TYB Konya şubesinde bu hafta "Postmodern Düşünce ve Edebiyat" konuşuldu.

TYB Konya şubesinde bu hafta "Postmodern Düşünce ve Edebiyat" konuşuldu.

Türkiye Yazarlar Birliği Konya şubesinde bu hafta "Postmodern Düşünce ve Edebiyat" konuşuldu. Gazeteci-yazar Ali Erkan Kavaklı söyleşisinde postmodernitenin,...

A+A-

Türkiye Yazarlar Birliği Konya şubesinde bu hafta "Postmodern Düşünce ve Edebiyat" konuşuldu.

Gazeteci-yazar Ali Erkan Kavaklı söyleşisinde postmodernitenin, "Modernizm sonrası ya da ötesi anlamına gelen bir terimdir. Modern düşünceye ve kültüre ait temel kavram ve perspektiflerin sorgulanması sonucu ortaya çıkmıştır. Önce bir eleştiri olan postmodernizm, zamanla bir ekole dönüşmüştür." Şeklinde tanımını yaparak başladığı konuşmasına postmodern düşüncenin günlük hayatımız üzerindeki etkilerinden hareketle dünyada sorgulayan bir yapılanmanın oluşmaya başladığını dile getirdi.

Dünyayı kurtaracak olan değerlerlerin İslam'da var olduğunu bunun da postmodern bir şekilde herkese sunulmasının yolunu bizlere düştüğünü söyleyerek postmodernitenin dünyadaki gelişim sürecini ve geldiği yeri örneklerle dile getirdi.

Kavaklı Konuşmasında özetle: "Modernizmin batı merkezli, ekonomik zenginliğine giden, tekelciliğe götüren bir duruma gelmesi sorgulamayı da beraberinde getirmiştir. Moderniziminsanları mutlu etmemiştir. Modernizmi eliştiren; modernist sanat biçimleri ve uygulamalarından kopan aydınlar; mimarlık, felsefe, edebiyat, güzel sanatlar gibi alanlarda yeni kültürel anlayışlar ortaya koydular.Postmodernite tartışmaları zamanla diğer alanlara ve disiplinlere yansıdı ve sonuçta bir bütün olarak modernitenin sorgulanması ve aşılması arayışına dönüşmüştür.Sonuçta sorgulama hayatın her akanında yer almaya başlamıştır. Sonuçta, devletin insan için mi, insanın devlet için mi varolduğu sorgulaması yapılmıştır. Elbette ki, devlet insan içindir ve insanın mutluluğu için vardır. Gönül merkezli medeniyet anlayışı postmodernitenin savunduğu bir gerçekliktir.

Programa Konya Sivil Toplum Örgütleri İcra Heyeti Başkanı Latif Selvi, İl Sosyal Hizmetler Müdürü İzzet Güneş, Aydınlar Ocağı Başkanı Dr. Mustafa Güçlü, sendika yöneticileri, akademisyenler, öğretmenler, yazarlar, gazeteciler ve geniş bir dinleyici topluluğu katıldı.Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.