KOORDİNATÖRÜ SEYİT ALİ BÜYÜK'DÜ

TYB Konya Şubesinin organize ettiği ve konuşmacı olarak AB.Projeleri Koordinatörü ve Konya İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Seyit Ali BÜYÜK AB.Projeleri...

A+A-

TYB Konya Şubesinin organize ettiği ve konuşmacı olarak AB.Projeleri Koordinatörü ve Konya İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Seyit Ali BÜYÜKAB.Projeleri ve Kültürel Etkileşimi anlattı.

Seçkin bir izleyici topluluğunun katıldığı ve anlatımları dikkatle dinlenen Seyit Ali BÜYÜK ,konuşmasına Avrupa Birliği projelerinin özelliklerini anlatarak başladı. Büyük, eğitim programları olan Socrates (Genel Eğitim), Leonardo da Vinci (Mesleki Eğitim)ve Youth (Gençlik), Socrates Programı, Comenius (Okul Eğitimi) Programı, Erasmus (Yüksek Öğretim) Programı, Leonardo (Mesleki Eğitim) Programı Youth-(Gençlik) Programı, hakkında dinleyicilere genel bilgiler verdi.

Projelerin sadece eğitimle ilgili olmadığını her yaşatan ve her meslekten kişilerin de bu projelerden faydalanabileceğini hatta kendi yöremize ait mahalli yemekleri öğretmek için proje hazırlayan ve bu yolla Avrupalılara kendi mahalli yemeklerimizi tanıtan ev hanımlarının da olduğunu ifade etti. Herbireyin kendi çapında bir şeyler yapabileceğini ancak Sivil Toplum Kuruluşlarının bu konuları daha ciddiye alması gerektiğini ve üyelerini proje imkanlardan faydalanması için rehberlik yapması gerektiğini de anlatan Büyük,bu sayede ülkeler arasında bir etkileşimin olduğunu ve bunun neticesinde de var olan pek çokönyargının bu yolla ortadan kalktığını ifade etti.

Avrupa ülkelerindeki farklı Türkiye imajının bu projele sayesinde değiştiğini ve ülkemiz insanını özellikle Anadolu insanını daha yakından tanıdıklarını ve bundan da oldukça memnun olduklarını dile getirdi. Onlar bizi biz de onları daha iyi tanıma imkânı buluyoruz, çünkü gelen misafirleri evlerimizde misafir ediyor, köylerimizi gezdiriyor, yöremize özgü yemekler ikram ediyoruz dolayısıyla bu, tur rehberlerin tanıtımından daha faydalı oluyor, dedi.

Bununla birlikte bu projeler kapsamında Avrupa ülkelerini gezen ve staj yapan Öğrencilerin ülkemizin pek çok alanda Avrupa ülkelerinden daha da ileri seviyede olduğunu gördüklerini, bunun da gurur verici olduğunu ifade etti.

Büyük, Öğrenciler açısında bir başka faydasının da proje de yer alabilmek için derslerinde daha çok çalıştıklarını ve başarılı olmak için fazla gayret gösterdiklerini, yabancı dil yeteneklerini geliştirdiklerini ve en önemlisi ülkemize döndüklerinde kendilerine öz güven kazandıklarını anlattı.

Kendi şahsi imkânlarımızla buralara gitmenin belki kolay olabileceğini, ancak karşı tarafın kültürünü tanıma açısından proje kapsamında gitmenin çok daha faydalı olacağını, bunun için Proje hazırlamak isteyen herkese ellerinden gelen yardımı ve kolaylığı göstereceklerini de ifade eden büyük, katılımcılara bu konuda duyarlı olmalarını ve AB hibelerinden her alanda faydalanmalarını istedi.

Konuşmanın sonunda dinleyiciler anlatılanlardan oldukça memnun kaldıklarını ve ülkemiz ve şehrimiz adına gelişmelerden memnun olduklarını dile getirerek, şehrimizin kültürü ve folklorunun çok eski temellere dayandığını bunları değerlendirmekle birlikte şehrimizin tanıtımı için debu projelerden faydalanılması gerektiğini söylediler.

Program sonunda Konuşmacı seyit Ali BÜYÜK'e Konya Aydınlar Ocağı Başkanı Mustafa GÜÇLÜ tarafından Yazarlar Birliğinin yayınlarından hediye edildi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.