TYB'de Doç. Dr. Hacı Ahmet Özdemir, Moğolları ve Cengiz Han'ı anlattı

TYB'de Doç. Dr. Hacı Ahmet Özdemir, Moğolları ve Cengiz Han'ı anlattı

Selçuk Üniversitesi Eğitim Fakültesi Tarih Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Hacı Ahmet Özdemir, cumartesi günü TYB Konya Şubesi Bahçesinde dinleyicilere...

A+A-

Selçuk Üniversitesi Eğitim Fakültesi Tarih Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Hacı Ahmet Özdemir, cumartesi günü TYB Konya Şubesi Bahçesinde dinleyicilere Moğolları ve Cengiz Han'ı anlattı.

Türkiye Yazarlar Birliği'nin kuruluş çalışmalarını, D. Mehmed Doğan'ın çırpınışlarını gençliğinde heyecanla izlediğini belirterek sohbetine başlayan Özdemir, TYB'nin 571 numaralı üyesi olduğunu, dolayısıyla TYB'de konuşmanın kendisi için bir zevk olduğunu belirtti.

Tatarların, Moğolların ve Türklerin ayrı soylar olduğunu hatırlatan Özdemir, "Bunları birleştiren tek ortak yön, Nuh peygamberin oğullarından Yafes'e dayandırılıyor olmalarıdır" dedi.

Moğollar hakkında en önemli bilgi kaynağının Moğolların Gizli Tarihi adlı kitap olduğunu belirten konuşmacı, bu eserin Türk Tarih Kurumunca birçok kez basılmasına rağmen ancak sahaflarda bulunabildiğine dikkat çekti.

Moğolların ele geçirdikleri ülkelerde büyük kıyımlara ve yıkımlara yol açmış olmalarına rağmen, özellikle Cengiz Han'ın Asya'da özellikle ticaret güvenliğine büyük önem verdiğini vurgulayan konuşmacı, Harizmşah'ın Cengiz Han'a karşı böbürlenmesinin yol açtığı felaketleri ayrıntılı olarak anlattı. Celâleddin Harizmşah'ın macerasının ayrı bir sohbete konu olabileceğini belirten Özdemir, ırkların belli karakterlerle öne çıkabildiklerini, ancak bunun bir üstünlük veya aşağılık konusu edilemeyeceğini vurguladı.

Dinleyicilerin sorularını da cevaplandıran Doç. Dr. Hacı Ahmet Özdemir'e hediyesini Aydınlar Ocağı Konya Şubesi Başkanı Dr. Mustafa Güçlü takdim etti.

Program sonunda ayrıca Osman Bozdemir, Abdullah Harmancı ve Şaban Özdemir'e Çocuk Şenliğindeki katkıları nedeniyle plaket ve teşekkürnameleri de verildi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.